Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Илон Мъск успешно изстреля най-мощната космическа ракета

Загуби обаче в орбита личния си кабриолет

11 коментара

Компанията "Спейс Екс" (SpaceX) влезе в историята на космонавтиката след успешно изстрелване на ракетата Фалкън Хеви (Falcon Heavy), която е най-мощният съвременен космически апарат. Изстрелването се случи точно в 22:45 часа българско време във вторник на площадката в Кейп Канаверал (Флорида).

Собственикът на "Спейс Екс" Илон Мъск използва теста за реклама на компанията си за производство на електромобили. За баласт бе използвана личната спортна кола на предприемача - ярко червена "Тесла Роудстър" (Tesla Roadster). В нея бе монтиран манекен с бял скафандър, а на монитора на колата бе изписана прословутата фраза от "Пътеводител на галактическия стопаджия" - "Без паника". Планът бе колата да застане на орбита между Земята и Марс, но се оказа, че автомобилът се е отклонил от траекторията и е предприел авантюристично пътуване.

Може би най-интересната част от космическото шоу беше контролираното приземяване на двете странични степени на ракетата. Те са за многократна употреба и успяха да кацнат едновременно в уречената секунда на площадката за приземяване.

Проблем обаче се появи с първата степен от централната ракета. Тя трябваше да кацне на плаваща в Атлантическия океан платформа, наречена "Аз все още те обичам". Сигналът от тази степен бе загубен малко след отделянето ѝ. Коментаторите се опитаха да обяснят прекъсването на сигнала със силните вибрации. Тя обаче падна в Атлантическия океан, на около 100 метра от платформата, поради повреда в двигателите за кацане. При удара във водата последната степен на ракетата е повредила площадката за кацане на свой ред изваждайки от строя два от трите агрегата на платформата.

Фалкън Хеви е конструирана да изведе в околоземна орбита близо 67 тона товар, което би струвало 90 милиона долара на старт.

Това е два пъти по-голям капацитет от най-голямата ракета в американската флотилия "Делта Фоур Хеви" (Delta 4 Heavy) на "Юнайтед Лънч Алайънс" (United Launch Alliance - ULA). Фалкън Хеви може да се окаже конкурент и на проекта на НАСА, наречен "Сейс Лънч Систем" (Space Launch System -SLS). НАСА разработва система, която трябва да отведе човек до Марс.

"Фалкон хеви" е разработена на базата на ракетата носител "Фалкон 9" и представлява три такива ракети в обща конструкция.

"Спейс Екс" има план за три мисии на Фалкън Хеви. Две трябва да бъдат с хора на борда, което включва дори туристическа обиколка на Луната.

По-късно в сряда от компанията обявиха, че не всичко е протекло според предварителните изчисления. Кабриолетът на Илон Мъск се е отклонил от планираната траектория, а пътуването му може да се окаже доста авантюристично.

Колата трябваше, с помощта на слънчевата гравитация, да бъде изведена по планираната траектория. В резултат комическият тур трябваше да завърши в елипсовидна орбита между Марс и Земята. Вместо това обаче, с последната си тяга корабът-носител е засилил кабриолета към орбита, която се простира в астероидния пояс, някъде между Марс и Юпитер. Това финално подаване на мощност изглежда е било твърде силно и е забелязано от наблюдатели в Калифорния под формата на пламък в небето.

Илон Мъск публикува в Туитър схема с новата траектория на звездната кола и нейният шофьор – манекенът Стармен. В Ютюб беше излъчван на живо сигнал от космическото пътешествие, който е прекъснал с отдалечаване на колата от земята.

Новата орбита на кабриолета

Лоша новина за Стармен може да се окаже вероятен сблъсък с астероид по новото му трасе. Въпреки това не е ясно колко дълго ще продължи пътуването преди да срещне обект в астероидния пояс.

Въпреки затрудненията обаче, пътуването на космическия кабриолет демонстрира възможностите на Фалкън Хеви за извеждане на обекти в дълбокия космос.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Преслав
    #11

    А теб е по-добре да те изпратят на Марс още сега. Ще разсмиваш марсианците :)

  2. Bлaдo
    #10
  3. gstnikolov
    #9

    Моля поправете си английския. Лънч е обяд (Lunch) а не изстрелване. Изстрелване е Лонч (Launch) с по-дълго о.

  4. Sgt. Pepper
    #8
  5. tim
    #7
  6. boriana
    #6

    Велико. Бих искала да доживея да видя човек на Марс. Велико! Отваря простора на въображението и мечтите и ни прави радостни. Как да не възкликнеш: "Господи благодаря ти че си ни създал гениални, а останалото е от нас".

  7. ktn
    #5

    Най-впечатляващото е, че са осъществили вертикално приземяване на степените. Това наистина е сериозно техническо постижение.

  8. Димитър Мавров
    #4

    Стоянке,май повечето от писачите са "тъпанари",които нито могат да мислят нито да пишат и със сигурност този път ще изтриете този запис.

  9. Лизи Гугуткова
    #3

    в Роскосмос работят повече от 200 хиляди души . През 2017г. Съединените щати проведоха 11 търговски старта, Европа - осем, Русия имаше две такива старта. Това позволи на САЩ да получат доход от 1,185 млрд. Долара, Европа - 1,152 млрд. Долара, а Русия - 130 млн. Долара

  10. simply blue
    #2

    Привет на "Роскосмос". :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.