Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой кого ще убеди?

0 коментара

Знае се какви ще са общите линии по въпроса за Ирак и Близкия изток, които ще бъдат поставени на срещата с вицепрезидента на САЩ Дик Чейни, който се очаква днес в Анкара. Турската страна ще поиска да се даде приоритет на израелско-палестинския въпрос и САЩ да използват авторитета си за разрешаването му. По темата за Ирак пък ще посочи възможните негативни последствия на една военна операция както за Турция, така и за региона и ще заяви, че Анкара не може да даде активната си подкрепа на подобна операция, но вместо това може да допринесе за политическото разрешаване на въпроса.

Американската страна пък обстойно ще обясни, че с оръжията за масово унищожение управлението на Саддам представлява сериозна заплаха за страните от региона и за целия свят и ще проучи каква помощ може да бъде оказана за свалянето на режима в Багдад.

Най-важната част от разговорите, които ще се водят в тези рамки, непременно ще бъдат подробностите. Турската страна ще се опита да разбере как САЩ планират да извадят от строя режима на Саддам, доколко са решени на военна операция срещу Ирак, как мислят да я осъществят.

Американската страна пък, ще се постарае да установи доколко Турция ще може да участва в тези планове. Целта на 12-дневната обиколка на вицепрезидента на САЩ, която обхваща 11 страни, е да установи доколко това, което е намислил Буш, ще намери подкрепа в международната общност и региона, и ако е възможно - да бъдат убедени приятелските страни по този въпрос.

Констатациите на Чейни в региона вероятно ще са, че подкрепата (и особено желанието) специално за евентуална военна намеса, е изключително слаба. Истината е, че днес не само арабският свят, но и международната общност, в която се включват и много европейски страни, Русия и Китай, е единна по този въпрос.

Въпросът е доколко тази констатация ще повлияе за определянето на окончателното решение на администрацията на Буш. Казано по друг начин, ще действа ли тя самоволно въпреки тенденцията в международната общност? "Ако Буш си е наумил да нападне Ирак, ще го направи без да вземе другите под внимание", казват много анализатори. Тогава каква би била ползата от толкова съвещания, включително осъществените от Чейни срещи? Подобно поведение не разклаща ли създалата се след 11 септември солидарност и доверието към САЩ? Новините от Вашингтон от известно време насам са насочени към това, което САЩ смятат да правят на този етап срещу Ирак и към подготвянето на различни сценарии. Според същите тези новини, ако става въпрос за военна операция, то тя ще се реализира чак след втората половина на годината.

Ако добре се използва това време, е възможно да се предотврати евентуална война. Ето по тази точка международната общност, която е против военното разрешаване на въпроса, трябва да се включи активно. Необходимо е както да се попречи на Буш да започне една авантюра, така и да се откаже Саддам от характерното си поведение да отправя предизвикателства и да си играе с огъня. Турция - заедно със страните от региона, които споделят същите притеснения - може да изиграе важна роля по този въпрос.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.