Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китай забранява строежа на нови тютюневи фабрики

1 коментар

Най-големият потребител на тютюневи изделия в света – Китай, забранява строителството на нови цигарени фабрики, предадоха световните агенции в четвъртък.

Това е добра новина за българската тютюнева индустрия, която в момента е в процес на преструктуриране и се предприемат стъпки за продажба на части от държавния холдинг “Булгартабак”. При ограничението за навлизането на капиталите на световните тютюневи гиганти на китайския пазар, сега е възможно те да насочат вниманието си към България.  

Пекин няма да разрешава дори създаването на смесени тютюневи дружества, защото се опитва да намали тютюнопушенето при близо 350 милиона пушачи в страната, съобщиха правителствени вестници.

“Контролът върху тютюневата индустрия е дългосрочна задача, усложнена от грижата за здравето на обществото, заяви представителя на Китай в ООН Ша Цзукан в Женева на среща на Световната здравна организация по проблемите за контрола над тютюнопушенето. Този контрол засяга социални и икономически въпроси, където трябва да се провежда жестока политика, допълва Цзункан.

Наред с други мерки, целящи да намалят тютюнопушенето, Пекин планира да постави под контрол продажбите на цигари, като въведе данъци, като преструктурира контролираната от държавата индустрия и спре рекламата на цигари през следващите пет години, пишат в четвъртък Чайна дели и други китайски вестници.

Сигурно тази политика няма да бъде добра новина за Бритиш американ тобако и други международни тютюневи компании, които се надяваха да създадат смесени дружества в Китай, отбелязва АП.

Според Държавната администрация в тютюневия монопол през миналата година в Китай са продадени 1,95 трилиона цигари, като са донесли над 159 млрд. юана (20 млрд. долара) приходи от данъци.

В Китай живеят над 25 процента от 1,3-те милиарда пушачи в света. Пекин обаче се присъедини към глобалния договор за намаляване на тютюнопушенето, към Рамковата конвенция за контрол над тютюнопушенето и през 2003 г. постепенно започна да работи за изпълнението им.

По данни на Световната здравна организация и британския Център за изследване на раковите заболявания пушенето отнема ежегодно живота на 1,2 млн. китайци.

Независимо от това, че на чуждестранните компании ще им бъде забранено да откриват нови производства, Ша Цзункан не уточни ще могат ли чужденци да си сътрудничат със съществуващите производители и да получават контрол над тях. Китайските цигари се считат за най-евтини в света.

През декември 2005 г. “Филип Морис” и държавната Китайска национална тютюнева корпорация се договориха за производство на лицензни цигари “Малбаро” в Китай. Как новите правила на Пекин ще повлияят върху тази сделка, засега не е известно, коментира ББС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Космополит
    #1

    Добра новина (както пише Медиапуул) или добър пример е това за България? Китай явно има по-перспективни отрасли в икономиката си, а ние отидохме в 21 век с изостанали монокултурни райони. Тютюнопроизводството в световен план е намаляваща ниша - всички страни го ограничават. Да живее ДПС!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.