Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Китайска компания ще строи завод за олио в Бургас

Пекин ще прави центрове за реклама на българския бизнес

2 коментара
Китайският бизнес слуша внимателно премиера Бойко Борисов за предимствата да се инвестира у нас

Китайска компания ще строи завод за олио в Бургас, а българска ще прави кисело мляко в Пекин. Това стана ясно по време на инвестиционен форум в Шанхай, организиран от Българската агенция по инвестиции. В него участват над 100 китайски компании и 36 български.

Китайската компания "Нантун суму байълоджикъл текнолъджи" (Nantong Sumu Biological Technology) ще строи завод за слънчогледово олио в индустриалната зона в Бургас. Инвестиционното намерение е било заявено с подписването на меморандум за сътрудничество между китайската компания и Национална компания "Индустриални зони", които оперират зоната в Бургас, съобщи Министерството на икономиката.

Собственикът на компанията Чайн Уей е обещал заводът да заработи до две години у нас. Плановете са да бъдат наети около 120 работници. Чан Уей е живял в България и Румъния и е впечатлен от страната ни и възможностите за инвестиции.

В същото време българската компания "Лодис Инвест", чиято търговска марка е "Лакрима", е обявила, че ще отрие завод за кисело мляко в Китай. Това ще стане в партньорство с китайската Heilongjiang Wondersun Dairy Co Ltd., като двете дружества са подписали междуфирмено споразумение за създаването на съвместната компания. През миналата година китайците са изяли над 16 милиарда кофички от 100 мл с кисело мляко, похвали се представителят на компанията Чу.

"Каним китайските компании с интерес към пазарите на Европейския съюз да установят свои представителства, логистични бази, производствени мощности и развойни центрове у нас. Разчитаме китайските власти да насърчават китайските фирми да инвестират в България", заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски.

Китай е готова да финансира и изгради на собствена територия центрове за промотиране на България и българския бизнес. Това стана ясно по време на среща на изпълнителния директор на Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия Мариета Захариева с Джонатън Гу, вицепрезидент на Агенцията за малки и средни предприятия на Шанхай и Баи Хуан Яо, генерален директор на Федерацията на бизнеса на Шанхай, съобщиха от българското ведомство.

Центровете ще представят възможностите за инвестиции и бизнес в България, както и търсенето на търговски партньори между фирмите от двете страни. Освен това ще подпомагат и за привличането на китайски туристи у нас.

В инвестиционния форум участват още премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът по еврофондовете и икономическата политика Томислав Дончев и министърът на земеделието Десислава Танева.

Събитието предхожда четвъртата среща на правителствените ръководители на Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), която ще се проведе от 24 до 26 ноември в градовете Суджоу и Пекин. На нея се очаква да присъстват премиерите на всички държави от ЦИЕ.

Миналата година срещата Китай-ЦИЕ се проведе в сръбската столица Белград. Тогава България търси китайски инвеститори за изграждането на важни инфраструктурни проекти като магистралите "Черно море", София – Калотина и "Рила", както и скоростните пътища Видин – Ботевград и Русе – Велико Търново, които планира да строи чрез публично-частно партньорство (ПЧП).

Сега министрите на регионалното развитие Лиляна Павлова и на транспорта Ивайло Московски отново са част от българската делегация.

Предимствата на България

Премиерът Бойко Борисов посочи, че предимствата на България пред повечето Балкански страни са членството в Европейския съюз, стабилни институции – Народно събрание и правителство, най-ниските данъци в ЕС, високо квалифицираните кадри. "На тази основа и предвид новите индустриални и технологични паркове, които изграждаме, китайските фирми могат да намерят много добър пристан", каза Борисов.

Премиерът обърна внимание и на инициативата 16+1. "Тя дава възможност и България, Сърбия, Македония, Румъния, както и останалите държави да участваме в съвместни проекти, които да гарантират изграждането на жп линии, на магистрали, на инфраструктура, пристанища, за да може "Пътят на коприната" да следва своя естествен път", заяви Борисов, цитиран от правителствената информационна служба.

Борисов изрази надежда на утрешната среща в Суджоу да се договорят добри проекти, от полза за всички страни.

Вицепремиерът по еврофондовете и икономическата политика Томислав Дончев определи стокооборота между България и Китай като малък за потенциала на двете икономики.

"Далеч не сме изчерпали възможностите в сферата на машиностроенето, селското стопанство, хранително-вкусовата промишленост, информационните технологии. Ползваме нищожна част от потенциала си в сферата на търговията", каза Дончев.

Той допълни, че страната ни е "уникална връзка – "предмостие" между Изтока и Запада", заради петте европейски транспортни коридора, които минават България.

Освен че страната ни дава безмитен достъп до европейския пазар, ако стоките са произведени у нас, то регистрираните на българска територия китайски фирми имат право и на европейско финансиране, което допълнително да ги прави по-конкурентоспособни. "Това е предимство и бонус за всеки, който е решил да дойде в България", допълни Дончев.

Китайски фирми на българска земя

Няколко големи китайски фирми направиха вече инвестиции у нас като "Грейт Уол Мотор Кампъни", "Тиендзин Стейт Фармс Агрибизнес Груп Кампъни", "Хуавей", "Зи Ти И" и др. Министър Лукарски изрази увереност, че техният пример ще насърчи и други китайски компании да инвестират у нас.

Като перспективни сектори Лукарски очерта машиностроенето, електрониката и електротехниката, информационните и комуникационните технологии, селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост, създаването на индустриални зони и високотехнологични паркове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2

    Вие се радвайте че някой иска да прави олио в Бургас, а дали е Камбана или някой друг няма значение. То ние българските бизнесмени ги видяхме колко струват.

  2. Илиев Пешо
    #1

    значи унищожили са "Камбана" щото не било доходоносно, но сега китайски завод ще е по-добре......

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.