Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборите в Македония на 15 септември ще са по пропорционална система

0 коментара

В приетият малко преди разпускането на македонския парламент нов избирателен закон се се предвижда парламентарните избори да се проведат по пропорционалната система, за разлика от тези през 1998 г., когато част от депутатие се избираха мажоритарно, а част по пропорционални листи.

За провеждането на пропорционални избори Македония е разделена на шест избирателни района, като броят на избирателите в тях е относително равен, с разлика от плюс-минус 0,3 на сто от общия им брой. Всеки от шестте района изпраща в парламента по 20 депутати, а избирателите ще избират между листите, представени от политически партии или коалиции или граждански сдружения.

Като центрове на шестте избирателни района са посочени община Кисела вода в столицата Скопие, Куманово, Тетово с Гостивар, Битоля с Охрид, Струмица с Прилеп и Щип с Велес. Във всеки избирателен район ще има по около 500 изборни секции.

Наблюдатели сочат, че тази система ще фаворизира партийните елити и ръководствата на партиите, които ще имат тежката дума за подреждането на листи.

Особеност на македонския избирателен закон е фактът, че няма праг за партийно представителство, което означава, че в 120-местния може да влязат много партии. Изборите ще проведат само в един кръг на 15 септември.

Опозиционният Социалдемократически съюз на Бранко Цървенковски ще се яви в коалиция с Либерално-демократическата партия на скопския кмет Ристо Пенов и 5 по-малки партии на ромите, власите, сърбите, бошняците и турците. Освен гласове, които могат да се окажат решаващи в предстоящата остра изборна битка, етническото разнообразие на тази коалиция е сигнал международната общност, че СДСМ подкрепя мултиетническия характер на Македония.

Управляващата ВМРО-ДПМНЕ на премиера Георгиевски засега има като коалиционен партньор Либералната партия на шефа на парламента Стоян Андов. Водят се преговори с парламентарната Нова демокрация, възникнала

от разпадането на Демократична алтернатива. Вероятно не са лишени от основание слуховете, че до коалиция между ВМРО-ДПМНЕ и Нова демокрация ще се стигне, ако бъде изпълнено искането лидерът на новата партия Чедо Петров да бъде сменен от сегашния външен министър Слободан Чашуле.

От албанските партии Демократичната партия на албанците на Арбен Джафери продължава да твърди, че отива на изборите сама, но в зависимост от резултатите след тях би влязла отново във властта заедно с ВМРО-ДПМНЕ.

Не се изключва вероятността другата парламентарна албанска Партия на демократичния просперитет да влезе в коалиция с другите две партии на албанците - парламентарната Национално-демократическа партия на Кастриот Хаджиреджа и Демократичния съюз за интеграция на бившия лидер на АНО Али Ахмети.

Засега е известно, че изборите на 15 септември ще бъдат контролирани от най-малко 750 международни наблюдатели от ОССЕ и Европейския съюз. Още толкова войници от мисията на НАТО Червена лисица ще се грижат за тяхната сигурност, особено в районите на кризата.

Официалната изборна кампания стартира на 15 август.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.