Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Източногерманците решават изборите за Бундестаг през септември 2002 г.

0 коментара

Поведението на Западна Германия може да се предвиди, това е добрата новина. Двама мъже, Едмунд Щойбер и Герхард Щрьодер, ще премерят сили на изборите. Ангела Меркел, протестантка, жена и източногерманка, напусна сцената и сега ѝ правят комплименти, задето се оттегли.

Поведението на Източна Германия не може да се предвиди, това е лошата новина. Изтокът отново ще бъде решаващият фактор в изборите за Бундестаг.

Никъде другаде настроенията на избирателите не се променят толкова много, ту в едната ту в другата посока. Така беше през 1990, 1994 и 1998 година. Който иска да спечели на 22 септември, ще трябва да спечели благоволението на жените, които са с два милиона повече от мъжете-избиратели, и на източногерманците.

Според берлинския автор Олаф Георг Клайн източногерманците преценяват един колега най-напред като характер и като човек, по това дали може да се разчита на него в кризисен момент. Ако между колегите има доверие, се решават и деловите въпроси. При западногерманците на преден план излизат професионалните взаимоотношения и аргументи. Едва на втори план идва човекът. Различията в манталитета имат политическо значение. Още през 1990 г. бе констатирано, че между Елба и Одер броят на хората, които променят политическите си предпочитания, е по-голям, тъй като поведението в изборите се определя от проблемите. 50 процента от работниците в източните провинции подкрепиха през 1990 г. ХДС. Защото настояваха за бързото обединение на Германия и бързото достигане на западногерманското равнище на потребление, тоест имаха конкретни искания. Кол им обеща точно това и трябваше да изпълни обещанието.

Типично за източните провинции е липсата на дългосрочно обвързване с определена партия. Човек гласува ту за една, ту за друга партия. Изключение прави ПДС. И все пак тя не е източногерманска партия. В последните парламентарни избори 80 процента от избирателите в Източна Германия не я подкрепиха. Преди осем години партията на Кол отново успя да спечели изборите. Защото мобилизира традиционните си избиратели в западните провинции. И все пак 41,4 процента от избирателите в Източна Германия подкрепиха ХДС, и едва 35 процента - ГСДП. Седмица преди изборите за Бундестаг през 1998 г. обаче 85 процента от анкетираните заявиха, че смятат безработицата за най-важния проблем. Източногерманските избиратели се преориентираха бързо и безмилостно. В крайна сметка ХДС загуби 1,4 милиона избиратели, които предпочетоха ГСДП. Наистина и в западногерманските провинции връзките на избирателите с партиите също вече не са така стабилни. И все пак там те са по-здрави и се запазват дори при кризи и големи разочарования. Подобни връзки не съществуват в източните провинции. Ето защо източногерманците гласуват ту за ХДС ту за ГСДП или за ПДС. Или пък отказват да гласуват.

Ако се абстрахираме от онези, които изобщо няма да гласуват - а техният брой вероятно ще се увеличи - Източна Германия ще подкрепи онзи кандидат, комуто малко преди 22 септември повярва, че ще може да реши проблемите по-бързо от съперника си. Самоувереният баварец ще стъпи в една неизвестна и нова за него Германия и хората ще го гледат с недоверие, сякаш е паднал от звездите. Ще успее ли Герхард Щрьодер да спечели отново, макар и с малка преднина? При всички положение това ще бъде предизборна борба на големите обещания, това е извод номер едно.

Извод номер две: който иска да спечели Източна Германия, трябва да се ползва с "доверие", думата има особено значение отвъд Елба. С нас ли си или срещу нас? Подкрепяш ли войната в Афганистан или не? От отговора на тези въпроси, които са необичайни за Западна Германия, ще зависи кого ще подкрепят източните провинции. На изток от Елба на политиката отдавна вече не се гледа като на спорт, нито така цинично, както в Западна Германия. През 1989 г. източногерманците изпитаха на гърба си какво може да промени политиката. Собственият им опит породи надежди и разочарования.

Извод номер три: в Източна Германия вече се наблюдава бърз процес на ерозия на политическите връзки с партиите. Бързата преориентация от ГСДП към ХДС и обратно е в зависимост от очакванията на избирателя. Там, където намалеят различията между големите партии, малко на брой гласове може да имат голям ефект, дори да се окажат решаващи. Може би изборите няма да бъдат спечелени в източните провинции, при всички случаи обаче там те може да бъдат загубени.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.