Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Историята на 8 март – споровете продължават до днес

10 коментара
Историята на 8 март – споровете продължават до днес

Службата на ООН за равенството между половете ООН-Жени (UN Women) реши да посвети тазгодишния Осмомартенски празник на търсенето на решения за гарантиране на повече права и възможности за участие на жените във властта и управлението.

Откакто през 1975 г. ООН обявява 8 март за Международен ден на жената, всяка година службата задава тона на стотици събития по света, посветени на жените, пише френският в. "Монд", цитиран от БТА.

Понякога критикуван заради маркетингови залитания и заради по-скоро символичния си, отколкото политически характер, 8 март си остава важна дата за равносметка за напредъка и регреса по въпроса за равнопоставеността на половете в много страни.

Какви са обаче историческите основи на този празник? Известно е, че става дума за събития, много по-ранни от официалното му провъзгласяване от ООН, но кои са те и защо е избрана точно датата 8 март историците продължават да спорят, отбелязва вестникът.

За първи път идеята за международен ден, посветен на жените, възниква в началото на ХХ век. Белязано от мобилизация на суфражетките, чиято организация във Великобритания е създадена през 1903 г., движението за борба за правата на жените преживява нов възход през 1909 г., когато в САЩ са организирани национални демонстрации - Американската социалистическа партия определя последната неделя на февруари за ден за ежегодна мобилизация в цялата страна в защита на правата на жените.

През 1910 г. Международната конференция на жените социалистки, свикана в датската столица Копенхаген, в която участват около сто жени от 17 страни, гласува единодушно предложение за обявяване на "международен ден на жените". Това е първата декларация, която призовава да се създаде движение от няколко страни, оглавено от германската журналистка и политичка Клара Цеткин, превърнала се историческа фигура на феминизма.

Колкото до избора на датата 8 март, от 1955 г. в продължение на 30 години около него множество американски историци и дори официалната документация на ООН поддържат мит, тиражиран от медиите.

"Отбелязването на този ден води началото си от 8 март 1857 г. в Ню Йорк, където работнички шивачки излизат на протест, за да заявят исканията си", пише на 26 февруари 1955 г. в. "Франс нувел", цитиран от историчката Франсоаз Пик. Проблемът е, че нито един исторически документ не споменава това събитие. То не е споменато никога и от Клара Цеткин като основание за международния ден, за който тя настоява.

Произходът на 8 март продължава да е предмет на предположения, но една хипотеза се налага: за 8 март 1917 г., когато се състои стачка на работнички в Санкт Петербург (тогава Петроград) - събитие, за което се предполага, че отприщва руската революция. За да отдалечат феминистките идеали от комунистическия контекст след Втората световна война, по време на Студената война бива лансиран "митът" за протеста на американските работнички от март 1857 г., казва историчката Франсоаз Пик.

Какъвто и да е точният исторически произход, денят 8 март се налага (особено във Франция), когато през 1975 г. Движението за освобождаване на жените използва тази дата да протестира срещу обявената от ООН Международната година на жените, което много активистки смятат за отстъпление от борбата за женски права.

Две години по-късно организацията приема резолюция, в която кани "всички страни да обявят ден от годината за "Ден на ООН за правата на жените и световния мир". Движението за освобождаване на жените иска от тогавашния президент Франсоа Митеран да избере 8 март и така денят започва да се отбелязва във Франция от 1982 г. В САЩ той се отбелязва от 1980 г., допълва "Монд".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  2. BLM
    #9
    Отговор на коментар #2

    То и Ленин е бил с нестандартна сексуална ориентация. То сигурно великите вождове на комунизма са с извратена представа за равенство, братство и свобода и затова са налагали с терор това общество. Ама, както казаха от БКП/БСП то си им е вкръвта и се предава по генетичен път. Затова не вярвам на отрочетата на обирджиите на мандри, убийци от лагерите, крадци и нагли лъжци.

  3. Знайко
    #8

    Равноправието на жените достигна своята връхна точка в Съветския съюз, където "слабият пол" превзе най-тежките видове работи. Например, бригадите по ремонта на железния път, състоящи се основно от жени, героично мъкнещи релси и траверси.

  4. Един препатил
    #7

    Какъвто и да е произходът на 8-ми март той е ден на борба за правата на жените, а не извратен комунистически празник. Денят на майката е Благовещение - 25-ти март.

  5. бат Ники
    #6

    И още нещо Анита, аз не смятам жениТЕ за по-малко интелигентни от мъжеТЕ. Мога да имам мнение за конкретен мъж или жена и то с уговорката, че това е лично мое мнение и е възможно да греша.

  6. бат Ники
    #5

    Специално за България аз не съм виждал дискриминация по пол, ако не броим скритата проституция - т.е. когато шеф назначава някоя кака срещу сексуални услуги. Това което Анита описва ми прилича на типичен гласоподавател на "атака", само че в крайна сметка не може с нормативен акт да се забрани, жените да се женят за простаци. Друг е въпросът, че тези, които си избират подобни индивиди за спътници в живота, често са на същото интелектуално ниво като тях.

  7. В и К
    #4

    Имаше една карикатура на големия Георги Чаушов, която показваше социалистическата реалност - завод, над него облаци от дим, опашка от еднакви мърляви космати създания пред бюрото на партийния секретар. Той проверява всяко от тях какво има в гащите и му връчва осмомартенска китка, ако е с правилното съдържание...

  8. анита хегерланд
    #3

    Сигурно никой не иска да каже истината, защо съществува движение за правата на жените?! А тя е, че мъжете смятат жените за по-малко интелигентни и съответно ги третират така. Това се изразява в сексизъм, вулгарно отношение, агресивност. В семейните отношения цари неравнопоставеност - жената е слугинята на мъжа, а той не разговаря с нея, за да не се натоварва...Та смисълът на този празник е да се погледне на жената по различен начин.

  9. бат Ники
    #2

    Цитат: "... германската журналистка и политичка Клара Цеткин, превърнала се в историческа фигура на феминизма.". Добре е да се знаят и други "мъдри" идеи на въпросната другарка, върла комунистка, по-крайна и от ленин, с нестандартна сексуална ориентация, злобна и дребнава /и на ръст, и като характер/.

  10. В и К
    #1

    Накратко - поредното комунистическо безумие. От което печелят пак мръсните капиталисти производители на цветя.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.