Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иван Кръстев: Носталгията по миналото е заради застаряващото население

37 коментара
Иван Кръстев: Носталгията по миналото е заради застаряващото население

В България демографската криза е радикална и 20% от източноевропейците живеят извън страната си и това влияе на политическия процес. Това мнение изказа политологът Иван Кръстев, който е ръководител на Центъра за либерални стратегии в София и изследовател в Института по хуманитарни и социални науки във Виена.

"Рязко се променя съотношението между хора на работеща възраст и хора, които са пенсионирани или не работят. Това, че хората стават по-възрастни води до това, че гласоподавателите, които гласуват, са главно на възраст над 50 г., което прави много трудно увеличаването на каквато и да било пенсионна възраст, защото това върви срещу интереса на хората, които гласуват. Изведнъж, всъщност, ти, за да можеш да имаш икономическо развитие, имаш нужда да дойде някой отвън да работи, но в момента, в който дойде този някой отвън да работи, страхът, че той радикално променя твоето общество съществува и ти се чувстваш парализиран в действията си", каза тоб пред БНР.

По думите му страхът от бъдещето е най-големият проблем на Европа:

"Много трудно е да успееш, ако се страхуваш от бъдещето. Ако не се влюбим отново в бъдещето, като европейци, ако не си измислим такова бъдеще, в което да искаме да живеем, това усещане за несигурност, за потиснатост, което може да бъде видяно на различни места в Европа е факт".

Според него миграцията е революцията на XXI век. "Това, което се е случило, е, че изведнъж хората в тези страни, които са пълни с младо население, силно растящо население, специално случая на Африка - огромен демографски бум, се обръщат и казват - "Какъв е смисълът да се опитвам да сменям правителството си, при условие че, ако сменя държавата, животът ми ще се подобри 3 или 6 пъти?". Тези хора са готови да поемат огромни рискове, те са готови да умират в моретата, те са готови да умират в пустинята, по същия начин, по който те са били готови да умират на барикадата. За тях това е радикалният начин за промяна на живота им", каза още Кръстев.

Според него основното, което се е променило през последното десетилетие и с глобализацията, е, че милиони хора са разбрали, че най-радикалният начин да променят живота си е да променят страната, в която живеят.

Източна и Западна Европа са станали много носталгични, посочи Кръстев. Според него част от носталгията към миналото е свързана с факта, че има застаряващо население в цяла Европа.

"В един момент изведнъж европейците се уплашиха от бъдещето и по тази причина се влюбиха в миналото, в различни минала", е другото обяснение на Иван Кръстев.

"Влюбеността, с която източноевропейците поискаха да бъдат като Запада, създаде у Запада усещането, че всичко у тях е ОК. Много от противоречията, които наблюдаваме сега, са резултат на илюзията, че е възможно Студената война да свърши като Източна Европа се промени, а Западът остане същият. Сега мнозина си дават сметка до каква степен много от характеристиките на Западна Европа и САЩ през времето на Студената война, са резултат от Студената война", посочи той и добави: "Много силно негативно отношение вътре в западните общества е резултат, според мен, на пропуска, че всички мислиха, че промяната ще бъде само промяна на Изтока и не си дадоха сметка, че това ще бъде голяма промяна и в самия Запад".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #37

    1. Публикувани са Средните работни заплати в България от 1948 до 2019. Както и Минималните (поне от 1965) и Средния осигурителен доход; 2. Публикувани са и Индексите на потребителските цени, респ. на Инфлацията при база 1995, но в WB, IMF и др. могат да се намерят данни от 1981 насам; 3. От горните данни могат да се изчислят Реалните Средни Заплати (РСЗ) по години и да се сравнят по покупателна способност, респ. по константни цени. Резултатите: - РЗС-2019 е с 58,4% по-висока от РСЗ-1989; - РСЗ-2019 е с 81,8% по-висока от РЗС-1981; - РЗС-2019 е с 254,8% по-висока от РСЗ-1997.

  2. Филка Русофилка
    #36

    Нямa дa чeтeм нeмcки или aнглийcки eнциклoпeдии, кaквo билa пocтpoилa Бългapия пpeз кoмунизмa и кaквo cлeд кoмунизмa, a пpocтo щe тpябвa дa пpeнaпишeм eнциклoпeдиитe им, зaщoтo вcичкo тoвa ни e минaлo пpeз глaвитe. Инaчe, вce eднo дa чeтeм тpудoвeтe нa Тoдop Живкoв, издaвaни oт Мaкcуeл c нaшитe пapи.
    Кoмуниcтитe избиxa вoдaчитe нa нaциятa, oгpaбиxa xopaтa, туpиxa им зa нaчaлници пpocтaци и чeнгeтa, и ги зaтвopиxa в coц.-кoнцлaгep дa им paбoтят зa бeз пapи. В дoпoтoпни пpeдпpиятия, пo дoпoтoпни cъвeтcки

