Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как трябва да реагира международната общност на терористичните актове?

0 коментара

Накратко:

Сега след като е преминал първоначалния шок от 11 септември международната общност се пита как трябва да реагира. Някои се обявяват за бърз отговор, а други се фокусират върху по -дългосрочни действия.

Няколко въпроси излизат на преден план, когато разсъждаваме над това как САЩ и съюзниците трябва да отговорят на драматичните събития.

Краткосрочни действия

Дали бърза и твърда реакция срещу терористите ще бъде ефективна?

Колко цивилни жертви са допустими при ответен удар?

Какъв ще бъде резултатът от нападение срещу Афганистан? Как ще реагират неговите съюзници?

Дали високотехнологична атака срещу Осама бин Ладен ще повлече след себе си нова серия от атентати?

Какви контрамерки биха били достатъчно силни за да задоволят общественото мнение и да не предизвикаттерористични контраатаки?

Могат ли да се очакват терористични атаки в Европа?

Каква трябва да бъде ролята на Европейският съюз

Каква трябва да бъде ролята на Русия?

Средносрочни последици

Дали терористичните действия представляват обявяване на война или са проява на криминалната активност?

Трябва ли разузнавателните мрежи да бъдат по-интегрирани и до какво ниво?

Какви реформи са необходими в бюджетите за отбрана?

Дали атаките ще дадат нов тласък на европейската военна интеграция?

Дали ограниченията на свободите и личната неприкосновеност са допустими с оглед на това да се подобри дейността на разузнаването?

Може ли коалиция от арабски и ислямски държави да поеме лидерството в борбата с тероризма?

Могат ли подобни действия да доведат до по-добро разбирателство между арабските и западните страни?

Позиции:

MSNBC
Първият проблем с даването на отговор е идентифициране на терористите. По- големият проблем е свързан с това дали един отговор на агресията не би довело до засилване в бъдеще на терористичните атаки срещу САЩ?

Вашингтон пост
Успехът в борбата срещу разпръснатите в много страни терористични мрежи е възможен само ако САЩ е начело на глобален алианс. Видеалния случай той трябва да включва Русия, Китай, няколко ислямски държави и съюзниците от НАТО. Но политиката на съставяне на алианси не може да изключи атакуването със сила от страна на САЩ на терористичните мрежи и правителствата, които ги подкрепят.

The Guardian
Има противоречия между твърденията, че нападението не е само срещу Америка, а срещу целия цивилизован свят, и това, че Америка трябва да бъде подкрепена във всякакви ответни действия, които избере да предприеме. Тони Блеър и Герхард Шрьодер побързаха да повторят думите на Колин Пауъл. Прави са да представят самоубийците-атентатори като нападатели срещу свободния свят, тъй като това беше нападение срещу политическата система на демокрацията, не само срещу една страна-враг. Но ако това е така, тогава свободният свят в неговата цялост има правото на глас за това как тези ценности е добре да бъдат защитени в тази ситуация.

Сега изкушението е да се наблюдава и да се изчака докато Америка "загрява" за отговор. Кой би могъл да обвини американския народ за това, че искат някакъв вид отплата - макар и тя после да се определя като последователно отмъщение - за това немислимо престъпление извършено срещу тях? Кой може да оспори на най-великата сила в света правото, с цялата чест и достойнство, сама да определи какво ще предприеме, за да докаже, че не може да бъде победена?

Все пак трябва да се надяваме, че ръководителите на една държава не гледат на нещата по толкова опростен начин, и че съюзниците ѝ, ръководени от Великобритания могат да направят нещо повече от това да предложат апокалиптична подкрепа за единодушно и недискутирано отмъщение. Да, трябва да има солидарност. Няма две мнения по въпроса, че трябва да бъде разбрана скръбта, която може би трябва да оправдае това, което е немислимо. Но отмъщение срещу кого точно? И отбрана срещу какво? В преследването на какви бъдещи цели? С какво да се оправдае нападението на по-силния срещу по-слабия? Това са въпроси, към които демократичният свят в неговата цялост трябва спешно да се обърне.

