Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хусите обявиха условията за връщане на похитения кораб с българи на борда

Мария Габриел призова за по-малко говорене около случая

2 коментара
Хусите обявиха условията за връщане на похитения кораб с българи на борда

Членът на Върховния политически съвет на Йемен Мохамед Али ал Хуси разкри кога би било възможно да се говори за отвлечения в неделя в Червено море кораб "Галакси лийдър", похитен от йеменските бунтовници, става ясно от публикация в близката до хусите агенция ЙТА (YPA).

"Ако Америка и Израел спрат да убиват палестинците в Газа и донесат вода, лекарства и храна, тогава ще могат да говорят за израелския кораб", заяви Мохамед Али ал Хуси в публикация в своя профил в "Екс".

Той добави: "Това, което направиха йеменските военноморски сили, е в съответствие с принципа на реципрочност". ЙТА припомня, че в неделя корабът беше пленен и отведен до йеменския бряг.

Междувременно Великобритания осъди незаконното задържане на търговския кораб "Галакси лийдър" от хусите в Червено море и призова за незабавното освобождаване на съда и екипажа му, предаде Ройтерс.

"Обединеното кралство осъжда незаконното завземане на "Галакси лийдър" от хусите в Червено море и призоваваме за незабавно и безусловно освобождаване на кораба и неговия екипаж", заяви говорител на министерството на външните работи, Британската общност и развитието.

По-рано и Съединените щати осъдиха отвличането от йеменските бунтовници хуси на товарен кораб, в чийто екипаж има и българи.

"Превземането на моторния кораб "Галакси лийдър" (Galaxy Leader) от хусите в Червено море е грубо нарушение на международното право", каза на брифинг вчера говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър. Той призова за "незабавното освобождаване на кораба и неговия екипаж".

Ние ще се консултираме с нашите съюзници и партньори от ООН за целесъобразността следващи стъпки, допълни цитираният говорител на Държавния департамент на САЩ.

ООН също изрази безпокойство във връзка с отвличането на товарния кораб тип автовоз. "Следим със сериозно безпокойство съобщенията", отбеляза Стефан Дюжарик, говорителят на генералния секретар на световната организация Антониу Гутериш.

Канцеларията на израелския премиер Бенямин Нетаняху, която съобщи, че корабът е бил отвлечен от хусите в неделя, каза, че плавателният съд е с 25-членен екипаж от Украйна, България, Мексико и Филипините.

Българите на борда са двама - капитанът и първият помощник-капитан на "Галакси лийдър", съобщи вчера главният секретар на МВР Живко Коцев.

Мария Габриел призова за по-малко говорене 

Външната министърка Мария Габриел призова във вторник за по-малко говорене и "проактивност“ в създалата се ситуация.

По думите ѝ това е необходимо, за да може, когато "се отдаде възможност“, да се погрижим за сънародниците ни.

В постоянна връзка сме с нашите представители в региона, с международните партньори и службите, посочи Габриел.

Атаката повишава рисковете в Червено море

Нападението с хеликоптер на хусите срещу свързан с Израел кораб в Червено море подчертава дебнещата опасност по един от ключовите световни транспортни маршрути, докато войната между Израел и "Хамас" бушува, както и тактиката на бунтовниците, отразяваща тази на техния главен спонсор – Иран, пише в свой анализ Асошиейтед прес.

Макар Техеран да отрича да е подпомагал йеменската бунтовническа групировка при нападението в неделя, преди атаката корабът, който е бил мишена, е преминал покрай санкциониран от САЩ ирански товарен плавателен съд, за който се подозира, че служи като предна шпионска база в Червено море. Бунтовниците, облечени в стил "командос", с бронежилетки и автомати, се прикриваха един друг и се движеха във военна формация, преди бързо да поемат контрола върху мостика на "Галакси лийдър".

Макар кадрите от прикрепените към телата им камери да служат за пропагандно средство, за да се укрепят собствените им позиции в Йемен на фона на някои протести срещу управлението им, те също така сигнализират за откриването на нов морски фронт в региона, който отдавна е съсредоточен върху Персийския залив и тясното му устие в Ормузкия проток. Това също така оказва нов натиск върху търговските превозвачи, пътуващи през тези води, заплашва да увеличи застрахователните разходи, които ще бъдат прехвърлени върху потребителите, и вероятно допълнително ще натовари военноморските сили на САЩ, които се опитват да служат като гарант за сигурността в региона.

"Всичко това показва, че тези хора са били обучени от професионални военни, които очевидно може да са от Иран", заяви пред Асошиейтед прес американски служител в областта на отбраната при условие на анонимност. "Това прилича на нещо, което не сме виждали преди."

Не само САЩ и Израел обаче подозират иранско участие.

Фирмата за рисково разузнаване RANE оцени тактиката, използвана от хусите, като напомняща на тази на паравоенната Революционна гвардия на Иран при превземането на кораби в миналото, през годините на напрежение във връзка с проваленото ядрено споразумение на Техеран със световните сили. Частната разузнавателна фирма Ambrey също определи операцията като "завземане на плавателни съдове в ирански стил", което "предоставя на хусите лост за преговори" да голяма степен по начина, по който "Хамас" взе около 240 заложници при нападението си срещу Израел на 7 октомври.

