Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Капиталистите в Русия - преди и сега

0 коментара

Официалните милиардери в Русия са най-малко 15 души. Реалната цифра със сигурност е двойно и тройно по-голяма - неизвестни остават акционерите на Газпром, Сбербанк, Единната енергийна система на Русия и най-големите фирми от военнопромишления комплекс. Без да говорим за разни там скромни чиновници - действащи и в оставка.

Да вземем като работен вариант цифрата 30 - 40 милиардера. Фантастично! Гоним само Щатите с техните над двеста милиардера, стигнали сме дори Германия, изпреварвайки всички други държави.

Естествено изоставаме обаче в пъти от Германия по брутен вътрешен продукт - още повече на глава от населението. Е, знае се, че

в Русия богатствата са твърде концентрирани.

Но нека се спуснем по пирамидата на богатството. Докато в Русия, сиреч в Москва, милиардерите са към 30, хората с по над 100 милиона долара са вече няколкостотин, а притежателите на над 10 милиона, според експерти, са 10-20 хиляди, и от тях над половината - в Москва. А стотици хиляди са вече "обикновените" доларови милионери - от 300 000 до един милион са преброили различни специалисти.

От "обикновени" милионери с доход от 20 000 месечно и нагоре се състои върхът на "московската средна класа". Според различни оценки в руската столица има от 100 до 300-400 хиляди такива семейства. Приблизителна представа дава и броят на вилите край града и апартаментите на стойност стотици хиляди долари.

Следващият етаж от пирамидата е същинската средна класа; в Москва това са хората с доход над хиляда долара месечно. Реално толкова печелят над половината московчани на възраст от 20 до 50 години. Това означава, че близо 60 на сто от активното население на Москва са извън пределите на средната класа или просто са

изключени от пазарната среда.

Всички магазини, ресторанти, платени услуги, туристически бюра, цялото строителство в Москва работят най-много за 40 на сто от населението. Другите са отвъд "пазарната черта" - в самата "пазарна столица" на Русия. А в страната като цяло съвременният пазар си остава виртуална картинка за 80-90 на сто от хората.

Не става дума само за потреблението. Всяка от големите петролни или металургични компании в Русия принадлежи на двама-трима души. На Запад е било така преди 100 години. Сега подобни компании там са собственост на фондове, които обединяват милиони дребни вложители - не "партньори" на някакви фараони, а абсолютно реални дребни акционери. Точно това е всеобщото въвличане в системата на капитализма. Докато в Русия

стръмната капиталистическа пирамида се крепи на кокоши крака,

а понякога дори се носи из въздуха, закачена на поредния сапунен мехур. Виждаме две държави в една и два народа - пазарен и непазарен (макар и не антипазарен).

Интересно е да се сравни картината с "първия" руски капитализъм. Благодарение на могъщото киноизкуство у нас процъфтяват безкрайно фантастични представи за онзи период. Всъщност преди 100 години капиталистите в Русия са били близо 10 пъти по-бедни, отколкото са днешните.

По своята покупателна способност една тогавашна златна рубла се равнява на около 20-25 долара днес. В царска Русия никой не е разполагал със състояние, по-голямо от 50 милиона рубли - или един милиард долара. Собствениците на картинни галерии, разкошни дворци, конюшни със състезателни коне, притежателите на княжески и великокняжески титли, наследиците на вековни търговски династии са били многократно по-бедни от Ходорковски или Потанин днес, сътворили милиардите си за 10-15 години, започвайки от нулата.

Нещо повече. Според статистиката в навечерието на Първата световна война, през 1914 г. (в апогея на руския капитализъм) в цялата Руска империя, от Варшава до Владивосток и от Архангелск до Бухара, с население от 160 млн. души, надали е имало и 5000 семейства с доходи от 50 000 рубли (около един милион долара годишно).

Не повече от 40 000 семейства са имали доход над 10 000 рубли (200 000 долара днес), а сега само в Москва има многократно повече подобни семейства. В царска Русия само един милион души (най-много 5 милиона заедно със семействата - 3-4 на сто от населението) е била средната класа - с доход над 1000 рубли годишно, или 2000 долара по съвременни цени. Повече от 90 на сто са били хората на границата на физиологическия минимум, извън реалната пазарна система - с пазара ги свързвало само това, че продавали на безценица своята "работна сила".

Производството и богатството в Русия - "плътта на пазара", е нараснало в пъти за тези 100 години. Структурата на обществото обаче -

"нервната система" на пазара, се е променила твърде малко.

Три революции, две световни войни, крах на две империи, пълно унищожение на елитите през 1917 и 1937 г., рязка смяна на елита през 1990-те.

И след всички тези трусове всичко от само себе си застана на предишните места! Също както преди 100 години, очи в очи са изправени две различни Русии - те почти нямат допирни точки, живеят сякаш в успоредни светове.

Но като цяло руският капитализъм

се е завърнал в същата точка, в която е рухнал

навремето. Едрата суровинна олигархия се концентрира в столицата, около нея бързо-бързо се плоди буржоазията средна ръка, а още по-долу плахичко започва да нараства "средната класа" - и всичко това са островчета в едно море от народ, който изобщо е изключен от съвременната икономика и живурка от натурално стопанство. Тъй са вървели нещата в неграмотната, млада селяшка Русия преди 100 години - тъй вървят и в днешната поголовно грамотна Русия, лумпенизирано-градска и бързо остаряваща.

Така действа генът на руската история,

който не се разтваря дори и в кръв, не може да се промени с модерни технологии, не зависи нито от националния, нито от съсловния състав на населението и на елита.

Какво следва обаче? През 1914-1917 г. Русия сложи край на живота си точно когато се появи шансът средната класа да прорасне малко и надолу, когато плугът на капитализма бе отпочнал да разрохква напълно девствената социална почва в Русия.

Сега сме точно в същото положение. Какво обаче ни предстои - повторение на същия взрив или нещо ново, може би следващият клас на капиталистическото училище, онзи, в който Русия не бе приета през 1914 г. А ще ни приемат ли сега?

*По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.