Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Инж.-технолог Стефан Гергов: На Бъдни вечер бяло вино, на Коледа – червено или розе

4 коментара
Инж.-технолог Стефан Гергов: На Бъдни вечер бяло вино, на Коледа – червено или розе

На Бъдни вечер, когато се ядат постни ястия, е по-добре да се пие бяло вино. За разлика от Коледа, когато се консумира месо, и най-вече свинско, тогава е по-добре да се избере червено вино или розе, ако месото е птиче. Това заяви в интервю за БГНЕС Стефан Гергов, инженер-технолог на напитки с над 20-годишен опит и главен технолог винопроизводство.

Българинът обича да се весели и има много поводи за това през годината, а виното е чудесно допълнение към всеки празник, включително на Рождество и Нова година.

Според Стефан Гергов всички вина са подходящи за коледната трапеза, но експертът препоръчва да се изберат родните. „Имаме прекрасни български сортове като Мавруд, Гъмза, Рубин, Ранна мелнишка лоза (или Мелник 55)“, посочи той сортовете червени вина, а от белите открои като много хубави Сандански мискет, Карловски мискет, Врачански мискет и Димят.

На въпроса на какво вино да заложим в Новогодишната нощ и задължително ли е то да бъде пенливо, инж.-технолог Гергов отговори, че в полунощ традицията повелява да се отвори пенливо вино за наздравица, но преди или след 00:00 ч. това не е задължително. „Даже не е препоръчително, защото от пенливото вино човек по-бързо се опива, понеже въглеродният двуокис помага за усвояването на алкохола от организма и затова не се препоръчва консумация на повече от една, две чаши пенливо вино“, каза той.

По думите му в Новогодишната нощ може да се започне с бяло вино, да се мине през розе и накрая да се завърши с вечерята с червено вино. „Пак препоръчвам да са български сортове. Естествено, произвеждаме много хубаво Мерло, Каберне Совиньон, Каберне Фран и много други френски и световни сортове, но все пак живеем в България“, подчерта главният технолог по винопроизводство.

Специалистът разкри как да разпознаем доброто вино. „До голяма степен наистина цената определя качеството. Как да познаем доброто вино – то си личи още от сипването в чашата“, категоричен е той, като уточни, че ако бялото вино има цвят на кехлибар, това означава, че или е окислено, или има някакъв проблем. Ако пък червеното вино има кафяв цвят, това също е сигнал, че не е от най-добрите.

Освен визуално, можем да разберем кога едно вино не е качествено и по мириса. „Когато едно вино е вкиснало веднага усещаме аромат на оцет. Ако не е вкиснало и има други проблеми, те също се усещат. Дефектните вина имат странични аромати, нетрадиционни за виното“, обясни инж.-технолог Гергов и добави, че на последно място при отпиване също така можем да установим, че то не е качествено или има дефекти.

Специалистът заяви, че винаги може да се установи кога едно вино не е наред по ред причини – може при съхранението да има някакъв проблем или при производството. "За радост, такива вина почти няма в нашите магазини. Особено в по-високата ценова категория – над 10 лв. бутилката, не се срещат такива дефектни вина и човек спокойно може да се довери на производителите“, увери той.

Технологът по виното даде още ценни съвети как да изберем най-подходящия за нас сорт. Първият ориентир е да видим на етикета на бутилката какъв е алкохолният градус. На хората, които харесват по-тънки, по-леки, по-слабо алкохолни вина, на вкус ще им допадне вино, което е с алкохолен градус 11 – 12,5 обемни процента. „Някои харесват по-неутрално ароматни вина. Такива са белите – Шардоне, Димят, Ризлинг. Други пък обратното – предпочитат да са по-силно ароматни. За белите вина това са Мускатовите сортове, Мискетовите сортове, Тамянка“, каза той.

Гергов отбеляза, че при червените вина Гъмзата е по-неутрална в ароматно отношение, тя е по-лека, алкохолът при нея се движи в рамките на около 11 обемни процента. „За разлика от Мавруд или Мерло, или Каберне Совиньон, които особено в южните райони на България – долината на река Струма и Тракийска низина, може да достигнат и до 14,5 – 15 % алкохола“, обърна внимание той и добави, че гледайки етикета, това също е ориентир за потребителя какво алкохолно вино да избере – по-слабо или по-високо.

Алкохолът, допълни специалистът, води със себе си и повече танини. „Когато има повече танини, виното е по-тежко, по-бързо опива. По етиката пак човек може да се ориентира веднага дали предпочита по-леко, по-слабо ароматно или обратното вино“, каза още той.

Много е важно и виното да бъде поднесено в подходяща чаша, защото то се консумира с всички сетива – първо с очите, после с обонянието, а накрая, отпивайки, и с вкусовите рецептори в устата. Най-добрата чаша е тип лале, която се използва и при професионалните дегустации. Но все пак, ако нямаме такава, изискването е поне чашата да е винена, защото тогава най-добре се усещат ароматите. "В никакъв случай не препоръчвам да се пие вино от водна чаша или от бирена, или от някакъв друг тип, но поне да е винена чашата и да е прозрачна, за да може очите да се наслаждават на цветовете на напитката“, поясни Гергов.

А защо да заложим в празничните дни на вино, а не на друг алкохол? Инж.-технологът заяви, че виното е напитката на боговете, в нашите земи се е правило от хилядолетия, освен това е най-богатата напитка на вкусови аромати. "В едно вино може да се установят плодови аромати на всички плодове, флорални аромати и какво ли още не. Много богато разнообразие има от аромати и вкусове, затова е по-добре да се пие вино, отколкото концентриран алкохол, още повече, че концентрираният алкохол води до по-бързо напиване на човека“, заключи той. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rado
    #4

    Медиапул, Ст.Гергов е гл.технолог винопризводство на българските винопроизводители, на изба, на винзавод, на винарска къща,..............?

  2. Калико Джо
    #3
    Отговор на коментар #1

    Коя - шльокавица или пърцуца или някоя от парфюмираните?

  3. Мюнхен
    #2

    Вярно е, че ние имаме хубави вина, главно червени и от белите- човект е прав- сандански мискет.Но примерно французите пият бялото вино, колкото да си изплакнат устата.Проблемът при нас е,че тук се произвеждат много ментета, затова най-добре е виното да се купува от самата изба, има такива в Пиринска Македония- около Сандински и Мелник.У нас и узото е менте-едно е узото, когато се пие тук, съвсем друго, когато се пие в Гърция.И зехтинът е менте, и ракията също.

  4. Мазен Кумунис
    #1

    Този "технолог" не е ли чувал за ракията? ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.