Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Камен Костадинов, депутат от ОНС, член на ЕКИП: Симеон Втори-премиер е просто хипотеза

0 коментара

- По- скоро това е мнение на Христо Бисеров. Такава позиция не е дебатирана. По-скоро ние сме обединени около позицията, че Симеон Втори като носител на голяма част от очакванията в българското общество би следвало да има нормални отношения със СДС. СДС има в своя електорат както много привърженици на монархията, така и на Негово Величество като личност. И за нас е недопустимо те да вървят в две различни писти. Затова ние подкрепяме активното влизане на Симеон Втори в политиката. Ние подкрепяме и подписката за промяна на Конституцията, инициирана от Димитър Иванов. Аз съм я подписал, Христо Бисеров също. Мисля, че и колегите от СДС трябва да я подкрепят, защото текстът, на който се иска промяна, е един явно недемократичен текст, заради който гладуваха 39-те, които станаха ядрото на СДС от 1991-ва година.

- Г-н Костадинов, има ли ресурс в СДС и в управляващото мнозинство за тази промяна на Конституцията?

- Мисля, че да.

- Казвате "да", след като само преди няколко дена нямаше мнозинство за други поправки в Конституцията, внесени от СДС?

- Казвам го като преценявам текста, за който се иска промяна.

- Но на чий авторитет трябва да се доверят народните представители по този важен политически въпрос - промяна в Конституцията, която ще даде възможност на Симеон Втори да се кандидатира за президент - на авторитета на Христо Бисеров, на авторитета на Иван Костов или на авторитета на Петър Стоянов?

- На своя собствен авторитет- на авторитета на народния представител.Има важни моменти в политиката, когато човек остава насаме със себе си и тогава той отговаря сам пред себе си - това което му предлагат - добро ли е за България, демократично ли е?

- Но депутатите от СДС не са независими народни представители, те са изразители на политическа воля на своята партия.

- Тогава да се върнат към програмните документи на тази партия. Напротив, притеснително би било ако те, народните представители на СДС, със своето поведение, допринесат да се получи разделение между електората, който подкрепя Симеон Втори и електората на СДС. Това разделение би обслужило левицата.

- Колко процента ще спечели СДС, ако е в сътрудничество с организации, свързани със Симеон Втори?

- Да оставим процентите на социолозите.

- Би ли имало абсолютно мнозинство за СДС?

- Ще кажа само, че ако СДС и Негово Величество вървят в една писта, това би било добро за България.

- Вие лично имате ли информация, че Симеон Втори би си сътрудничил със СДС?

- Не, не бих коментирал неговите намерения и очаквания.

- Кога представители на ЕКИП ще се срещнат с Царя?

- Когато това стане, ще научите.

- Питам ви, защото вече лансирате хипотези с конкретни политически роли за Симеон Втори - президент, премиер, а не сте ги консултирали с него?

- Тезата, която лансира Христо Бисеров, я разглеждам по следния начин. Симеон Втори дава заявки за участие в политиката. Най-силната властова позиция в държавата, е позицията на министър-председателя. Тя дава най-големи възможности за претворяването на политиката в действия. Това е.

- Но каква е конкретната полза от една хипотеза "Симеон Втори - премиер", когато възможността тя да остане хипотеза клони към 100%.?

- Това е просто хипотеза. Ние никога не сме имали претенции да сме носители на абсолютната истина, нямаме такива претенции и по отношение на тази хипотеза.

- Но няма ли да се объркат депутатите на СДС - от една страна Христо Бисеров подкрепя Петър Стоянов като президент, от друга, иска промяна в Конституцията, с която ще се разреши на Симеон Втори да се кандидатира за президент, а от трета, предлага царя да стане премиер?

- Не, не вярвам да се объркат. Това е възможност те да участват в поправянето на един явно недемократичен текст, още повече, че въпросът, макар и в най-голяма степен, касаещ Негово Величество, е един принципен въпрос. Тази промяна в Конституцията би била добра и за самия президент Петър Стоянов. Аз съм убеден, че той ще бъде победител в едни президентски избори, но чувството за победа е по-добро, когато няма никаква възможност някой да каже, че Петър Стоянов е спечелил служебно, заради този ограничителен текст в Конституцията.

- Г-н Костадинов, Вие срещате ли се с президента Петър Стоянов? Вие бяхте част от неговия екип по време на президентските избори през 1996 г.?

- Аз продължавам своите контакти с президента, защото смятам, че той е най-успешният български политик през последните 50 години. Моите контакти с него могат да бъдат само от полза за мен. Когато, аз с мнението си, мога да формирам част от негова политическа позиция, е добре дошло.

