Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кой от пътниците има “враждебни намерения”?

4 коментара
Кой от пътниците има “враждебни намерения”?

В зоната за проверка на сигурността на летище Ноксвил, щата Тенеси, това лято много от заминаващите пътници бяха молени да отидат зад параван, да седнат в овална метална кабина и да сложат слушалки.

Поставяйки едната си ръка в датчик, който отчита физическите реакции, пътниците използваха другата си ръка, за да отговарят на въпроси за плановете си, с докосване на екран. Уредът измерваше биометричните им реакции – кръвното налягане, пулса и потенето, които бяха подлагани на анализ от компютърна програма. Замисълът беше да се отделят американските чиновници, които изпълняват щателно планирана, но наподобяваща  на тероризъм мисия.

Изпитанието на системата, разработена в Израел, е опит на американското Управление на транспортната сигурност (TSA) да изясни способна ли е технологията да спре пътниците, които имат “враждебни намерения”. По същество, системата на мониториране се опитва да механизира прославената израелска система за сигурност по летищата, използвайки алгоритми, програмиран изкуствен интелект и принципите на детектора на лъжата.

Нито TSA, нито израелската компания Suspect Detection Systems Ltd. няма да оповестят изпитанията в Ноксвил – целта е била да се открият подставени терористи, а не да се идентифицират заплахи сред реалните пътници. Те даже няма да кажат какви въпроси са задавали на пътуващите, макар като цяло системата да е проектирана за измерване на физическите реакции при отговор на “болезнени” въпроси от рода на “Планирате ли да емигрирате нелегално?” или “Носите ли наркотици?”.

Изпитанията само сигнализират за търсенето на нови пътища за борба с тероризма с помощта на технологиите. Властите са убедени, че освен преследването на оръжие и опасни течности, които биват качвани на борда, борбата за сигурност се състои в откриването на опасни пътници.

Методиката не е предназначена за открояване на конкретна лъжа, казва Шобтай Шовал, генерален директор на Suspect Detection Systems Ltd. – нова компания, разработила технологията, под названието Cogito. “Ние се занимаваме с  търсене на стандарти в поведението, които посочват това, което терориста има: страх от изобличаване”, казва той.

Специалистите по сигурността казват, че такава технология може да подкрепи, но не и да замени съществуващите уреди за откриване и процедурите. Някои независими експерти, запознати с продукта на Шовал, отбелязват: технологията още не е достигнала зрялост, но има потенциал.

“Не е възможно с точност да се възпроизведе израелската система, но ако се вникне във философията ѝ, тази технология може да стане един от елементите на по-добро решение”, - казва Дорон Бергербест – Ейлон, генерален директор на консултантската фирма Asero Worldwide и бивш високопоставен чиновник от израелските специални служби.

Засега от TSA повече вярват на хората, а не на машините при откриване на подозрително поведение. В момента в рамките на скромна програма се привличат специалисти по мониториране, които следят за пътници с подозрително поведение. “Може би това е единственото, което говори в полза човешкия фактор, а не на технологическото решение”, - казват от TSA.

Програмата, в която участват хора, наречена “Мониториране на пътниците по метода на наблюдението (Screening Passengers by Observation Technique – SPOT) започна изпитание на летището в Бостън след 11 септември и е въведена на още около дузина летища. Професионални групи наблюдават пътниците по опашките в зоната за сигурност и на други места. Те следят както за очевидни неща, като например дебело палто в горещ ден, така и за незабележими признаци – тембър на гласа, жестове и дребни мимики, сочещи опит за скриване на емоция.

Офицерите от TSA наблюдават пътниците, като търсят съмнителни прояви описани в списък от 30 признака, всеки от които има степен определена с число. Ако човек събере определено количество точки, подлежи на разпит от охранителните органи.

“Известно ти е само, че има прикривана емоция. Трябва да изясниш, защо е се е породила тази емоция, - казва Пол Екман, психолог от Сан Франциско, който е пионер в изследванията на мимиката и неофициален консултант на TSA. – Това може да се изясни много бързо”.

Повече от 80% от тези, които стигат до разпит отпадат бързо, казва той. Обясненията на скритите емоции често се оказват невинни: преумора на работното място, притеснение да не се закъснее за полета или скръб от загубата на роднина. Ако обаче подозренията останат, с пътника разговаря вече офицер, преминал специализирана подготовка. Групите на SPOT са заловили повече от сто човека, които са опитвали да пренесат наркотици, използвали са фалшиви документи и са извършили други престъпления, но не и терористични атаки.

От TSA казват, че доколкото програмата е основана на човешкото поведение, тя не прави расово профилиране. Критиците се опасяват, че тя може да наруши правата на човека. “Ние се притесняваме, че даването на такива пълномощия и свобода на действие на служителите на TSA, може да доведе до вземане на решения, които не са основани на отчетливи критерии, а на недопустими признаци, като расата например”, казва Грегори Ноджейм, зам.-директор на вашингтонския законодателен отдел на “Американския съюз за граждански свободи”.

