Ли Жужун, икономист от изследователския център за развитие на Държавния съвет на Китай, прогнозира, че през 2013 г. страната може би ще се изправи пред икономическа криза. Докладът, предназначен за вътрешно ползване, съдържа почти апокалиптични прогнози, коментират авторите на блога Also Sprach Analyst, които обаче не са изненадани. За тях по-скоро изненадващо е това, че прогнозите всъщност са разработени от самите китайски власти, а не от западни автори или медии.
Причина за икономическа криза на първо място е балонът на пазара на недвижими имоти, както и дълговата криза на местните провинции. Новото правителство през 2013 г. ще се сблъска с тежък избор – то може да се опита да продължи да раздува този балон, който ще се взриви през 2015-2016 година, или ще му даде възможност да издъхне сега.
Очевидно правителството ще избере вторият вариант, смята китайският икономист.
Ситуацията се задълбочава заради икономическите цикли. Икономистът смята, че кризата е трябвало възникне през 2008/09, но масивните стимули са я отложили, а сега кризата вече не може да бъде повече отлагана.
При предстоящата криза някои местни правителства, както и представители на малкия и средния бизнес, а също някои банки, ще банкрутират, посочва икономистът от Държавния съвет на Китай.
Не само външни анализатори, но и вътре в Китай има мнения, че програмата на значими стимули, предприета от правителството през 2009 г., е била грешка. Вероятно това е една от причините в момента правителството да се въздържа от стимули, независимо от влошената икономическа ситуация.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Защото следват американския модел. Ритни американците да ти е мирна главата.
Ако Китай изпадне в криза, поне близка до нашата, представяте ли си какво ще стане със световните пазари, заляти от евтини китайски стоки. Пак ние да му мислим...
За 1 и 2
Няма място за спор тук. Истината е, че при капитализма периодично се появяват кризи. Те се дължат на това, че вследствие на инертността на действието на пазарните механизми, се натрупват изкривявания на пазара, които кризите изправят. При социализма кризата е постоянна. Тя се дължи на това, че държавното регулиране непрекъснато изкривява пазара, докато се стигне дотам, че обществото вече не може да съществува и социализмът рухва точно тогава, когато изглежда, че е победил "окончателно и …
безвъзвратно".
В Китай социализмът не е чист, защото там е налице само едната от характерните му особености - диктатурата на управляващата партия (комунистическа, социалистическа, трудова, народна, социалдемократическа или каквато име са намерили за по-благозвучно соц тарторите). Там Партията допуска някаква частна собственост, която да компенсира до известна степен уродството на социализма и да удължи агонията му. Всъщност, този трик не е открит от китайците. Още първият соц мошеник - Ленин го е открил.
Глупако №1, в Китай няма никакъв комунизъм, а капитализъм при управляваща комунистическа партия
Нали при комунизъма нямало икономически кризи?