Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Комисията по досиетата е обявила над 2600 сътрудници на ДС

48 коментара
Комисията по досиетата е обявила над 2600 сътрудници на ДС
Комисията по досиетата е осветила за три години 2616 души като съпричастни към структурите на бившата Държавна сигурност и разузнавателните служби на БА от общо 88 576 души проверени. Това съобщи в понеделник председателят на комисията Евтим Костадинов по време на кръгла маса на тема "Правото да знаем и разкриване на архивите на ДС".

Членът на комисията Валери Кацунов съобщи от своя страна, че средно около 3% от населението на бившите социалистически страни са били свързани по някакъв начин с репресивния апарат на комунистическите режими.

Към момента комисията е приела в архива си 30 179 дела, което е твърде малко. За сравнение приетите досега дела представляват 392 линейни метра документи, като предстои да бъдат приети общо около 20 линейни километра архивни дела.

Една от причините е в липсата на сграден фонд. Според Костадинов умишлено е било забавено решението на Министерски съвет във връзка със събирането на архивите в сградата в Банкя. Освен това за 2007 година е бил отпуснат много малък бюджет на комисията, за да бъде тя "вкарана в капан". Тогава за изграждането на сграден фонд са били отпуснати едва 1.1 млн. лева.

Кацунов отбеляза, че освен това за обработката на огромния обем документи комисията се нуждае от около 500 архивари.

Срещу комисията за три години са заведени 45 дела, като 20 от тях вече са приключили на втора инстанция в нейна полза. Повече от 3000 души са посетили читалнята на комисията от създаването ѝ през 2007 г. досега, а повече от 7500 души са подали заявление за достъп до документи.

По време на кръглата маса стана ясно, че предстоят законови промени, които да регламентират по-пълен, бърз и лесен достъп до архивните документи, след като още в началото на мандата премиерът Бойко Борисов обяви намерение да премахне всички ограничения при разсекретяване на архивите на бившата Държавна сигурност.

Костадинов обяви, че при управлението на тройната коалиция е имало спънки пред работата на комисията, а сега се работело в спокойна атмосфера.

Членът на комисията Екатерина Бончева постави акцента върху няколко манипулативни тези, които според нея вече са категорично опровергани – че всички досиета са унищожени и сега се вади избирателна информация, че обявяването на документите застрашава националната сигурност и че членове на БКП не са били вербувани за сътрудници или назначавани за щатни служители на ДС.

"Отсъствието на политическа воля и на граждански натиск е основен проблем през всички тези години по отношение на досиетата", посочи Бончева.

Тя обърна внимание и на факта, че не е било задължително сътрудниците да дават писмено съгласието си да работят за ДС, както твърдят мнозина от обявените като агенти. В документите се срещали обяснения като "няма да взимаме декларация за съгласие, за да него обидим" или "защото е активен комсомолец и не се бои да сътрудничи".

Бончева съобщи, че са намерени прикрепени към много досиета картончета с указание при проверка за съответния човек да бъде даван отрицателен отговор са наличие на връзки с ДС. Такива бележки са поставяни между 1995 г. и 1998 г.

По време на кръглата маса бяха припомнени и проучвания на НЦИОМ от март 2008 г. и март 2009 г., според които 60% от българите не желаят участието във

властта на лица, свързани с ДС. В същото време обаче 2/3 от хората не се интересуват от темата за досиета.

Най-консервативни към ДС са избирателите на БСП, а най-заинтересовани са поддръжниците на ДСБ. Не се интересуват категорично от досиетата най-младите до 29 г. и най-възрастните над 59 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

48 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Соломон
    #49

    Може ли някой да ми отговори на два въпроса: Защо НРС засекретява лицата с журналистически прояви като Ст. Павлов и още едно на работа в балканска страна като кореспондент? Защото едното е близко на Първанов, другото - на някой шеф!

  2. 007
    #48

    Хайде-е-е, воайорите (и воайорките) на Ефтин Костадинов пак се размечтаха - трябвали им 500 архивари.

