Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът вика посланика ни в Русия за консултации в София

Митрофанова: България иска да сведе до минимум двустранните отношения

51 коментара
Кабинетът вика посланика ни в Русия за консултации в София

В опит да покаже, че не желае Елеонора Митрофанова за руски посланик у нас, правителството извика в София за консултации посланика ни в Русия Атанас Кръстин.

Премиерът Кирил Петков, който е в Брюксел за заседание на Европейския съвет, коментира, че оценява реакцията на Митрофанова като "недипломатическа, остра и груба".

"Затова ние ще извикаме нашия посланик от Русия за консултации отбратно в България. Всички знаят какво означава това на дипломатически език. Обикновено, когато една държава извика обратно за консултации посланика си, би трябвало и другата страна да последва и да направи същото" , каза Петков.

Мярката на правителството бе подкрепена и от президента Румен Радев.

"Това е логичен ход в тази ситуация. Никой посланик няма правото да си присвоява правото да говори от името на българския народ", каза Радев, който участва в срещата на върха на НАТО в Брюксел.

По-рано тази седмица посланик Митрофанова заяви пред руски телевизионен канал, че "българският народ не подкрепя нито реториката, нито действията на правителството срещу Русия".

Кабинетът още преди ден съобщи, че готви "дипломатически отговор" на изявите на Митрованова, която обаче не се впечатли, и по-късно в сряда определи Кирил Петков за "чиновник".

"Смятаме за неприемливо по никакъв начин чиновници на тази или онази страна независимо от ранг и официална длъжност публично да критикуват посланика на Руската Федерация", каза Митрофанова.

В четвъртък Петков посочи, че не очаква българската реакция да "доведе до политическо напрежение у нас или до парламентарна или правителствена криза".

Според него обаче опозиционни политически групи "ще се опитат да се упражняват по темата".

"Мисля, че няма български гражданин, който да се радва някой чужд дипломат да обижда българите и българското правителство и ние да сме спокойни към тази теза. Цялото правителство осъжда независимо кой дипломат да си позволява да прави това. Ние сме държава, която си държи на институциите и подобно поведение е абсолютно недопустимо от който и да е било. Нашата коалиция стои здраво и посоката, към която вървим бързо или бавно, е правилната посока", посочи Петков.

Митрофанова: Ще последва адекватна реакция

По-късно в четвъртък Митрофанова в рамките на редовния си седмичен брифинг не коментира решението на правителство, но припомни изгонените от България десет руски дипломати.

"Броят на колегите ни, обявени за персона нон грата, неприятно изумява с мащаба си. Тази поредната агресивна стъпка я разглеждаме не иначе като ясно обозначеното намерение на официална София да се сведе до минимум целият спектър на руско-българските отношения. Този враждебен демарш в скоро време ще получи съответна оценка и адекватна за новия дух на двустранните отношения реакция", посочи Митрофанова.

Тя коментира още, че гражданите на страните, чиито лидери разглеждат възможността на отказ от руските енергийни ресурси, трябва да бъдат добре информирани за това, доколко ще намали качеството на живота им при толкова безотговорни действия.

Правителството от седмици реагира на нейни провокации, като Кирил Петков съобщи по-рано, че тя се е извинила.

Тогава София протестира заради използването на квалификацията "евроатлантически подлоги" от страна на руското посолството.

В официалния си поздрав към страната ни по повод националния празник 3 март, руското посолство пък оприличи войната в Украйна с Руско-турската война от 1878 г.

"Няма разногласия за Украйна в управляващата коалиция"

Освен това премиерът Кирил Петков коментира, че управляващата коалиция няма разногласия във връзка със случващото се в Украйна и страната ни ясно е показала, че подкрепя украинското правителство.

Към момента само България и Унгария не оказват военна помощ на Украйна. Тази позиция се защитава от БСП и президента Румен Радев.

В четвъртък Петков отново каза, че над 80% от българите не подкрепят осигуряването на военна помощ за Украйна. Според него не може да се говори за "снишаване".

"Как е най-добре да реагираме в този момент - реално това е символичен акт. Ние едва ли ще можем да дадем такова въоръжение, че да променим войната. Но тук е въпрос на позиция. А нашата позиция е толкова силна и толкова в един глас с ЕС и НАТО, аз много пъти съм говорил със Зеленски, оказвайки нашата подкрепа, отваряйки врати за бежанци, изпращайки хуманитарна помощ. Зеленски лично ми благодари и каза, че неговите войски се бият по-спокойно, знаейки че семействата им са на сигурно място у нас. За военната помощ - да много сме близо до конфликта, да - знам, че много българи се страхуват от това и в момента правим всичко възможно да подкрепим Украйна извън тази директна военна подкрепа", посочи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

51 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #51

    Явно,че я вбесихме! Мъчно ми е,за нейните възпитаници от Партия Възраждане. Загубват вдъхновителя и ръководителя си!

  2. Iosif Ivanov
    #50

    Необяснимо бавно е отпращането на Митрофанова - грубян неотговарящ на нивото на посланик - страхът за газа ли е причината или страх по начало!

  3. SILENCE
    #49
    Отговор на коментар #36

    С лозунги не ставаааа ...

  4. Отбелязвам
    #48
    Отговор на коментар #47

    Прав сте, през 1886 Русия къса с България. Грешката е моя, благодаря.

  5. Коментарът е изтрит в 19:44 на 27 юни 2023 от автора.
    #47
  6. Отбелязвам
    #46
    Отговор на коментар #45

    Благодаря за жокера :-))), но по време на Третата българска държава, България и русия два пъти късат дипломатически отношения - 1886-95 и 1915-34. Но освен ген. Каулбрас, в това руско правителство в България, Министър на МВР е ген. Ремлинген, който в бр. 88 от 1881г. на Държавен вестник на Княжество България публикува следното съобщение: "Всеки, който критикува Русия, ще бъде публично бит с камшик."Късане с руската чума! Век и половина стигат!

  7. Коментарът е изтрит в 19:44 на 27 юни 2023 от автора.
    #45
  8. mediaman
    #44

    Да сведе до минимум?! Ало, партайгеносе Митрофанова, опять обосрались, какви отношения ви се привиждат? България иска да ви тегли една балканска, изключително наситена и прецизно позиционирана тежка псувня. Ние не искаме друго освен да си припявате вечер, пияни с Боярщик ско*тове, безсмъртната политическа доктрина "Ах, но какво е туй, какъв е тоз кралимарковски Х*Й!" Айди и ти иди на... като руския корабль.

  9. Iosif Ivanov
    #43

    Митрофанова трябва да бъде ясно и знаково обявена за нежелана в България - усукванията са еднозначно доказателство, че сме руска губерния с лизурки*! *Нова дума!

  10. Коментарът е изтрит в 11:27 на 2 октомври 2023 от автора.
    #42

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.