Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изборите в Южна Сърбия са тест за жизнеността на мирното споразумение

0 коментара

Гласуването на предсрочните местни избори в три общини в Южна Сърбия продължава без инциденти, съобщават информационните агенции.

Трите общини - Прешево, Медведжа и Буяновац, бяха сцена на сблъсъци миналата година между правителствените сили на Белград и местните етнически албански бунтовници.

Около 70 процента от 100-те хиляди жители на трите общини са етнически албанци. Право на глас имат близо 75 000 души. Изборите, които се произвеждат две години по-рано от предвиденото, трябва да създадат новите, многоетнически местни власти в района на Южна Сърбия, граничещ с Косово.

Гласуването започна в 7:00 ч. местно време и ще продължи до 20:00 ч., а резултатите се очакват утре.

Единственият инцидент, за който се съобщава, е размяна на юмруци рано днес между сърби и етнически албанци в Буяновац. Няма сериозно ранени при инцидента, който бързо се уталожи след появата на сръбската жандармерия, отбелязва ДПА, цитирана от БТА.

Риза Халими, лидер на Партията на демократичното действие и кмет на Прешево, описа местните избори като импулс за ускоряване на интеграцията на етническите албанци в политическите институции.

Конфликтът в Южна Сърбия е отминал и няма шанс боеве да избухнат отново, каза пред ДПА Халими, който се кандидатира за нов мандат.

Йонуз Муслиу, бивш лидер на разформированата Армия за освобождение на Прешево, Медведжа и Буяновац /АОПМБ/, а сега лидер на Партията на демократичния просперитет, се съгласи с думите на Халими, че конфликтът в Южна Сърбия е приключил.

Конфликтът е приключил, започва политическата борба, каза пред ДПА Муслиу.

Според него трябва да бъдат решени въпроси като употребата на албански национални символи и албанския език.

Според данните на Центъра за свободни избори и демокрация /ЦеСИД/ една трета от избирателите са пуснали своите бюлетини до 12:00 ч. местно време, съобщава ДПА.

Над 100 чуждестранни наблюдатели, в това число 80 от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/, наблюдават изборния процес, заедно със стотици местни наблюдатели.

Международната общност гледа на тези избори като на тест за жизнеността на мирното споразумение, подписано през май 2001 г. под егидата на НАТО след пет месеца въоръжени сблъсъци между силите на Белград и етническите албански бунтовници.

Предсрочните местни избори бяха предвидени в мирния план, подписан на 31 май 2001 г. от Небойша Чович, представител на югославското и сръбското правителство, от албанските политически лидери в района и представителите на АОПБМ.

Общините Прешево, Медведжа и Буяновац влизаха в така наречената буферната зона, обявена от НАТО през 1999 г. след края на въздушната кампания срещу Югославия, припомня АП. 280-километровият район бе очертан като буфер между силите на НАТО в Косово и сръбските сили, които през 1999 г. все още бяха под ръководството на бившия югославски президент Слободан Милошевич. НАТО позволи на Белград да си върне контрола над този район, след като новото демократично правителство в Белград свали Милошевич от власт през 2000 г. В района обаче избухнаха сблъсъци между АОПМБ и сръбските сили, на които бе сложен край със споразумението от 31 май 2001 г., припомня агенцията.

Основното предизвикателство бе да бъдат убедени етническите албанци в този район да сложат край на продължилия години бойкот на изборите, организирани от сръбското правителство, пише АП. Американският посланик в Белград Уилям Монтгомъри посети неотдавна района и призова за избирателна активност и мирно гласуване.

Но напрежението и войнствената реторика остават, отбелязва АП.

Изборите предлагат възможност за свобода на албанския народ. Зная, че ще спечелим - ние се борихме за това с оръжие, каза Шефкет Муслиу, бивш бунтовник от АОПМБ, след като гласува в село Кончул, придружен от охрана.

Муслиу е един от 23-мата етнически албанци, включени в списъка на американския президент Джордж Буш на хора, подкрепящи екстремизма, отбелязва АП.

През последната седмица етнически албански хардлайнери караха коли из селищата в района с надути сирени и развяващи се албански знамена. Изстрели от картечници отекваха от планините, пише агенцията.

Местната полиция обяви, че ще прояви "нулева толератност" към всякакви провокации, съобщава АП. Във вторник тази седмица двама етнически албанци бяха арестувани, след като в домовете им бяха намерени оръжие и муниции.

Очаква се сърбите и етническите албанци да гласуват съответно за кандидатите на своите общности, отбелязват агенциите. Бъдещите общински съвети ще отразяват най-вероятно етническия състав в трите общини.

Етническите албанци са мнозинство в Прешево и донякъде в Буяновац, където се очаква гласуването да бъде най-оспорвано. Сърбите са преобладаващото население в Медведжа.

Град Буяновац, който през цялото време е бил под контрола на сърбите и е важен транзитен пункт за хора и стоки между Сърбия и Косово, може да се сдобие с кмет етнически албанец. Албанските партии в Буяновац решиха да издигнат един кандидат за кмет - юриста Нагип Арифи. Арифи, който не е много известен, принадлежи на радикалното течение на Шефкет Муслиу. Сръбските партии в Буяновац също са издигнали един единствен кандидат - икономиста Новица Манойлович.

Очаква се кметството на Медведжа отново да остане под контрола на сърбите, които са преобладаващо население и единствени са издигнали кандидати.

В Прешево, където 90 на сто от населението са етнически албанци, фаворитът от тримата кандидати е настоящият кмет и лидер на албанците в района Риза Халими.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.