Американските учени Райнер Вайс, Бари Бариш и Кип Торн печелят Нобеловата награда за физика за приноса си с проучването на гравитационните вълни, предсказани от Алберт Айнщайн.
"Това е нещо напълно различно и ново, което отваря вратите към невиждани светове", обяви Нобеловият комитет във вторник.. "Съкровище от открития очакват хората, които успеят да уловят вълните и да интерпретират посланието им", посочва се в аргументите.
Вайс, който получава половината награда, работи в Масачузетския технологичен институт. Кип Торн и Бари Бариш, които си поделят другата половина - в Калтех.
И тримата участват в Обсерваторията LIGO (Laser Interferometric Gravitational Observatory). За пръв път на 14 септември 2015 г. са наблюдавани гравитационните вълни, предизвикани от сблъсък между две черни дупки и пътували 1.3 млрд. години преди да бъдат уловени от детектора на обсерваторията LIGO.
Макар сигналът да е бил изключително слаб, когато е бил уловен на Земята, той е бил обещаващо начало за революция в астрофизиката, посочват от Нобеловия комитет. Гравитационните вълни са напълно нов начин за наблюдение на повечето значими случки в Космоса, допълва се в съобщението.
Тримата учени работят върху темата от десетилетие. Вайс още в средата на 1970-те години е анализирал възможни източници на фонов шум, които биха могли да изкривят изследването. Целта е била игнорирането им. Той също така е участвал в конструирането на лазерния интерферометър на обсерваторията, който уловил гравитационните вълни. Бариш и Торн са фактически главните създатели на самата обсерватория.
Те ще получат приза си на 10 декември, когато по традиция в деня на смъртта на основателя на наградите Алфред Нобел, ще се състои официалната церемония по връчването на премиите.
Тази година финансовото изражение на наградите е повишено от 8 млн. шведски крони на 9 млн. шведски крони (1.12 млн. долара) заради подобреното състояние на фонда. Най-висока е била стойността на наградата през 2011 г. - 10 млн. крони.
Миналогодишните носители на Нобеловата награда по физика бяха родените във Великобритания и работещи в САЩ учени Дейвид Таулес, Дънкан Холдейн и Майкъл Костерлиц. Те бяха отличени за изследвания за необичайните състояния на материята, които може да отворят пътя за създаването на нови приложения в електрониката.
Преди ден бяха обявени призьорите по медицина и физиология. Джефри Хол, Майкъл Росбаш и Майкъл Йънг са отличени за откриването на молекулярен механизъм, който контролира циркадния ритъм, по-известен като биологичния часовник.
В сряда ще стане ясен носителят или носителите на наградата за химия, в петък - за мир. Икономическият нобел на "Рексбанк" ще се обяви в понеделник, а Нобеловата награда за литература ще бъде обявена на неназована засега дата.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Смята се, че астралното тяло на човека е звездно, подобно е на звездите в Космоса, движено е от енергии, които не са изучени. Откритието на гравитационните вълни, предизвикани от сблъсъка на две черни дупки, би могло в бъдеще да се използва като основа за създаване на апарати, за изследване на болните органи в човешкото тяло, които в известен смисъл поглъщат енергия така, както черните дупки. В момента медицината използва ултразвукови вълни, за да изследва вътрешността на човешкото тяло. Физиката се прилага в медицината дори и сега.
Ами като има пари за наука, ще има и нобелови награди. Не очаквам някога на българин / българка да бъде присъдена нобелова награда в научна област.