Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изследователи на рибозомите получиха Нобелова награда за химия

3 коментара

Американците Венкатраман Рамакришнан и Томас Стайц и израелката Ада Йонат са тазгодишните лауреати на Нобеловата награда за химия, предадоха осведомителните агенции в сряда, цитирайки Кралската шведска академия на науките.

Отличието им се присъжда за изследвания върху структурата и функциите на рибозомите.

Венкатраман Рамакришнан е роден през 1952 г. в Индия. Той е американски гражданин, уточни сайтът nobelprize.org. Доктората си по физика защитава през 1976 г. в университета на Охайо. Ръководител на екип в лабораторията по молекулярна биология в Кеймбридж, Великобритания.

Томас Стайц е роден през 1940 г. в Милуоки, САЩ. Доктората си по молекулярна биология и биохимия защитава през 1966 г. в Харвардския университет. Работи в университета Йейл.

Ада Йонат е родена през 1939 г. в Ерусалим. Доктората си по рентгенова кристалография защитава през 1968 г. в института "Вайцман" в Израел, където работи и сега. Тя е четвъртата жена с Нобелова награда за химия. Жена не е печелила отличието от 1964 г., когато я получи британката Дороти Кроуфут.

Нобеловата награда за химия се присъжда от Кралската шведска академия на науките от 1901 г. Тя ще бъде връчена на 10 декември, в деня на смъртта на Нобел, от краля на Швеция Карл ХVI Густав на церемония в Стокхолмската концертна зала.  

Наградата е на стойност 10 милиона шведски крони или 1.4 млн. долара.

Досега са присъдени 150 награди по химия. Първата награда получава холандският химик Якобус вант Хоф за откриването на законите на химичната динамика и  осмотичното налягане на разтворите.

Лауреати на Нобеловата награда за химия с голяма известност са: Сванте Арениус (1903), Ърнест Ръдърфорд (1908), Мария  Кюри (1911), Ирен и Фредерик Жолио-Кюри (1935).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. лекар-нобелист
    #4

    Аз пък разбрах, че става въпрос за хромозомите, а не за рибозомите. Така разбраха и още 6 милиарда жители на земята.Медия пуул, обаче, отново има свое мнение но въпросаКъде е овцата Бозукова да коментира сега?

  2. Кеми
    #2

    Ето за какво се дава наградата (според съобщението на Нобелевия комитет): "for studies of the structure and function of the ribosome". Това е драги ми многознайко!! Трябва да се чете!!

  3. авс
    #1

    Нобеловата награда по медицина наистина беше за хромозомите. А днес обявиха нобеловата награда по ХИМИЯ. Тя е за рибозомите, докторе!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.