Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как Чорни просперира в сянката на Путин

0 коментара

Когато на 1 януари 2000 г. Борис Елцин се оттегля от властта и поверява президентската власт на Владимир Путин, западните служби, занимаващи се организираната престъпност в бившия СССР, започват да дебнат разрастващото се влияние на нови мафиотски групи. По това време се говори много за Тамбовската, прочутата групировка от Санкт Петербург, свързана с някои членове от обкръжението на новия президент Владимир Путин.

Службите обаче констатират нещо друго. Завръщането на сцената на лица, които отдавна фигурират в докладите на ФБР и Интерпол. Сред тях са братята Черной - Лев, но особено Михаил /известен и под име Майкъл Чорни/.

През пролетта на 2000 г. последният, славещ също като "кралят на алуминия", извършва няколко зрелищни промишлени операции. Днес един от бившите му партньори го описва като господарят в сянка на руската политика и икономика.

Какво ще стане със "семейството", се питаха службите. Ще скъса ли президентът Путин връзките с групата банкери и индустриалци, близки до Борис Елцин, които натрупаха огромно състояние под сянката на Кремъл? Нищо подобно не се случи. Ръководителят на президентската администрация Владимир Волошин, премиерът Михаил Касянов, генералният прокурор Владимир Устинов, останаха по местата си. Също както и мнозина министри, чиито връзки със "семейството" са общоизвестни.

Появи се и един нов човек, чиято нарастваща мощ е стъписваща: Роман Абрамович, съдружник на Борис Березовски, ръководител на петролната компания Сибнефт, губернатор на Чукотка. Московчани го представят като новото лице, предсатвляващо интересите на "семейството".

Сега, около три години по-късно, бизнесът на Роман Абрамович се е разраснал, а властта на "семейството" е запазена. По какъв начин?

Чорни се съюзява с Абрамович и Малевски

Чрез брак по сметка със скандалния Майкъл Чорни и неговия стар приятел Антон Малевски, ръководител на една от могъщите мафиотски организации, групировката от Измайлово, известна на полициите от целия свят.

Това поне е обвинението, отправено от един изключителен свидетел - Джалол Хайдаров. Други преди него намекваха за подобен съюз, но досега не е представяно нито едно конкретно доказателство или информация от вътрешни източници. А Джалол Хайдаров от началото на 90-те години работи именно в групировката на Черной. Натоварен, както той сам твърди, със "законната страна" на сделките на групата, която разпределя годишно "от 35 до 40 милиона долара подкупи". Занимавал се е също с прехвърлянето на капитали в западни страни, оценявани като данъчен рай.

През 1999 г. групата на Черной взема Джалол Хайдаров на прицел. По това време той е директор на комбинат за добив на мед и ванадий в Качканар, Урал, с годишен оборот от 300 милиона долара, и отказва да продаде акциите и активите на чуждестранен партньор.

Чорни: Които не спазват правилата да си купят каска и бронежилетка

Хайдаров се среща в Париж с Михаил Черной. "Заедно ли сме? - ме попита той. Отговорих му: Да, заедно сме. - Тогава делим 50 на 50, а онези, които не спазват правилата, да си купят каска и бронежилетка", си спомня Хайдаров.

Искандер Махмудов, приятел от детинство на Джалол Хайдаров, стана един от бароните на руската металургия, контролиращ няколко комбината в Урал. Наречен Краля на стоманата, той е ценен съюзник на Михаил Черной. "Никога не ме е разочаровал, работим заедно от 1987 г.", казва за него Черной и организира отстраняване на предателя Хайдаров. След известен престой в московския затвор Бутирка, Хайдаров се укрива. Знае, че хората на Малевски са по петите му. "Имаха две или три поръчки за мене", твърди бизнесменът.

Днес Хайдаров живее в чужбина, чувства се на сигурно място и говори открито. През лятото шофьорът му бе убит и намерен обезглавен в Сибир - това е знакът на мафиотските групировки.

Хайдаров даде свидетелски показания през юли 2001 г. пред съда на южния съдебен окръг на Ню Йорк. Показанията му доведоха до обрат в делото срещу групата на Черной, заведено от руския бизнесмен Михаил Живило, който потърси убежище във Франция. В края на 2000 г. Живило и съдружниците депозираха срещу Черной оплакване, в което го обвиняват в "корупция, убийство и връзки с организираната престъпност."