  3. Bezkompromisen
    #47

    ИНТЕРЕСУВА НИ КАКВО Е СТАНАЛО С ХОРАТА, РАБОТЕЩИ ЗА ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ.КАКВИ ФИРМИ ИМАТ, С КОЙ СА СВЪРЗАНИ, КОЙ ГИ Е НАЗНАЧАВАЛ...ИНТЕРЕСУВА НИ КАК ДЪРЖАВНА СИГУРНОСТ СЕ Е ПРЕВЪРНАЛА В МАФИЯ !!!И ТЕЗИ, КОИТО СА НА ВЪЗЛОВИ ПОСТОВЕ И СА СТАНАЛИ БИЗНЕСМЕНИ ТРЯВБА ДА СИ ПОНЕСАТ ПОСЛЕДСТВИЯТА.НЕОБХОДИМИ СА ДРАКОНОВСКИ ЛУСТРАЦИОННИ ЗАКОНИ.НЕ МОЖЕ ОФИЦЕРИ НА ГЕСТАПО ДА УПРАВЛЯВАТ В ГЕРМАНИЯ СЛЕД ВОЙНАТА.ДС Е МНОГО ПО КРИМИНАЛНО ОТ ГЕСТАПО!!!

  4. Балканец
    #46

    Тези до 29 са бъдещето(изтъркано,но вярно), а тези над 59 са многото(на избори).Всеки сам трябва да определи отговорностите си.

  5. Елена Байданова
    #45

    Както правилно отбелязва официалният говорител на г- н Христо Стоичков д- р Путко Мафани, цялата тази работа смърди...

  6. Не-воайор
    #44

    Лицето, което нарича хората от комисията "воайорите", явно добре знае какво има в архивите на ДС!И че тия от ДС са не само воайори, ами всякакви други видове извратеняци.За сведение на извратеняците от ДС - ние от останалите километри дела (вж. справката за метража на предадените)сме още живи, ще живеем дълго и ще доживеем до лустрацията. Ще има и човешки съд, не е само Божият!

  7. Яяяяя, виж ти!
    #43

    3% от 9 млн тогавашно население са 270 хил. Тия 3% са средно за изт Европа, което не пречи у нас да са 5 или 10. Плюс 1 млн комунисти/партийци.Това пък че тия под 29 не се интересували, нищо не значи. Те от какво ли се интересуват? Чудно ми е как при толкова малко досиета под ръка, при недостиг на архивари, Комисията отговаря с: "няма данни бившата ДС да е събирала информация за лицето".Туй как да се тълкува? Че няма досие, че има, ама е унищожено или, че няма данни(т.е. досиетата не са ни под ръка, не сме ги завели, класифицирали, подредили)?В ГДР бяха 150 линейни км, тука били 20. Те по население са само два пъти повече. Логично е тука да са поне 50-70 км.

  8. `
    #42

    Бончева съобщи, че са намерени прикрепени към много досиета картончета с указание при проверка за съответния човек да бъде даван отрицателен отговор са наличие на връзки с ДС. Такива бележки са поставяни между 1995 г. и 1998 г.

  9. BG
    #41

    Питам безименния от 17.20 каква е връзката между досиетата и костоваците,както ги нарича негова милост.А че момента с досиетата е безнадеждно изтърван го разбира всеки нормален човек.Те отдавна вече са профилтрирани,обработени,удобно нагодени.Виж,ако някога наша комисия успее да се добере до досиетата и архивите на КГБ и на Русия като цяло,засягащи "съветско и руско-българската дружба" на бял свят ще излезе много интересна картинка кой-кой е в България.Но не само за последните 50 години,а да кажем от началото на 19-ти век,та до наши дни.

  10. един
    #40

    Само 3%... дрън-дрън. Поне 15% са били сътрудниците на ДС. Българинът обича да съдейства на властта, когато тя е репресивна и особено когато е работническо-селска. А за спонтанното му вътрешно желание за предателство и доносничество няма какво да говорим - то си е влязло във фолклора...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.