Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И брокерите на имоти против енергийните сертификати за всички сгради

18 коментара

Против текста от Закона за енергийната ефективност, въвеждащ задължително енергийно обследване и сертифициране на всички сгради в експлоатация с разгърната застроена площ над 1000 кв. м, се обявиха в петък Лъчезар Искров, председател на Националното сдружение "Недвижими имоти", и Таско Ерменков - изпълнителен директор на Агенцията по енергийна ефективност.

Срещу новите разпоредби, които ще принудят собствениците на такива сгради да плащат за въпросното обследване и съответно ще ги оскъпят при евентуална продажба, вече се обявиха от Българската стопанска камара.

Законът предвижда три години след влизане на закона в сила предприятията да направят обследване и да проведат до две години след това първите мерки за енергийна ефективност. За новопостроените сгради с площ над 1000 кв.м от три до шест години след влизането им в експлоатация са необходими обследване и издаване на енергиен сертификат. За собствениците на сгради, които не изпълнят препоръките, записани в обследването, глобите ще са от 10 до 30 хил. лв. До 3000 лв. ще е санкцията за собственик на нова сграда, който не е получил енергиен сертификат.

На срещата, която е била по инициатива на националното сдружение, Искров и Ерменков са се обединили около мнението, че определението "общественообслужващи" за сгради, които подлежат на задължително сертифициране, трябва да се върне в текста на закона за енергийна ефективност, за да не се създават допълнителни пречки пред пазара на недвижими имоти.

Първоначално обявеният вариант за проектозакона за енергийната ефективност от икономическото министерство засягаше сертифицирането на обществените и общинските сгради и промишлените обекти. Впоследствие при последното обсъждане и прегласуване на текстове от енергийната комисия в парламента председателят ѝ Рамадан Аталай поиска изискването за енергийните сертификати да бъде въведено за всички сгради.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Lisichkata
    #19

    подкрепям тази теза напълно.

  2. ЕС
    #18

    То бива омраза и ГЕНОЦИД към българските граждани, бива мерак за извличане на материална изгода от щяло и нещяло, бива некадърност, ама чак толкова не бива! Народе-е-е!!!

  3. чакал
    #17

    повече от очевидно е чии интереси са избутали ключовата дума от закона, а това което виждаме е наистина жалко и тъжно: шепа "народни" "представители" се продават като ...банките обаче ще вземат да промърморят, а пъкидат и избори - време за демагогия

  4. 07
    #16

    между очите..

  5. зколев
    #15

    а дали пък собствениците на сградите нямат собствено мнение?а защо търговците на сградите говорят изпреварващо от тяхно име?а упълномоще ни ли са?не,те говорят от собствено име,като прикриват интересите си зад скрити заплахи.смисълът на закона е да гарантира качествено изпълнение на енергоспестяващите елементи на сградите,независимо от предназначението им.пазарът на сгради не може да диктува показателите на тези сгради,с цел да се поддържа пазар-това е нонсенс.

  6. 0000
    #14

    А.ми тези господа имат пари за харчене от този прпоцент.Не ги съжалявайте толкова.

  7. жана д`арк
    #13

    След задължителната паспортизация на сградите по ЗУТ, сега още една паспортизация за енергийна ефективност. Ако законотворческият гений на нашите депутати продължава да се развива с такава скорост, кой знае още какво ще сътворят. И като им слуша човек обясненията - на пръв поглед добре звучат. На втори обаче, какво ще се получи: ще плъзнат първо едни фирмички /все наши и избрани и лицензирани по неизнестни критерии/, които ще получават от собствениците на сградите едни пари, за да дават едни предписания

  8. жана д`арк
    #12

    В рамките на една година от разиграването на тази схема цели жилищни блокове ще започнат а се продават от банките на публична продан на най-много 70-80% от реалната стойност на жилищата. И понеже това безумие, което влезе в сила в началото на 2008 г. с изменения в ЗУТ и сега се дооформя в частта за сдружения в Закона за управление на етажната собственост, който се очаква скоро да бъде приет, на нашите законотворци и мислители им се видя малко, решиха да въведат още едни паспорти на сградите. Подозирам,

  9. Заколев
    #11

    "смисълът на закона е да гарантира качествено изпълнение на енергоспестяващите елементи на сградите,независимо от предназначението им.пазарът на сгради не може да диктува показателите на тези сгради,с цел да се поддържа пазар-това е нонсенс."Ето ти байно един "сенс" : Ами да измислят тогава закон за гарантиране качественото изпълнение на всички улици и пътища в страната, тогава трябва да забранят движението и да сложат бариери на 90% от пътищата, защото не отговарят на абсолютно никакви стандарти.

  10. Заколев
    #10

    Спокойно, всичко ще си дойде на мястото.Този път собствениците на панелки ще мятат жълти павета по парламента.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.