Нивото на охлаждащата вода в два реактора на авариралата японска атомна електроцентрала "Фукушима" е спаднало след силното земетресение в района миналата седмица, свидетелствайки за възможни допълнителни повреди, заяви днес компанията оператор ТЕПКО, цитирана от Асошиейтед прес.
Евентуални нови дефекти могат още повече да усложнят и без това трудния процес на извеждане на централата от експлоатация, което се очаква да отнеме десетилетия.
Според ТЕПКО понижаването на равнището на водата в двата реактора показва, че съществуващите повреди са се влошили след земетресението с магнитуд 7,3 в събота, позволявайки изтичането на повече вода.
Предполага се, че изтеклата вода е останала в сградите на реакторите и няма признаци за външно въздействие, каза говорител на компанията. По думите му ТЕПКО ще следи ситуацията.
Първоначално компанията съобщи, че няма нищо нередно след труса миналата седмица.
През 2011 г. земетресение с магнитуд 9,1 и последвали вълни цунами предизвикаха авария в централата.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Стотици години е твърде оптимистична прогноза. Съгласно американските нормативи, например, високорадиоактивните отпадъци от АЕЦ трябва да бъдат съхранявани (и пазени от терористи!) поне 100 000 (сто хиляди!) години в специално изградени за това скъпоструващи хранилища, каквито никоя от държавите с реактори все още не е изградила. Доколкото ми е известно, Швеция изгражда такова в скалите, а Германия все още не е намерила оптималното решение, след един неуспешен опит да използва за тази цел някои …
от солниците си под земята.Та, това са около 5 000 поколения след нас. Те трябва да оправят бакиите ни, поради нашата недалновидност, немарливост, мързел, политиканстване и безотговорност към нашите наследници. При това, човечеството е само на крачка от създаването на първото (екологично напълно чисто) изкуствено слънце: Първият експериментален термоядрен реактор, финансиран от всички водещи държави в света, вече се сглобява в Южна Франция. В тази връзка, \"глупавите\" германци, залагайки изцяло на нови технологии, през следващата 2022 г. затварят последната си АЕЦ. Ние, понеже сме нация техническа, тепърва ще строим два блока в АЕЦ-Козлодуй под мъдрото ръководство на Банкянския охранител. А и от АЕЦ-Белене не се отказваме?!
Неоспоримо доказателство , че атомната енергетика може да бъде много опасна. Никой не може да спре изтичането на радиация в Световния океан от Фукушима. Това може да трае стотици години и да ядем радиоактивна риба, а също и пра-пра- внуците ни.