Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Испания начело на ЕС - първото председателство на двувластието

12 коментара
Испания начело на ЕС - първото председателство на двувластието

В полунощ на първи януари ротационното председателство на Европейския съюз премина от Швеция в Испания. През следващите 6 месеца испанското председателство ще трябва първо да се сблъска с новите предизвикателства в управлението на съюза след влизането в сила на Лисабонския договор.

Испанското председателство няма да е като предишните по една основна причина - то ще първото "председателство на двувластието".

След като в края на миналата година мъчително в сила влезе Лисабонският договор, съюзът се сдоби с още един председател - не страна, а личност. Човекът, който също от днес оглавява официално Съвета на Европейския съюз, е неотдавнашният министър-председателят на Белгия Херман ван Ромпой. Така тази висша институция на съюза се ръководи както от него, така и от Испания.

По този повод електронното издание Euobserver коментира, че Испания първа ще тества новия управленски модел в ЕС. Испанският премиер Хосе Луис Сапатеро ще провери как новата система работи на практика. През следващите шест месеца предстои да видим дали той и Херман ван Ромпой ще успеят да избегнат препокриване на дейности и съперничества, пише изданието.

Естествено, в момента не е съвсем ясно какво ще е разпределението на ролите между двама председатели. Единственото горе-долу ясно засегае, че Ромпой ще ръководи редовните и извънредните срещи на Европейския съвет, който събира държавните и правителствени ръководители на страните в Европейския съюз, а Испания ще има грижата за срещите на високо равнище между Европейския съюз и други страни като САЩ, Русия, Китай, Япония, Индия, латиноамерикански и средиземноморски държави. По новата система Сапатеро и неговото правителство ще отговарят и за всекидневното функциониране на съюза, включително председателството на почти всички месечни министерски срещи в Брюксел.

Чрез своя външен  министър Мигел Анхел Моратинос Испания разгласи четирите приоритети на председателството си.

Първият и смятан за особено важен като предпоставка за изпълнение на останалите е да се действа за пълно и ефикасно прилагане на Лисабонския договор.

Във връзка с разтърсилата Европейския съюз финансова и икономическа криза, от която сериозно пострада и самата Испания, новата страна председателка на Европейския съюз смята, че втори приоритет трябва да е осигуряване на икономическото възстановяване на съюза. За тази цел, посочи Моратинос, трябва да се постигне по-близка координация между страните членки и да бъде одобрена Стратегия на Европейския съюз за устойчив растеж до 2020 г.

Трети приоритет Испания вижда в засилването на влиянието на Европейския съюз "в условията на новия световен ред", а четвъртият - в поставянето на гражданите на Европейския съюз в центъра на неговите политики, като се предприемат целенасочени стъпки за разширяване на техните права и свободи.

Испанското председателство на Европейския съюз ще се заеме със завършването на следкризисното възстановяване на икономиката, заяви във видеопослание в първия ден на новата година испанският премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро. Той призова за повече усилия за борба срещу все още тлеещата световна икономическа криза. Основното предизвикателство според него е икономиката на европейските страни да стане "по-продуктивна, иновативна и устойчива", но без да се забравят интересите на техните граждани.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #13

    да се харчат Хенрик ван Кой и Испания се занимават с това с което се занимават и още 27 държави в съюза... аман от чантаджии.... би казал Тато....

  2. Непримиримият
    #12

    ...за мен не да има двувластие и ротация между държавите, а властта да е в президента, но всяка страна да излъчва свой президент на ЕС през определен период от време. Да кажем сега е белгиец, след 1 или 2 години да е италианец и т.н.

  3. Пишман европеец
    #11

    ЕС се оказа огромна измама.Европейската комисия държи цялата изпълнителна власт, но освен това държи абсолютен монопол относно законодателната инициатива. С други думи ЕК сама предлага и прилага закони, и никой друг бранш няма такова право. Европарламентът може само да предлага на Комисията да изготви дадена законодателна инициатива, но Комисията може и да откаже, т.е. Европейската комисия е нещо като Политбюро на КПСС в бившия СССР. Нищо чудно, че в ЕК "работят" повече от 25 000 бюрократи!!! Бюрокрацията

  4. Пишман европеец
    #10

    Някой от избирателите да е чул случайно нещо за житието-битието на новия Президент на ЕС? Обзалагам се, че повечето европейци дори не знаят, че имат нов Президент. За сравнение, в една друга, но истински демократична конфедерация, каквато са САЩ, избирателите научиха и майчиното мляко на новия Президент и гласуваха наистина по съвест в едни исторически избори. В САЩ имаше сблъсък на идеи и концепции пред очите на избирателя, а в ЕС се събраха шепа незнайни бюрократи и след кратка "шушу-мушу" сесия, обявиха на европееца, че има нов Президент. Гнусна история, досущ напомняща на порядките от соц-времената.

  5. от батко
    #9

    Съжалявам, но наистина си пишман-европеец. Не знам сам/а ли си сложи името, но като чета написаното от теб, ти приляга супер. Ха, сега, попрочети още малко за конфедерациите, федерациите и другите подобни и пак опитай да напишеш коментар. Може пък пишманлъкът да ти понамалее :) и да откриеш, че истинските причини ЕС да не работи както ни се иска се крият в тебеподобните недоучили/безпросветни тълкуватели на (кон)федерации.ЧНГ

  6. Пишман европеец
    #8

    Батко, истината май боли. Хайде да ни светнеш кое от казаното по-долу за множащата се като хлебарки евро-бюрокрация не е вярно.

  7. България
    #7

    http://www.focus-news.net/?id=n1324798

  8. България
    #6

    http://www.focus-news.net/?id=f13789

  9. Анонимен
    #4

    Прав си, разбира се, т.н. "Европейски съюз" спокойно може да се преименува на "Съюз на европейските социалистически републики", макар че някой от членовете му на хартия са монархии. Нека това, че хората с мнение за ЕС като твоето или моето са малко не те обезкуражава; ако не си го чел, потърси в Интернет какво казва за ЕС Владимир Буковски. ЕС е новият Съветски Съюз, само без военната мощ и без потъпкването на елементарните човешки права и Гулаг. Гулаг е една отживелица от до-тотално-информационната

  10. Рони
    #3

    Тъжно, но за съжаление си абсолютно прав.фактът, че "батко" не намира аргументи срещу позицията ти, а налита на лични нападки е най0сигурното доказателство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.