Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Караджова спря два опасни за птиците ветропарка

6 коментара
Екозащитниците са против ветропарковете

Строежите на два вятърни парка в Добруджа са спрени, след като министърът на околната среда и водите Нона Караджова отмени разрешителните за изграждането им, дадени от Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Варна, съобщиха в сряда от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).

 

Заедно със "Зелени Балкани" организацията е обжалвала одобрените от шефа на РИОСВ-Варна оценки за въздействие върху околната среда на двата проекта, предвиждащи изграждане на 150 ветрогенератора ("Генерал Тошево”) и 95 ветрогенератора ("Смин”). Те засягат една от най-интензивните части на миграционния път Виа Понтика и трябваше да са опасно близко до защитената НАТУРА-зона "Дуранкулашко езеро”, което е природен обект от европейско и световно значение. През зимата там се концентрират десетки хиляди патици и гъски, сред които и световно застрашената червеногуша гъска. През миграционния период през Крайморска Добруджа преминават хиляди щъркели, пеликани и грабливи птици.

 

Решенията, с които директорът на РИОСВ – Варна одобрява изграждането на ветропарковете "Генерал Тошево” и „Смин” са взети на базата на погрешно представена и интерпретирана биологична и орнитологична информация, както и непълни оценки за съвместимост, които не отговарят на нормативните изисквания, и на изискванията на ЕС, посочват от БДЗП.

 

Жители от община Шабла, както и ловната дружинка от с. Дуранкулак, със свои подписки също изразиха несъгласие с изграждането на ветропарка "Смин”. Против ветропарка се обявиха и експерти от две от най-големите и уважавани в света природозащитни организации – Кралското дружество за защита на птиците (RSPB) и Световният тръст за водолюбиви птици и влажни зони (WWT). Въпреки това, директорът на РИОСВ-Варна одобри строежите.

 

БДЗП припомня, че заради вятърните централи в района на Калиакра срещу България има наказателна процедура от Европейската комисия, за което има последно предупреждение за завеждане на дело. В ход е и втора наказателна процедура за липсата на цялостна защита на Натура 2000 зоните, като най-честите нарушения са свързани с изграждане на вятърни паркове.

 

"Ветропарковете са особено опасни за едрите, реещи се птици като щъркели, орли и лешояди. Дори само едно прелитане в района на перките може да бъде фатално за тях, както това вече се случи с един белоглав лешояд, който беше разсечен от ветрогенератор в района на Калиакра“, коментира Стойчо Стойчев, директор по природозащита в БДЗП.

 

Дружеството благодари на Караджова за намесата ѝ и изказва надежда правителството да намери механизми да спре изграждането и на други ветропаркове във важни за птиците места, получили разрешение за изграждане при опорочени процедури.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    как соларните панели избиват всичко около тях. погледнете пейзажа около марица изток, кипи от живот.

  2. Анонимен
    #5

    Слънчевите панели не са по-малко вредни за всичко живо около тях. В същност много живот около тях не остава.

  3. Анонимен
    #4

    По-добре без зелена енергия до 2020 защото цената на тока на този етап е много висока за най-бедните европейци.

  4. Анонимен
    #3

    V Strasburg za provaleni.investicii

  5. Анонимен
    #2

    А защо никой не казва, че с инфра-низкочестотното си излъчване, ветрогенераторите са опасни и за хората ?!

  6. Анонимен
    #1

    Случая е един защото имаше много свидетели. Колко случая има без свидетели не се знае.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.