Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Италиански фирми имали интерес към проекта "";Супер Боровец"",N

0 коментара

Конституционният съд е допуснал за разглеждане по същество искането на главния прокурор Никола Филчев да бъдат обявени за противоконституционни разпоредби от Наказателно-процесуалния кодекс, с които бяха орязани правомощията на прокуратурата.

Филчев атакува разпоредбите като твърди, че след изменения през 1999 г. и 2003 г. се е стигнало до силно стесняване възможността на прокуратурата да реализира конституционната си компетентност.

Иска се да отпадне правото на следователите да привличат лица като обвиняеми, претендирайки, че това е функция на прокурорите. В атакуването на чл. 207 от НК юристи заподозряха опит на главния прокурор да придърпа следствието под шапката на магистратите. Позицията на КС обаче е, че когато говори за повдигане на обвинение, конституцията има предвид не привличането към съдебна отговорност в досъдебната фаза, а повдигането на обвинителен акт в съда.

Филчев оспори като противоконституционни и текстовете в НПК (чл.210 и 210а), които въвеждат разпита пред съдия, прилаган в голяма част от Европа. Аргументът му бе, че работата на съда е да правораздава, а не да върши работата на досъдебните органи.

Една от новостите в НПК - обвиняемият сам да поиска делото му да влезе в съда, ако разследването се точи 2 години от повдигането на обвинение за тежко и 1 година - за леко престъпление, също противоречи на основния закон, според Филчев. Той пледира да бъде възстановено правото на държавното обвинение, без контрола на съда, да прекратява наказателно производство. Оспореният текст е променен обаче през 1998 г. именно по предложение на Филчев, когато е зам.министър на правосъдието, припомни "Труд". Един от аргументите за промяната бе, че прокурорите правят бартер с правомощията си да прекратяват преписки.

Отделно Филчев настоява и всяко разследване да започва едва след прокурорско постановление, което според магистрати си е чист формализъм. Оправданието е, че още в началната фаза на полицейското разследване, доказателствата трябва да се събират под надзора на прокурор и да са годни за съд, което може да става и без да се пишат постановления.

Ако КС уважи исканията на Филчев това ще е отказ от досегашните постижения за освобождаване на досъдебното производство от ненужен формализъм, за да стане то по-оперативно, коментираха юристи, цитирани в медиите.

Делото бе образувано на 15 юли тази година.

КС конституира като заинтересовани страни Народното събрание, Министерския съвет, Върховния касационен съд, министъра на вътрешните работи, министъра на правосъдието, Националната следствена служба, Висшия адвокатски съвет, Съюза на съдиите, Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите. Те ще получат преписи от искането и настоящото определение и ще бъдат информирани, че в 15-дневен срок могат да представят писмени становища.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.