- Дайте един пример? При кой случай успяхте да формирате негова политическа позиция?

- Не, нека да не навлизаме в тази посока. Все пак това не са политически, а чисто лични срещи между хора, които се познават от много отдавна.

- Колко отдавна?

- От 1992 г.

- За какви лични неща си говорите с Петър Стоянов?

- Да, за лични неща, каквито обикновено си говорят двама души, които се познават отдавна.

- Това означава, че имате влияние върху президента.

- Не бих искал да коментирам въпроса, поставен по този начин. Мисля, че Петър Стоянов има достатъчно начини, по които да формира своите позиции, има хора които му помагат за това - неговите сътрудници.Той самият постоянно поддържа контакти с най-различни слоеве на обществото и така формира своите политически позиции.

- Мислите ли, че Петър Стоянов ще бъде следващия кандидат за президент на СДС?

- Мисля, че Петър Стоянов трябва да бъде следващия президент.

- Без значение от коя политическа сила ще бъде подкрепен?

- Доколкото Петър Стоянов е обединител на нацията, той се ползва с най-висок авторитет, той представлява България, затова аз съм убеден че той просто трябва да е следващия президент.

- Г-н Костадинов, при гласуването на вота за недоверие казахте, че не искате да участвате в сценарий, който би свалил правителството на СДС. Как да тълкуваме вашите думи?

- Аз гласувах против вота на недоверие, защото и мотивите му, и дебата, който се опита да направи левицата, са чисто популистки и имат за цел да обслужат нейния партиен интерес. Отношението ми към СДС и 10- годишната ми политическа биография е такава, че не бих си позволил да участвам в сценарий на левицата, който цели свалянето на правителството на СДС. Аз ще бъда последният, който ще направи нещо, което да дискредитира правителството на СДС, защото аз приемам, че това правителство е и мое.

- Има ли сценарий за свалянето на СДС? БСП не можеше да събере нужните гласове, за да падне кабинета.

- Да, така е. И тъкмо за това БСП няма морално право да поставя въпроса за престъпността два месеца преди изборите, независимо, че се случиха някои събития, които показаха недобро изпълнение на правителствената програма за борба с престъпността. В своето досегашно управление БСП не само че не справяше с престъпността, но генерираше престъпност.

- Защо обаче само при гласуването на този вот вие обявихте публично начина, по който сте гласувал? Има ли връзка този факт, с факта, че сте член на ЕКИП?

- Не, най-малко може да се каже, че съм гузен. За връзката между гласуването срещу вота на недоверие и членството в ЕКИП трябва да кажа следното - ние в ЕКИП сме хора, които имаме за цел БСП да не дойде на власт. И доколкото в ЕКИП имаме позиция, че СДС трябва да управлява България, но имаме корекции по политиката, която в момента води, то може би моето поведение по време на вота има пряка кореспонденция с това което се прави в ЕКИП.

- Г-н Костадинов, каква е точно вашата роля в ЕКИП? Вие лично с какво се занимавате?

- В ЕКИП нямаме ресори. Ние сме сдружение от съмишленици, които имат относително идентични политически биографии по отношение на СДС и които имат относително еднаква визия за бъдещето на България.

- Как работите в ЕКИП? Какво правите като се съберете четиримата - Христо Бисеров, Илия Петров, Александър Урумов, Камен Костадинов? Как започва вашия ден?

- Ние прекарваме доста голяма част от времето си заедно. Занимаваме с изследване на политиката, но, както вече обявихме, няма да публикуваме политически анализи, а ще лансираме тези в публичното пространство.

- Какво правите друго в ЕКИП освен, че разговаряте, че обменяте мисли помежду си?

- Освен че ние четиримата разговаряме в ЕКИП, при нас работят доста хора. В момента може би са около 30-40 човека. Те работят в страната, срещат се със хората по места и проучват настроенията им, очакванията им и т.н. На базата на тези данни ние се опитваме да формираме нашите тези.

- Какви са тези 30-40 души? Те преди учредяването на ЕКИП, са работили в апарата на СДС, така ли?

- Да, голяма част от тях. Те са ценни, защото могат да проследят процесите в СДС с няколко години назад.

- Те безвъзмездно ли работят за ЕКИП?

- Да, засега е така.

- А кога ще започнете да им плащате? Как ще ги използвате след изборите?

-Засега този въпрос не е на дневен ред.

- Започна ли изграждането на структурите на ЕКИП? На какъв организационен принцип, ще се формират тези структури.

- Това не са партийни структури, а просто подразделения на ЕКИП на местно ниво.

- Може ли да се каже, че това са дискусионни клубове?

- Не е точно казано. По-скоро неформални организации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.