Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Коалицията в Ирак ще изготви график за предаване правомощията по сигурността

0 коментара

Водените от САЩ коалиционни сили в Ирак ще изготвят график за постепенното предаване на правомощията по сигурността на иракските сили, заяви британският премиер Тони Блеър в интервю за в. Файненшъл таймс.

След общите избори в Ирак тази неделя "трябва да седнем с новото правителство и да видим как да се извърши преходът", казва Блеър.

Той изключва възможността да се определи дата за пълно изтегляне на коалиционните сили от Ирак, но уточнява, че коалицията обсъжда с иракчаните срокове за това и може да предаде правомощията си на иракчаните на първо време в някои области.

И ние, и иракчаните искаме коалиционните сили да напуснат Ирак възможно най-скоро, но това ще стане едва когато иракските сили бъдат в състояние да си вършат работата, заявява Блеър.

България, която участва в многонационалната коалиция в Ирак с батальон от 480 военнослужещи, очаква след изборите на 30 януари да се проведат консултации с партньорите, за да се вземе решение дали и как ще продължи българското присъствие в страната. Опозиционната БСП, която очаква да спечели изборите това лято, заяви, че ще изтегли незабавно българския контингент от Ирак и в момента настоява правителството да разгледа спешно този въпрос.

Междувременно американският конгресмен Лин Улси, демократка от Калифорния, възнамерява да внесе в сряда Камарата на представителите на американския Конгрес предложение за резолюция, призоваваща президента Джордж Буш да започне незабавно изтегляне на американските войски от Ирак. Това съобщи БТА, позовавайки се на американския Институт за точно информиране на обществеността.

Улси е заявила, че незабавното изтегляне на 130-те хиляди войници от Ирак е неосъществимо логистично, но че трябва да се направи първата крачка.

Според нея САЩ не трябва да изоставят Ирак, тъй като все още играят важна роля в осигуряването на помощ за развитието на страната, за създаването на гражданско общество, в образованието и възстановяването на икономическата инфраструктура. Военният вариант категорично не даде резултати и е време да се помогне на войниците да започнат да се завръщат по домовете си, смята също Улси.

В същото време АФП коментира, че по-малко от седмица преди общите избори в Ирак, Пентагонът в лицето на генералът от запаса Гари Лък предложи да се промени ролята на американските войски и военната им мисия се трансформира в задача за обучение на иракските войници.

Тази нова стратегия, представена от говорител на министерството на отбраната след края на проучвателната мисия на генерала в Ирак, започна вече да се прилага от пратените в Ирак съветници и военни инструктори.

Крайната цел на начинанието е да се сформира звено от няколко хиляди военни, които ще се посветят на обучението на иракските сили и на възстановяването на доверието в армията.

След посещението си в Ирак о.з. генералът Гари Лък заключи, че в ръководството на командването в Ирак преобладава оптимизмът по отношение на развитието на добрите отношения между иракските и американските сили за сигурност, заяви говорителят на Пентагона Лари Ди Рита.

Всички очакват иракските сили за сигурност да започнат да поемат все повече отговорности във военните операции. Успоредно с това ще намалява и ангажиментът на американските сили. Те трябва да бъдат по-заети със съветнически функции и с обучение, каза той.

Ако иракските сили нямат достатъчен капацитет за въздушна отбрана, американските сили могат да се заемат с това. Същото важи и за области като комуникациите и разузнаването.

В. Ню Йорк таймс посочи в неделя, че броят на американските инструктори може да се удвои и дори да се утрои и да стане между 8 и 10 хиляди.

Тази промяна в приоритетите ще даде възможност американските войници да бъдат освободени от задачата си да се грижат за сигурността по иракските граници, пише вестникът.

Основните линии на тази стратегия се очертават в момент, когато се оказва натиск върху американската администрация в Ирак и в САЩ да намери начин да изтегли 150-те хиляди американски войници, разположени в района.

По данни на ЦРУ, цитирани от Ню Йорк таймс, иракското правителство, което ще бъде съставено след изборите в неделя, скоро ще напомни за изработването на график за изтегляне на американските войски.

В САЩ се води оживен спор между администрацията на Джордж Буш и някои сенатори от Демократическата партия за реалното значение на новите иракски сили.

Един сенатор демократ заяви миналата седмица по време на обсъждането на кандидатурата на бъдещия държавен секретар Кондълиза Райс, че не повече от 4000 иракчани са обучени достатъчно добре.

При това положение равносметката е неясна. Повечето иракски части показаха добро равнище по време на офанзивата във Фалуджа през ноември. Други обаче не се представиха особено добре в Мосул, например, казват някои командващи.

Бившият американски граждански администратор в Ирак Пол Бремър разпусна предишната иракска армия малко след падането на режима на Саддам Хюсеин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.