Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво представлява Международният наказателен съд и защо САЩ са против него

0 коментара

Съединените щати се противопоставят на създаването на международен съд за военни престъпления и заплашват да се изтеглят от мироопазващите сили на ООН в Босна и по други места, ако американците не получат имунитет срещу съдебно преследване. Конфликтът назрява от месеци, след като желанието на президента Джордж У. Буш да защити американците от евентуални неоснователни обвинения се сблъска с международния подем в усилията да се накажат отговорните за престъпления срещу човечеството.

Ето някои въпроси и отговори за Международния наказателен съд:

Какво представлява този съд?

Засега, това е само четиричленен екип с телефон и факс, който работи в сградата на МНС в Холандия. Съдът отвори врати вчера, а учредителният договор, приет през 1998 г., е ратифициран от 74 държави. Това ще бъде първият глобален международен наказателен съд, създаден, за да съди отделни лица. За отделни конфликти, като Втората световна война и етническите конфликти в бивша Югославия и Руанда, са създавани специални съдилища. Страните, приели Римския статут на Международния наказателен съд, ще изберат 18 съдии, както и главен прокурор и заместник-прокурори. Очаква се те да започнат работа в началото на следващата година.

Какви престъпления преследва съдът и какви наказания може да налага?

Съдът ще разглежда случаи на геноцид, военни престъпления и престъпления против човечеството. Геноцидът е дефиниран като организиран опит да се унищожи специфична етническа, религиозна или национална група.
Военните престъпления и престъпленията против човечеството включват систематични атаки срещу цивилни лица, повечето случаи на употреба на химическо, биологическо или ядрено оръжие и нарушения на Женевските конвенции по международно хуманитарно право.

Съдът може да разглежда деяния, извършени след 1 юли 2002 г. Тези, чиято вина бъде доказана, могат да бъдат осъдени на лишаване от свобода до 30 години или, в изключителни случаи, на доживотен затвор.

Кой може да бъде съден?

Съдът има юрисдикция над всички деяния, извършени на територията на държавите, ратифицирали Римския статут, сред които е и Босна, както и от граждани на тези страни. Така че лицата, чиито държави не са ратифицирали договора, също могат да бъдат изправени пред съда, за да отговарят за това, което са извършили на територията на ратифицирала го държава.

От какво се тревожат Съединените щати?

Американски представители обясняват, че не искат американски войници, дипломати или други граждани да бъдат жертва на политически мотивирано преследване. Те възразяват срещу факта, че съдът има право да преследва американци и граждани на други страни, които не са ратифицирали Римския статут. Миналата седмица министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд каза: "Един политически пристрастен или неконтролируем прокурор в съд като този може да създаде големи затруднения на хората." Поддръжниците на Международния наказателен съд, включително стабилните американски съюзници Великобритания и Франция, смятат, че статутът на съда съдържа достатъчно гаранции срещу политически мотивирано преследване. Съдиите и прокурорите се избират от страните, които са ратифицирали договора. Статутът казва, че прокурорите могат да повдигат обвинение, базирано на фактите и на нищо друго.

Как САЩ преследват престъпления, извършени от американски миротворци?

Американските войници, които извършат престъпление в чужбина по време на военна или мироподдържаща операция или в друг случай, обикновено се предават на американски военни съдилища. През 1999 г. например подобен военен съд осъди сержант Франк Дж. Ронги на доживотен затвор за това, че е изнасилил и убил момиче от Косово, докато е служил в мироопазващата мисия там. Американските войници могат да бъдат преследвани и по законите на страните, където са извършени престъпленията. В Япония например американски военнослужещи бяха осъдени и изпратени в затвора за престъпления, извършени извън американските бази там.

Какво ще стане с мироопазващите мисии на ООН оттук нататък?

Не е ясно. Представители и на САЩ, и на ООН смятат, че позицията на Буш по отношение на МНС застрашава мироопазващите операции и на други места, например Косово и Източен Тимор. Все още няма официални действия, предприети по отношение на други мисии освен тази в Босна, въпреки че САЩ заявиха, че ще изтеглят трима военни наблюдатели от Източен Тимор. В Босна служат 46 американски военнослужещи. Те са част от 1500-членна мултиетническа полиция. Още 3100 американски войници служат във водените от НАТО мироопазващи сили там. Американските представители обясняват, че се опитват да намерят решение, което ще гарантира имунитет от юрисдикцията на МНС на техните участници в подобни мисии и операции.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.