Тhe Times/Ехуд Барак/
"Трябва да бъде развит конкретен, оперативен план, който ще впрегне и ще разгърне целия дипломатически, интелектуален, икономически и оперативен ресурс на свободния свят. Този план трябва да използва най-широк кръг от превантивни мерки и ефективен отговор при всяка следа от терористична активност, където и да се намира тя. Терористите трябва да бъдат преследвани, където и да се намират, с използването на всички мерки. Не трябва да им се разрешава преминаване през нито едно пристанище или летище, икономическите и материалните им ресурси трябва да бъдат унищожени, финансирането и мрежите им за комуникация прекъснати.

Трябва да бъдат установени международни правила. Международната общност трябва ясно да покаже, че на всеки, който дава подслон или подпомага по някакъв начин терористични групи ще бъде търсена отговорност и ще плати цената за подобно поведение. Спонсорите на терора и държавите, които дават подслон на такива хора трябва незабавно да бъдат изолирани от международната общност, а възможността да подпомагат терористите осуетена. Нито едно правителство не трябва да се смята защитено от последствията от съюзяването си с тези, които имат за мишена гражданите на света".

Zmag.org /Ноам Чомски/
"По въпроса как да реагираме - имаме избор. Можем да изразим оправдан ужас, а можем да потърсим причините довели до престъплението, което означава да направим усилия да влезнем в съзнанието на извършителите на престъплението. Ако изберем второто, най-доброто, по мое мнение, е да се вслушаме в думите на Робърт Фиск, чиито задълбочени познания за региона след многобройните години, прекарал там като репортер са неоспорими.

Описвайки "Извратеността и изключителната жестокост на смазаните и унижени хора" той пише, че "това не е война на демокрацията срещу тероризма. Става въпрос за американски ракети, които се врязват в палестински домове, за американски хеликоптери, изстрелващи ракети срещу ливанска линейка през 1996 г. и за ливанската милиция, финансирана от израелските съюзници на САЩ, която убива и изнасилва по жесток начин в бежанските лагери". И още много. И все пак ние имаме избор: можем да се опитаме да разберем или да откажем да направим това, като допринесем за нещо много по-лошо да се случи в бъдеще.

Stratfor.com
"На разположение имаме три основни опции. Първата е въздушен удар срещу базите на тези, които бъдат обявени за виновни. Втората е по-широка, последователна въздушна бомбена кампания, съпровождана най-вероятно и от сухоземни войски. И последният избор - към който както изглежда клони САЩ - е безпрецедентна глобална атака срещу заплахите към САЩ от страна на фундаменталистите-екстремисти. Тази тактика ще прилича на широко-спектърната война срещу наркотиците.

Liberation
Америка мечтае да е имала възможност да избегне световния безпорядък, като е оставила света на собствените му проблеми. Тази политика на изолационизъм е първата политическа жертва на тази терористична акция. Нужно ли им беше на американците да се намесват във всички световни проблеми и да оправят всички несправедливости. При това не им беше достатъчна силовата намеса и политика. Те се намесиха силово и като поведоха открита война срещу ислямистите, участвайки във всички техни регионални конфликти, като се започне с този в Близкия изток. Но най-добрата защита срещу тероризма не е войната, а справедливостта.

Daily Star (Ливан)
Министърът на информацията Гази Ариди изразява своето съчувствие към близките на загиналите невинни жертви, но в същото време той остро разкритикува обвиненията срещу арабския тероризъм преди за има сигурни доказателства. Той призова за свикване на международна конференция, която да определи понятието тероризъм, както и мерките срещу него. Ариди призова САЩ да преосмислят отношението си към международната ситуация и да си изградят балансирана позиция.

Министърът на културата коментира, че досега американците са имали чувството, че са изолиран остров, далеч от всякакви външни конфликти. Но сега изглежда, че най-великата нация в света е уплашена и заплаща цената на своята външна политика.

" MSNBC: "The problem with retaliation" (13 Sept)
" Washington Post: "The Road Ahead" (13 Sept)
" The Guardian: "The free world must decide how its values are protected" (13 Sept)
" The Times: "Democratic unity is the only answer to terrorism" (Ehud Barak)
" ZMag.org: "On the Bombings" (Noam Chomsky)
" Stratfor.com: "U.S. May Wage War on Islamic Militants" (13 Sept)
" International Herald Tribune: "Striking Back: Harsh New Tactics?" (13 Sept)
" Liberation: "Le nouveau desordre mondial" (13 Sept)
" Daily Star (Libanon): "Lebanese leaders unite in condemnation" (13 Sept)

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.