Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидатстването в гимназия вече само онлайн

Комплектите за изпита от външното оценяване ща са с уникален баркод

1 коментар
Таня Михайлова представи данните за предстоящото външно оценяване заедно с министъра на образованието Красимир Вълчев

Кандидатстването за прием в гимназия през тази година ще е изцяло електронно. Заявленията, в които седмокласниците посочват в кои училища желаят да бъдат приети, ще се подават само през интернет.

Това обяви в четвъртък зам.-министърът на образованието и науката Таня Михайлова, която представи пред журналисти как ще се проведат предстоящите изпити от националното външно оценяване по български език и математика. Те са и вход за средните училища.

И миналата година имаше възможност заявленията за кандидатстване да се подават по електронен път. "Миналата година около 39% от родителите се възползваха от възможността за електронно кандидатстване. Тази година предвиждаме това да бъде навсякъде, което означава, че или родителите могат да подават документи електронно от личния си компютър и от дома си, или от офиса си, или в училищата гнезда, които са в процес на определяне от регионалните управления", каза Михайлова.

При подаване на документи в т.нар. училища гнезда, те ще се попълват от служителите, а не лично от подаващия заявлението. Документите ще бъдат разпечатвани и на хартия, за да може родителят да ги подпише и да е сигурно, че няма грешка при въвеждането на желанията, обясниха от министерството.

Тази година националното външно оценяване по български език и литература ще е на 17 юни, а по математика – на 19 юни. На 21 юни ще бъде изпитът по чужд език, който се заявява по желание и за който все още текат сроковете за записване. Тези дни ще са неучебни за останалите ученици.

Очаква се  61 223 седмокласници да се явят на външно оценяване. Те ще полагат изпит в 1696 училища, в 4930 зали. Над 16 000 квестори ще помагат с организацията и ще следят за преписвачи.

Правилата

Всеки изпитен комплект за изпита ще има има свой уникален баркод, каза още Михайлова.   Смисълът му е да се елиминират практики, които в предходни години са съществували - размяна на отделните части на изпита. "Дори да се случи такова нещо, баркодът е този, който всъщност ще бъде уникален и ще е за всеки един лист. Ще се проверяват и черновите. Така, както е доставен комплектът към учениците, така и ще се засекретява и проверява", обясни тя.

Началото на изпитите ще е в 9 часа, а учениците трябва да се явят в училищата най-късно в 8.30 часа и да са заели местата си до 8.45 часа. "Учениците не трябва да си забравят служебната бележка, на която е генериран техния входящ номер и документа за самоличност. Може да се носи бележник или лична ученическа карта", припомни зам.-министърът на образованието.

Тя напомни също така, че има нови моменти в провеждането на самия изпит.  Вече учениците трябва да пишат с черен химикал.

"Безспорно сме предприели мерки за сигурност и има предвидена възможност за видеонаблюдение, тъй като изпитът е от голямо обществено значение", отбеляза Таня Михайлова и добави, че камерите в стаите са напълно допустими.

Резултатите от изпитите трябва да станат ясно до 27 юни. Те излизат под формата на точки, а не на оценки.

"До 3 юли ще се раздава свидетелството за основно образование. От 3 до 5 юли се подават документите за участие в класирането", допълни зам.-министърът.

Местата повече от кандидатите

И тази година утвърдените бройки за прием в осми клас са повече от седмокласниците, които ще се явят на задължителните изпити. Местата са с около 2400 повече, обясни министърът на образованието Красимир Вълчев.

Той припомни, че от две години образователното ведомство се опитва да преструктурира гимназиалното образование чрез увеличаване на местата в професионалните паралелки. Те обаче не се запълват изцяло за разлика от класовете с профилирана и езикова подготовка.

Вълчев каза още, че преструктурирането е и в посока профили и професии, които са свързани с математиката, техниката и природните науки. "Това е отговор на колективната ни потребност да имаме повече кадри с техническо професионално образование и повече ученици, които да започнат да учат във висшето образование в професионалните направления, изискващи по-задълбочено изучаване на математика, техника и природни науки", коментира министърът.

Към момента преходът към професионално образование и такова ориентирано към математиката, природните науки и информационните технологии засяга основно приема и обучението в хуманитарните и неспециализирани гимназии, които започват да откриват професионални паралелки, за да отговорят на новите изисквания. В началото на годината се появиха опасения, че този процес ще застигне и езиковите гимназии, които се смятат за най-елитните училища в страната, а учениците им традиционно имат високи оценки на матурите и продължават образованието си в университет, често в чужбина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Мисля че в МОН традиционно допускат грешката да претрупват изпитите и да неглижират резонното изпитване през годината. Всъщност трябва да е обратното. Знайно е, че учениците не пишат домашни, затова би трябвало редовно да бъдат изпитвани, което ще гарантира липса на пропуски в знанията. А окончателните изпити /"малките матури"/ не трябва да затрудняват и изоставащите, защото те са свидетелство за обща култура и подготовка и трябва да са олекотени и опростени, за да имаме деца, които завършват училище, не създават банди от скука, не се дрогират и не пушат, поради голямо свободно лично време, и не мразят училището, защото ние знаем, че в него може да учи всеки...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.