Израелският предприемач Шовал смята базираната на мониторинг технология за ключ към разгръщането на методики за разпознаване на поведението в САЩ. Притежаващ опит в работата с антитерористичната структура и високите технологии, Шовал е разработил уреда Cogito в сътрудничество с бивши ръководители на израелското разузнаване, специалисти по детектора на лъжата и компютърни специалисти.

Концепцията на Cogito е следната. Пътникът влиза в кабинка, дава на четящо устройство паспорта си и отговаря на избран от него език на 15-20 въпроса, генерирани на основата на фактори като местожителство и лични характеристики от рода на гражданство, пол и възраст. Процесът отнема около пет минути, след което или пускат пътника или го отвеждат за разпит от служител на службите за сигурност.

В основата на системата е залегнала оригинална програма, събрала в себе си обширния израелски опит в борбата с терористи – камикадзе и дознания, свързани със сигурността. Системата проверява реакцията към думите на много езици, които предизвикват физико-психологическа реакция у хората с терористични намерения.

Технологията не е насочена към разпознаване на обикновена нервност: Шовал казва, че терористите нерядко са обучени на хладнокръвие и могат да прикриват стреса. За разлика от стандартния детектор на лъжата, тя анализира отговорите на човека в контекста не само на другите отговори, но и спрямо широка извадка от критериите за запазване нивото на сигурността. “Ние можем да разпознаваме моделите на хора с враждебни планове, основавайки се на изследванията с участието на палестинци, израелци, американци и граждани на други страни в Израел, - казва Шовал. – Засега не сме я изпитвали на китайци и иракчани”. Теоретично уредът Cogito може да се настрои за определени култури, а въпросите могат да се приспособят към данни за конкретна заплаха.

Най –големият проблем за масовото използване на Cogito е намаляването на броя на лъжливите резултати, които или навличат подозрение на невинни хора, или изпускат престъпници. Компанията на Шовал е провела в Израел около десетина изследвания, включително и такива, в които на контролни групи се дава терористична задача, и те се опитват да излъжат системата. В хода на последното израелско изпитване системата е заловила 85% от подставените терористи, тоест останалите 15% са се справили с нея, и грешно е идентифицирала 8% невинни пътници, разпознавайки ги като заплаха, се казва в маркетинговите материали на компанията.

Целта на компанията е да докаже, че може да открие като минимум 90% от потенциалните терористи, като причини неудобство само на 4% от невинните пътници.

Шовал е получил договор за провеждане на изпитания в Ноксвил, изпреварвайки конкуренцията. Следващата година израелските власти планират да изпитат Cogito в главното международно летище на страната и на контролно пропускателните пунктове между Израел и Западния бряг, където целта ще бъде разпознаване на реалните заплахи за сигурността и същевременно проверка на материално-техническата база за по-широко използване на системата. Последният опитен образец струва около 200 хиляди долара за апарат.

Независимо от опита си върху наблюденията на хора, американският експерт по разпознаване на поведението Пол Екман казва, че проекти като Cogito заслужават внимание. Той очаква развиване на технологиите и появата на уреди като лазери, които фиксират важните признаци на хората от разстояние. До една година, прогнозира той, такава технология ще може да посочи, че на някой “кръвното налягане и сърцебиенето са значително завишени в сравнение с последните 10 души”, влезли в летището.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. "Нов" световен ред
    #5

    "Изпитанието на системата, разработена в Израел..."Изключително мръсна и порочна идея.Първо, пътниците трябва да бъдат проверявани дали пренасят оръжие и неща които могат да се използват като оръжие, и за други забранени предмети, а не дали са психически или физически стресирани. Нормално е много от тях да са стресирани.Второ, очевидно системата събира лични данни от интимно естество и ги интерпретира тя си знае по какъв /вероятно грешен/ начин, а пътникът е в неведение за подробностите и няма никакъв

  2. ойстър
    #4

    дали даден педерунгел е комунист, гоце или нещо подобно ненормално трябва да бъде разработен и приложен над всяко едно копеле в министерския съвет, народното събрание, президенството и т.н. За който светне лампата, да се запазва билет за масква, сибирь или кучи гъз. А нов световен ред , естествено, е мръсен комундерник и терорист. Комунистите и в червата само едно редче да драснат и веднага им лъсват червените задници.

  3. НОЩЕН
    #2

    КАК СЪЧЕНЯВАШ ТАКИВА ДИВОТИИ?? АМИ ХАЙДЕ ДА ОСТАВИМ АРАБЕТАТА ДА НИ ИЗБИЯТ И ДА СРИНАТ ЦИВИЛИЗАЦИЯТА ДО РОДОВООБЩИНЕН СТРОЙ И ФЕОДАЛИЗЪМ. тИ БЪЛГАРИН ЛИ СИ???

  4. ЧЕР АРАПИН
    #1

    "АМИ ХАЙДЕ ДА ОСТАВИМ АРАБЕТАТА ДА НИ ИЗБИЯТ И ДА СРИНАТ ЦИВИЛИЗАЦИЯТА..." НЕ БОЙ СЕ, МОШЕ. ЩЕ ТЕ НАУЧИМ НА ЧИСЛА, БУКВИ И ПАРИ. БАНКЕР ДА СТАНЕШ. ВСЕКИ ПРОЛЕТАРИЙ - БАНКЕР.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.