Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборите в числа - сега и миналата година

4 коментара
Изборите в числа - сега и миналата година

На 2 октомври предстоят предсрочни парламентарни избори - трети за около година и половина. Но, как се завъртя изборната спирала и се стигна? След редовния вот за Народно събрание на 4 април 2021 г. и невъзможността да се стигне до политически консенсус и формиране на парламентарно мнозинство, което да излъчи правителство, бяха насрочени нови, предсрочни избори на 11 юли. Тогава ситуацията отново се повтори, след което през ноември 2021 г. се проведоха парламентарни избори. През декември 2021 г. в парламента беше постигнат политически консенсус и беше излъчено правителство, което оцеля до края на юни 2022 г., когато беше свалено с вот на недоверие. Това доведе до насрочването на нови парламентарни избори на 2 октомври.

За вота на 2 октомври

За тях в страната е предвидено разкриването на 11 845 секции. За чужбина техният брой е 755 в 62 държави, по данни на Централната избирателна комисия (ЦИК).

Броят на секциите в страната не е окончателен, тъй като 48 часа преди изборния ден предстои да бъдат обявени допълнителни места за гласуване в болнични, социални заведения, места за задържане, посочва в свой анализ БТА.

В страната са предвидени 9369 машини за гласуване, като в 1105 секции ще се гласува с по две машини. В чужбина ще се гласува с 525 машини в 290 секции – в 235 секции с две машини, а в останалите 55 с една машина.

Броят на машините за страната и чужбина е 10 999.

Подадените заявления за гласуване извън страната са 50 874 (50 865 - онлайн).

Каква беше ситуацията при изборите 2 в 1

За сравнение, на изборите 2 в 1 – за президент и предсрочни за Народно събрание, които се проведоха на 14 ноември 2021 г., в страната бяха разкрити 12 990 избирателни секции. Тогава гласуване извън граница се проведе в 68 държави в 751 секции, а подадените заявления бяха 56 668. В 208 от секциите зад граница бяха поставени по две машини или общо 416 машини, а в 543 секции гласуването беше на хартия. Това сочат данни от отдел “Справочна” на БТА.

Общо за страната и извън нея бяха използвани 11 936 машини за гласуване. В България в 9399 секции се проведе машинен вот, като в 2121 от тях беше поставено второ устройство.

Общо регистрираните кандидати за вота бяха 5067 - 1515 жени и 3552 – мъже.

На вота на 11 юли 2021 г. в страната бяха разкрити 11 983 секции. В 9401 от тях се гласува машинно, като в 1115 от тях бяха поставени по две устройства.

В чужбина бяха разкрити 784 секции в 68 държави. В 273 секции се гласува с 421 устройства, като в 148 секции бяха поставени по две машини. Във Великобритания бяха разкрити 135 секции, в Турция - 121, в САЩ – 58, в Германия - 117, в Испания - 67, в Гърция - 32, в Италия – 28.

Началото на голямата промяна

Съгласно промени в Изборния кодекс от 29 април 2021 г., на изборите на 11 юли 2021 г. в секции с над 300 избиратели задължително се гласува с машини, а в секции с под 300 избиратели се гласува с хартиена бюлетина. За сравнение с редовните парламентарни избори на 4 април 2021 г., с промени в Изборния кодекс отпадна ограничението за броя на секциите в страните извън Европейския съюз. Преди това в страни извън ЕС можеха да се разкриват до 35 избирателни секции. С измененията извън страната секции могат да се разкриват, където има дипломатическо или консулско представителство, както и извън тях - при наличие на не по-малко от 40 избиратели, подали заявление, както и в местата, в които на проведени до пет години преди изборния ден избори, е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели.

На вота на 4 април 2021 г. зад граница бяха разкрити 465 секции в 69 държави. Подадените заявления за гласуване в чужбина бяха 87 796 - 85 710, подадени онлайн и 2086, подадени на хартия.

Общо в страната бяха разкрити 12 630 избирателни секции, като в 9398 можеше да се гласува и с машина. Машините се поставяха в секции с над 300 избиратели, като избирателите имаха право да избират как да гласуват – с хартиена бюлетина или с машина, съгласно промени в Изборния кодекс от 17 септември 2020 г.

Регистрираните кандидати за народни представители бяха 5949.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ощавен маркиз
    #4

    ВАЖНОТО Е да се гласува на макс! По възможност, мили сънародници, за ПРОМЯНА в переходьния "ни" комундер-чинге-мутро ЗАДУНАЙКОВСКИ модель на парлареМЕНТАрно управление. Нито за момент не забравяйте, че Татковината наша е пълноправна /скоро и Шенгенска!/ членка на Европейския съюз и все по-надежден съюзник в НАТО. Не захвърляйте питомното ЦИВИЛИЗОВАНО, заради ... сатански евРАШистки ПУТфъргации!

  2. анита хегерланд
    #3

    Проблемът на миналите избори е двойната бюлетина. Въпреки че изчетох три пъти инструкцията на вратата на избирателната секция, когато изборът започна, машината отчете един вот - за президент. Без да имам възможност за второ гласуване, защото беше забранено да се вади картата и да се поставя отново в машината, аз разбрах, че от изборите се очакват по-малко гласове, което даде преднина на шайката разбойници, които имаха в ръкава си и други трикове. Много хора не гласуваха за партия по същата причина - защото не им беше даден този шанс.

  3. roser
    #2

    Трябва да се направят спешни промени в избирателния кодекс веднага след започване на работата на новия парламент. Задължително трябва да се приемат следните решения:
    - премахване номерата на партиите в бюлетините(всички партии да се изписват само с текст);
    - както на хартиените бюлетини, така и на машините, партиите да са подредени РАЗБЪРКАНО(в произволен ред) за всеки следващ гласоподавател - ако в една бюлетина дадена партия е на първо място, то в следващата(независимо дали хартиена или електронна),

  4. Мазен Кумунис
    #1

    ГЕРБ! Бойко Велики! По-силни от хаоса! ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.