  3. Естествено
    #35
    Отговор на коментар #34

    А опитите за евтини манипулации за кои хора са характерни? ☺ Познат ми е подхода на пропагандата и агитацията на комунистите. ☺ Филка оспори данните ти по същество. Ти защити ли ги с факти? Не. Започна с личните квалификации. Аз поисках сравнение. Защо? Защото Златане, по посочените от теб "показатели" империята на Карл Велики е била несравнимо по-зле. ☺ Ти сам признаваш, че малко преди периода, за който пишеш в СССР милиони мрат от глад. Е, в България не мрат. Кои е по-напред тогава? ☺ Било направено

  4. Zlatan
    #34

    Естествено доказваш необразоваността си и повърхностнотоси мислене. Въпросът в статията е носталгията по комунизма в България. Какъв СССР те гони теб ? Какъв укропски голодомор , след като от глад са мрели и в Русия и в Казахстан ? През комунизма в България и най-бедния човек построи дом. 2,7% годишна лихва на бай Тошо. Колко е сега лихвата ? България нямаше нито канализация нито водоснабдяване, нито пътища. Яма в двора и точка. Опонирането чрез общи антикомунистически лозунги е характрно за прости хора г-н Естествено.

  5. Естествено
    #33
    Отговор на коментар #32

    "Всички луди на борба за мир и световен комунизъм" - лозунг от агит табло в соц. психиатрична клиника. Има го в нет-а. ☺ Коментар 20 е на маркиза, истинноста на данните ти оспори (много аргументирано впрочем) Филка. Аз ти поисках сравнителни данни със СССР. Нещо май губиш връзка с реалността. Не, че ме учудва. Наблюдавал съм деградацията на убедени комунисти при сблъсъка им с реалността. Тъжна картинка. Особено на фона на мислите за въжета и дървета, които ти се въртят в главата. ☺ Понякога ви съжалявам за душевните терзания. Зная, че не сте виновни за това, което са направили с вас. Но в крайна сметка ставате агресивни и съжалението се изпарява.

  6. Zlatan
    #32

    Coment.20

    Когато Естествено си с шмиргелован мозък на велик антикомунист и антируснак, явно, че обективните данни ще обявяваш за фалшиви.
    Прочети дневниците в Народното Събрание от тези години . Това са изказвания на Багрянов и депутат Стефанов. Аз съм взел малка част от техните изказвания.
    Чети на англ. или немски Мадисън, който прави обстойни анализи на всички европейски държави по периоди.Цялата говорилня, че България имала златен лев и пр. е разбита от ралните факти.
    Преди 9.9. 44 г. американците

  7. Филка Русофилка
    #31

    Има оценки на някои макроикономически индикатори на България за различни исторически периоди от различни автори, които обикновено са несъпоставими. Понеже някои специалисти в прехода спекулираха с тях, за да докажат нещо като че „България е зле, защото винаги е била зле и следователно и в бъдеще ще бъде зле“, икономистът доц. д-р Мартин Иванов се беше заел да преизчисли българския БВП от 1870 до 1945 г. с идеята след това да се преизчисли и БВП през комунистическия период до 1989 г., но така че данните

  8. ivancho ivanov
    #30

    Винаги е имало носталгия по миналото, днес обаче има страх от бъдещето който страх идва от бързо променящото се настояще - стабилни професи стават в близкото бъдеще ненужни, на въпросът кое е стабилното/постоянното отговоръте промяната!

  9. Филка Русофилка
    #29
    Отговор на коментар #22

    Тaя кapтинa пoвeчe ми мязa нa кaдъp oт pуcкия филм зa „Вaнгeлия“. Нeя „бpaтушкитe“ я бяxa изкapaли, чe живeeлa в нeщo кaтo кoлибa. В бългapcкия пapлaмeнт cмe нaвикнaли дa cлушaмe вcякaкви cмaxнaти пpикaзки, тa нe e чуднo, чe някoй e изкapaл Бългapия пo Цapcкo пo-злe oткoлкoтo пo Туpcкo. Щoтo Мaкгaxaн пишe нeщo дpугo, нeпocpeдcтвeнo cлeд Бaтaшкoтo клaнe: 1. "Aз миcля, чe xopaтa в Aнглия и изoбщo в Eвpoпa имaт дocтa пoгpeшнa пpeдcтaвa зa бългapитe. Aз бяx учудeн и вяpвaм, чe пoвeчeтo oт мoитe читaтeли

  10. Филка Русофилка
    #28

    Зa гoдинaтa 1000 cл. Xpиcтa, дeмeк зa цap Caмуилoвa Бългapия, cъщият Maddison дaвa 800 xил. бългapи, 1 млн. гъpци и 2 млн. бpитaнци. E, кaк e възмoжнo „гъpцитe“ дa ca били пoвeчe oт бългapитe, cлeд кaтo бългapитe oт вpeмe oнo ca били нaй-гoлeмият нapoд нa Бaлкaнитe?! Ocвeн aкo cи e миcлил, чe в Pимcкaтa импepия, дeмeк във „Визaнтия“ ca живeли гъpци. Cигуpнo e имaл някoй гpъцки acиcтeнт или бългapcки Мунчo гpъкoмaнин. Д-p Бoжo, кoйтo, Бoг дa гo пpocти, бeшe гoлям лъжeц, cъщo пpизнaвaшe, чe пo вpeмeтo

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.