Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иран може да е следващият трансатлантически политически сблъсък

0 коментара

Ако сте харесали иракската криза, направо ще се влюбите в задаващия се трансатлантически сблъсък за Иран.

Служители от ЕС казват, че се готвят за следващата решителна хватка в обтегнатите отношения с Вашингтон за това дали да изолират или да се ангажират с ислямската република.

"Това ще бъде важно изпитание", каза гръцкият министър на външните работи Георгиос Папандреу, чиято страна е ротационен председател на ЕС. "То ще покаже дилемите, които наскоро имахме за Ирак".

Вашингтон няма официални отношения с Иран и заклейми страната като част от "оста на злото" с обвиненията, че разработва ядрени оръжия, помага на терористи и нарушава човешките права.

Министърът на отбраната на САЩ Доналд Ръмсфелд поднови във вторник обвиненията срещу Иран, че приютява издирвани терористи от ислямската терористична организация Ал-Каида. Вътрешни наблюдатели са на мнение, че той иска американската политика да се промени към оказване на подкрепа за "смяна на режима" в Техеран.

ЕС, от друга страна, договаря споразумение за търговия и сътрудничество с Иран съгласно политика, наречена "условен диалог", която има за цел да обвърже подобрените отношения с успореден напредък по политически въпроси.

Служители от ЕС признават, че почти не са отбелязали напредък за шест месеца разговори, с изключение на споразумение за допускане на наблюдатели за човешките права от ООН и отмяна на публичното убиване с камъни на осъдени прелюбодейки.

Междувременно Техеран публично призна, че има много по-широка ядрена програма, включваща обогатяване на уран, отколкото предварително бе обявил, въпреки че отрича да се стреми да се сдобие с ядрени оръжия.

"Когато споменем за тревогите ни, свързани с човешките права, оръжия за масово поразяване и подкрепа за терористични групировки, които са против близкоизточния мирен процес, те ни говорят спокойно, но всъщност не са направили почти никакви отстъпки," каза официален представител на ЕС.

ОГРАНИЧЕНИ ПРАВОМОЩИЯ

Европейците призоваха Техеран да се съгласи на по-строги мерки за ядрена безопасност, но той отклони подобни предложения, като отбеляза, че дори САЩ и някои страни членки на ЕС не позволяват такива вмешателски инспекции на собствените си съоръжения.

"Проблемът е, че хората, с които говорим - президента Мохамад Хатами и външния министър Камал Харази - не са тези, които действително управляват страната. Тяхната власт е ограничена," каза източникът от ЕС.

Твърдолинейни мюсюлмански духовници, водени от върховния лидер аятолах Али Хаменей, контролират повечето от лостовете на властта, включително съдебната власт, силите за сигурност и един съвет, който може да налага вето върху закони на основание на ислямското право.

Въпреки това ЕС не е готов да се откаже от Хатами и неговите реформатори, които от 1997 г. се борят да демократизират и модернизират Иран с "окопалата се" консервативна съпротива.

"Представата, която някои споделят във Вашингтон, че това място е узряло за революция е просто напълно погрешна," каза европейски дипломат в Техеран.

Британският премиер Тони Блеър, най-близкият съюзник на американския президент Джордж Буш, инвестира политически капитал в изграждането на връзки с Иран и насърчава Вашингтон да даде шанс на диалога, казаха негови сътрудници.

За разлика от отношението към Ирак, Великобритания и Франция са на една и съща страна в момента в подкрепата си за внимателно ангажиране с Иран. И двете държави имат петролни инвестиции в страната с 65 милионно население.

Германия - най-големият търговски партньор на Техеран от Запада, подкрепя политиката на диалог с по-голям ентусиазъм отколкото Италия.

Служители от Брюксел се надяват единството на 15-членния ЕС да не се разпадне от първия порив на вятъра от Пентагона. Но това далеч не е сигурно.

ЕС СКОРО ЩЕ ПРЕРАЗГЛЕДА ОТНОШЕНИЯТА СИ С ТЕХЕРАН

"Иран може да се окаже следващият голям проблем, който да разцепи и трансатлантическия алианс, и Европейския съюз," прогнозира Стивън Евъртс, специалист по отношенията САЩ - ЕС в лондонския център за европейска реформа.

"Какво ще правят американските съюзници като Великобритания, ако САЩ започнат да упражняват натиск - ще се обединят с европейските си партньори или ще застанат на страната на Вашингтон?"

Според него американските "ястреби" тайно оказват натиск за превантивни удари, за да разрушат ядрените съоръжения на Иран, както Израел направи с иранския ядрен реактор през 1981 г.

Следващият кръг от разговори между ЕС и Иран започва в неделя в Техеран - две седмици преди Международната агенция по атомна енергия да даде нетърпеливо очакваната си присъда дали Иран е в нарушение на Договора за неразпространение на ядрени оръжия.

Служители от ЕС казват, че освен ако иранците не направят скоро отстъпка по ядрения въпрос, Европа ще се изправи пред нарастващ американски натиск да спре търговските преговори и да се присъедини към политиката на изолиране на на Иран.

Външните министри от ЕС са склонни да преразгледат отношенията с Техеран през юли след срещата на върха на 26 юни между ЕС и САЩ, на която Папандреу се надява да убеди Буш, че двамата западни партньори могат да обединят усилията си, за да се избегне повторение на иракската криза.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.