Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономическият ръст на Близкия изток може да победи екстремизма, смята Рохани

1 коментар
Иранският президент Хасан Рохани

Създаването на икономически растеж в Близкия изток има решаващо значение за побеждаването на екстремизма, заяви във вторник иранският президент Хасан Рохани, цитиран от Ройтерс.

Рохани е на четиридневно посещение в Италия и Франция, чиято цел е възстановяване на връзките на страната му със Запада след вдигането на финансовите санкции срещу Техеран в резултат на изпълнението на ядрените договорености със световните сили.

В понеделник Рохани се среща с италианския премиер Матео Ренци и бяха обявени сделки за 17 млрд. евров областта на промишлеността, в това число стоманодобивната индустрия, минното дело, енергетиката и банковата сфера, както и в областта на търговията, здравеопазването и медицинското образование. Мега договори се очаква да бъдат постигнати и във Франция.

"Готови сме да приветстваме инвестиции, да приветстваме технологии и да създадем нов пазар за износ", каза иранският президент на бизнес форум във Рим, очертавайки амбицията на Иран да развие икономиката си след години на ограничения и трудности. Пред представителите на бизнеса той коментира, че при идването на власт на сегашното правителство през 2013 г. в страната е имало безпрецедентна инфлация от над 40 процента и икономически спад от 6,8 процента. Оттогава властите са успели да забавят инфлацията до 12,2 процента годишно и през 2015 г. да постигнат икономически растеж от 3 процента, както и да стабилизират курса на националната валута и нивото на безработицата, посочи иранският президент.

Сред отраслите на иранската икономика, които имат особено голяма нужда от инвестиции, Рохани посочи енергетиката, транспорта, селското стопанство и водните ресурси.

По-рано в акаунта си в Туитър Рохани съобщи, че Ренци ще посети Иран през следващите месеци, за да разшири двустранните икономически отношения.

Понтификът е призовал Иран да изиграе своята важна роля в Близкия изток и да насърчава намирането на адекватни политически решения в този регион, чрез които да се сложи край на разпространението на тероризма и на трафика на оръжия, се казва в съобщение на Светия престол, цитирано от Франс прес.

"Моля Ви да се молите за мен. За мен бе удоволствие да се срещна с Вас и Ви пожелавам приятна работа", е казал на фарси Рохани на Франциск на излизане от папската библиотека, където се състоя срещата.

Папата и Рохани си размениха подаръци. Иранският лидер е подарил на Франциск килим с ярки флорални мотиви и албум с репродукции на ирански картини. Папата подари на Рохани медал с лика на Свети Мартин от Тур, римски военен, живял в периода 317-397 г., почитан в Европа заради милосърдието си към бедните.

"На медала се вижда как свети Мартин от Тур сваля връхната си дреха, за да завие с нея беден човек и това е знак за безкористна братска любов", обясни папата на Рохани, връчвайки му подаръка.

Откакто бе избран за папа преди близо три години, Франциск нееднократно е изтъквал, че посредничеството и диалогът са най-добрите начини за решаване на конфликти. Тази увереност го стимулира успешно да посредничи за нормализиране на отношенията между Куба и САЩ, отбелязва Асошиейтед прес.

Техеран се стреми да установи отново връзки с Европа в енергийната и други икономически сфери след сключването на ядрената сделка с шестте световни сили, допълва изданието.

Италия също гледа на Иран като на потенциален миротворец в Сирия. Правителството в Рим се страхува, че бойните действия ще дестабилизират още повече Либия, която географски е разположена недалеч от Италия и е инкубатор за терористи, застрашаваща и енергийната ѝ сигурност.

Заради визитата на Рохани в италианската столица бели пана покриха древни римски статуи на голи тела, разположени в музея, където иранският президент и италианският премиер дадоха пресконференцията си. Италианската агенция АНСА съобщи, че на вечерята на двамата лидери в понеделник не е било сервирано вино в знак на уважение към вярата на Рохани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    По същият начин папата би могъл да "сдобри" ЕС и Русия. Икономическите санкции сега не могат да решават военни и политически въпроси, както беше преди ерата на "глобалното свързване" и Интернет.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.