"Инцидентът показа значително нарастване на способността на хусите да нарушават търговското корабоплаване", казаха от Ambrey. "В миналото хусите са използвали само морски мини, ракети и дистанционно управлявани самоделни взривни устройства в Червено море." От фирмата добавиха: "Сложността на операцията предполага, че участието на Иран е много вероятно."

"Галакси лийдър", свързан с израелския милиардер Абрахам "Рами" Унгар, преди атаката в неделя също е преминал покрай иранския товарен кораб "Бехшад", според сателитни снимки, за които първо съобщи фирмата Tanker Trackers.

"Бехшад" се намира в Червено море от 2021 г. насам край еритрейския архипелаг Дахлак. Той е пристигнал там, след като Иран е премахнал "Савиз", друга предполагаема шпионска база в Червено море, претърпяла щети при нападение, което анализаторите приписват на Израел в рамките на по-широка война в сянка в региона, водена с нападения срещу кораби.

От своя страна Иран вчера отрече да има нещо общо с нападенията. "Тези обвинения са лишени от основание и са резултат от сложната ситуация, с която се бори ционисткият режим", заяви говорителят на иранското външно министерство Насер Канаани. "Неведнъж сме казвали, че съпротивителните групи в региона представляват собствените си страни и народи и вземат решения въз основа на интересите на собствените си страни и народи."

Въпреки това Иран е един от основните спонсори на "Хамас". Ливанската шиитска милиция "Хизбула", друга подкрепяна от Иран групировка, от седмици участва в трансгранични престрелки с Израел. Иракски милиции твърдят, че са извършвали нападения с дронове срещу американските бази там. Сирия, друг облагодетелстван от водената от Иран политика, също е извършвала спорадични нападения.

Все още не е ясно доколко иранците упражняват контрол върху хусите. Въпреки това бунтовническата групировка отбелязва бърз напредък в програмата си за балистични ракети и дронове, макар от години да е обект на оръжейно ембарго на ООН. Анализатори приписват това на ирански военни пратки, някои от които преди това са били конфискувани от военноморските сили на САЩ и съюзниците им.

Усъвършенстването на оръжията на хусите е нараснало и по други начини. Тази година хусите успяха да прелетят с изтребител от съветската епоха МиГ-29 над столицата Сана по време на военен парад, както и с боен самолет "Нортроп Ф-5 Тайгър" по време на друг парад. На един от парадите на хусите в небето прелетяха и хеликоптери Ми-17 от съветската епоха – точно такъв хеликоптер беше използван при нападението в неделя. Водена от Саудитска Арабия коалиция, която се бори с хусите, в началото на войната нанасяше въздушни удари по военновъздушните сили на Йемен, а хусите все още не са обяснили как са направили така, че тези летателни машини да летят отново.

Хусите също така свалиха с ракета земя-въздух американски дрон Ем Кю-9 Рипър по време на войната между Израел и "Хамас", изстрелват и безпилотни самолети и ракети към Израел.

Всичко това прави Червено море, което се простира от Суецкия канал в Египет до пролива Баб ел Мандеб, разделящ Източна Африка от Арабския полуостров, все по-опасно за корабоплаване. Този тесен пролив, който в най-тясната си част е около 29 км, е от решаващо значение за превоза на товари и енергоносители.

САЩ изпратиха допълнителни плавателни съдове във и през Червено море, включително самолетоносача "Дуайт Айзенхауер" и неговата ударна група. Според сателитни снимки "Айзенхауер" сега се намира в Оманския залив, което означава, че в Червено море има по-малко средства на ВМС на САЩ, които да възпрат евентуални нови атаки.

И ако при следващото нападение има жертви – особено американски или израелски граждани – това повишава риска от избухване на по-широка война в моретата.

"Значителна намеса на хусите в търговското корабоплаване през пролива почти сигурно ще предизвика намесата на САЩ поради политическите и потенциално икономическите последици", предупреди базираният в Ню Йорк център "Суфан".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #2

    "Значителна намеса на хусите в търговското корабоплаване през пролива почти сигурно ще предизвика намесата на САЩ поради политическите и потенциално икономическите последици", предупреди базираният в Ню Йорк център "Суфан". В края на 18 в. пиратските набези в Средиземно море, с бази в Алжир са дали формален повод на Франция да окупира страната. Дали и сега няма да се случи нещо подобно с Йемен?

  2. Калико Джо
    #1

    Тия ирански проксита, както и Хамас не са никаква военна сила, но могат да атакуват невоенни и незащитени цели и после бързо да се скрият зад мирното население, което управляват. Там е трудно да ги унищожиш, за разлика от нацистите през ВСВ, които са се били на фронтова линия, а не са се крили по болници и църкви. Но те са имали истинска бойна армия, а тия са по-скоро нещо като есесовците е Райха, по-скоро полиция отколкото армия. Такива са и Иранската Революционна Гвардия, която главно се бори с вътрешния враг в Иран и пази режима, но никога не е участвала в битка на бойното поле.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.