Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Илчев обнадежден - Буш поддържал еднаква глаголна температура от месеци

0 коментара

Председателят на парламентарната комисия по външна политика Станимир Илчев заяви, че възприема снощната реч на американския президент Джордж Буш по-скоро като насърчителна в сложната ситуация в Ирак, отколкото като подтикваща към много бърза развръзка.

Илчев бе първият от управляващите, който днес се нае лично да коментира годишната реч на американския президент. Говорителят на правителството Димитър Цонев не изрази позиция от името на кабинета, това не стори и външният министър Соломон Паси.

По обед във Външно министерство още анализираха речта. Но за разлика от насърчения председател на парламентарната комисия по външна политика, от външно министерство предварително обявиха, че в думите на американския президент имало обезпокоителни елементи. Говорителят Любомир Тодоров визира твърденията на Буш, че има реални доказателства за връзки между режима в Багдад и Ал Каида, както и некоректно отношение на Ирак в процеса на проверките. Ако тези твърдения бъдат потвърдени, безспорно това може да предизвика сериозна тревога, заяви Тодоров.

Успокоението си, че с речта си Буш не подтиква към бърза развръзка по кризата, свързана с Ирак, Илчев аргументира със следните думи: "Полемичната част на тази реч остава със същата глаголна температура, типична за Буш през последните месеци. Тук няма някакво радикализиране на неговия словоред. Второто, което ми прави добро впечатление е, че на 5 февруари държавният секретар Колин Пауъл трябва да се изкаже по въпроса за Ирак в Съвета за сигурност на ООН. Това означава най-малкото, че до 5 февруари все още има време за сондажи, за тиха дипломация, за култивиране на позицията на другите страни, които не са толкова ентусиазирани да подкрепят военен удар по Ирак, за сближаване на тези позиции, както и пространство, в което България да разположи своя скромен, но очакван от всички опит да се постигне консенсус в Съвета за сигурност".

По темата за необходимостта от допълнителни гаранции за националната сигурност, които България трябва да договори при евентуално участие във военен удар срещу Ирак, Илчев отговори с думите, че най-голямата гаранция се състои в собствената ни способност да поддържаме този потенциал, с който разполагаме. Като гаранция Илчев изтъкна и очакваното скорошно членство на България в НАТО като система за колективна защита.

Докато не е взето политическо решение за използване на военна сила срещу Ирак, не би могло да се каже от какви точно гаранции ще се нуждае не само България, но и всяка държава, потенциален участник в една коалиция, смята Илчев. Като пример той посочи, че за държава като Израел това са преди всичко противоракетните системи, за други като Турция вероятно е комплекс от мерки, включително и финансови. За България защитата на стратегическите обекти е най-важна, но там субект е самата българска държава, каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.