Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Индъстри Уоч": Правителството да свие разходите в бюджета за 2011 г.

6 коментара

Икономическата политика сега трябва относително бързо да отговори на предизвикателството - или със сериозни реформи за свиване на държавните разходи, или с поемане на риска от разпад на еврото, висока инфлация и трайна загуба на доверие в европейските икономики. Това се посочва в аналитичен доклад на независимата изследователска компания ″Индъстри Уоч″, посветен на макрорисковете пред България и Европа на фона на икономическата криза през 2010 и 2011 г.

Развитията в страните от еврозоната показаха, че първоначалните планове за компенсиране на ефектите от финансовата криза с фискални стимули достигнаха логичен край. Увеличените бюджетни дефицити и тежките дългове - най-видно в

Гърция, но дори и в относително консервативна Германия - бяха наказани от глобалните пазари. По наша оценка това значително намали неизвестността, която доминираше през предходния период на кризата, се посочва от ″Индъстри Уоч″.

В оптимистичния сценарий за европейското икономическо развитие водещите европейски правителства действат решително за създаване на фискална дисциплина и възстановяване на доверието. Такива действия вече се подкрепят от данните за започналия от две тримесечия слаб растеж в икономиките, който започна да дава ефект и върху българската индустрия и износ.

От гледна точка на българските публични финанси обаче, дори при умерен позитивен ръст в следващите 18-24 месеца, стимулиран от развитията на европейските пазари, приходите в бюджета няма да нарастват с достатъчно бързи темпове, за да компенсират натиска за високи разходи, смятат анализаторите.

Когато растежът е движен от експорт, а новите инвестиции и кредитите стагнират, данъчни системи, разчитащи на косвени данъци като ДДС и акцизи (каквато е българската), не могат да генерират съответно нарастване на постъпленията.

Ето защо очакваме българското правителство да бъде изправено отново пред необходимостта за значително свиване на разходната част в бюджет 2011 г., коментират експертите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. тт
    #7

    Когато човек няма пари намалява разходите. Правителството не само не ги намалява, а обратно. Чуди се как да вземе още пари от бизнеса, нищо, че там почити не остана за вземане.

  2. Мехур
    #6

    Тия от Индъстри уоч къде видяха индустрия в България бе!? Да ходят да съветват от банковия картел да отхлабят кредитирането на реалния бизнес в индустрията, а не да вият хорово на платени ПР акции.

  3. Глух плъх
    #5

    "Когато растежът е движен от експорт, а новите инвестиции и кредитите стагнират, данъчни системи, разчитащи на косвени данъци като ДДС и акцизи (каквато е българската), не могат да генерират съответно нарастване на постъпленията." Щях да питам без нови инвестиции и достъп до евтини кредити колко още експортът ще издържи да е конкурентоспособен, че да разчитаме на него, но ми ... мина.Проскрипции му е майката тогаз. Дръж, Куши, олигархията! Души, търси, МВР, пърцуца без бандероли!Рецепта? Гепиш "Октопода" и го млатиш като маче - у дувар. Омекват, казват, и се готвел по-лесно.

  4. невменяем
    #3

    ″Индъстри Уоч″ само си чешат езиците и така правят пари.

  5. невменяем
    #2

    Уоч в превод означава вояор т.е. безучастен субект който наблюдава порнография от страна на държавните управници към собственният си гол народ.

  6. един
    #1

    1)не правеха ли тези същите анализи и преди 2 години, защо не предотвратиха най-лошото от кризата поне... И тези анализатори на икономиката направили ли са през живота си някакъв практически индустриален удар или само бла-бла?2)Няма ли най-накрая някой да каже кой "роди" или измъти тази криза? Банките (колко банки постразаха в България, банки, а не фирми, предприятия, администрация... има ли съкратени заради кризата банкови служители или намалени премии на банковите служители)? Организираната престъпност?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.