Разправата с конкурентите

В подсъдими по делото делото са четирима души: Михаил Черной, неговото протеже Олег Дерипаска - директор на Руссал, втората по големина компания в света за производство на алуминий, с годишни продажби, оценявани на 7 милиарда долара, Искандер Махмудов и Антон Малевски. Джалол Хайдаров разказа пред американския съд, как е му е бил отнет ръководеният от него медодобивен комбинат.

Той проговори за шантажа, упражняван върху администрацията, за частните милиции, за купените съдебни решения, за силовите действия на специалните сили на губернатора на Уралска област Едуард Росел. Той също е купен от групировката на Черной, твърди Хайдаров.

В свидетелските показания Хайдаров обяснява как неговият чуждестранен партньор, израелско-американският бизнесмен Йозеф Траум е бил принуден да се откаже от акциите си. В тоалетните на неговия офис полицията в най-подходящия момент открива 1 кг хероин. Наложило се израелската полиция да ходатайства пред руските власти, за да може Траум да напусне страната.

Случаят не се различава от този на Михаил Живило. Той пък губи един от главните заводи за производство на алуминий в страната - комбинатът в Новокузнецк, който е докаран до фалит от шефа на руската енергийна система Анатолий Чубайс и от конкурентното дружество Сибирски Алуминий, контролирано от Олег Дерипаска и Михаил Черной. Обвинен в покушение срещу губернатора на областта Аман Тулеев, Живило бяга във Франция, която отхвърли молбата за екстрадирането му, отправена от руското правосъдие.

Чорни овладява бизнеса с алуминий

След като осигуряват контрола върху Новокузнецк, Михаил Черной и Олег Дерипаска се съюзяват през пролетта на 2000 г. с Роман Абрамович и създават промишленото чудовище Руссал, което осигурява близо 80 на сто от производството на алуминий в Русия. Министерството, отговарящо за борбата срещу монопола, не намери нищо лошо в операцията. Оттогава Руссал продължава да се разраства, настани се в автомобилната промишленост и самолетостроенето, поглъщайки мимоходом рудници и металургични заводи.

От групата Черной изчезна, поне официално, един човек - Антон Малевски. Твърди се, че шефът на криминалната групировка Измайлово загинал през ноември 2001 г- при скок с парашут в Република Южна Африка. Някои се съмняват в достоверността на това твърдение.

Трийсет и пет годишният Олег Дерипаска е младият бързо издигащ се по върховете на Русия мениджър, приеман и в Кремъл, където думата се чува толкова, колкото и тази на Абрамович. Без значение остава, че присъствието му на Икономическия форум в Давос беше обявено за нежелателно заради съмненията, които тегнат над него. Пред руския вестник Ведомости Михаил Черной казва, че познава Дерипаска от 1994 г. "Веднага го обикнах", сподели бизнесменът.

"Аз съм само един акционер, нищо повече"

"Аз съм само един акционер, нищо повече". Така отговаря Михаил Черной на тези, които го обвиняват и на специалните служби, в чиито доклади се излага дълъг списък от убийства, криминални и финансови престъпления, в които е заподозрян през последните десет години.

След като се установява в Израел през 1994 г. днес той е под забрана да напуска страната и срещу него се води дело за опит да купи незаконно 20 процента от най-голямата компания за мобилни телефони в Израел Bezeq. Бизнесът му в Русия обаче продължава да просперира. А Владимир Путин досега не е казал нищо лошо за това.

"Миша"опровергава

Помолен за коментар във вторник, 26 ноември, Михаил Черной и неговите адвокати не пожелаха да отговорят "веднага" на обвиненията на Джалол Хайдаров. "Миша" Черной с постоянство отрича всякакви връзки с криминалните среди.

"Ако това беше така, аз щях да съм зад решетките", повтаря Чорни. Неговите отричания и опровержения са обилно представени на интернет сайта му Chernoy.com, където има много подробности за разправиите му с израелското правосъдие и за благотворителността му. Чорни, който живее в Тел Авив е създал фондация, която подпомага цивилните жертвите на самоубийствените атентатите в Израел, където той твърди, че е превел 173 хил. долара.

Роден в Киев, Макъл Чорни е израснал в Ташкент, столицата на Узбекистан, където през 1985 той се захваща с внос-износ.

Джалол Хайдаров, на 39 години, също е израснал в Ташкент. Този млад узбек, с произход от от добро номенклатурно съветско семейство, близко до узбекската политическа власт, е имал добро бъдеще като руски "менаджер" и започва да работи с Майкъл Чорни в началота на 1990 г.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.