Парламентарната комисия, която бе сформирана, за да установи законосъобразно ли са били върнати имотите на фамилията на последния български цар Симеон Втори, ще излезе с решение дали е необходим отделен закон за реституцията на тези имоти. Това стана ясно след края на заседанието на комисията в сряда, което бе посветено изцяло на правните аспекти на собствеността на царските имоти.
Юристката Мая Манолова, която е депутат от Коалиция за България, припомни решенето на Конституционния съд (КС) от 1998 г., с което бе обявена за противоконституционна национализацията на царските имоти от 1947 г. Тя представи двете позиции сред юридическите среди по казуса – едната, че с отмяната на решението за национализацията връщането на имотите се извършва автоматично, и втората – че е необходим отделен реституционен закон, защото КС не се произнася за бъдещи действия, а за минали.
Привърженик на първата позиция е юристът от НДСВ Борислав Ралчев, въпреки че той има и готов проект за реституционен закон. В подкрепа на същата позиция се обявява и Минчо Спасов, също от НДСВ.
Идеята за нарочен закон се поддържа от Екатерина Михайлова от ДСБ.
Членът на комисията за царските имоти Борислав Китов от БНС поясни, че казусът с царските имоти прилича донякъде на казуса с приватизацията на държавните болници. КС е отменил решението на правителството на Иван Костов за болничното раздържавяване и в двата случая, когато това е било извършено, е имало санкция на съда. По този начин той илюстрира поддръжката си да има отделен закон за царските имоти.
Според Екатерина Михайлова решението на КС е довело да правен вакуум. Тя обясни, че бившият столичен кмет Стефан Софиянски при връщането на двореца Врана се е позовал на нотариалния акт за имота и на КС, но не и на закон.
Юристката Елиана Масева, депутат от ДСБ, каза, че от своя страна бившият областен управител на София област Олимпи Кътев, когато е разрешавал реституцията на имоти на царската фамилия на територията на областта, до един момент е предлагал да се създаде отделен закон, след което се е отказал от идеята си.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Булгарски поданици на дедо ми цар да не пипат имоти, дворци, гори, планини и Мусали, ами да ми купят нова яхта, порфавор, зет на дедо ми съм най-сетне, брей, какви неблагодарни булгари бе...
Политическите умници бъгарски правят комисия в парламента и харчат парите които ограбват от нас по въпрос който и един пъволак може да реши.Нотариалните актове на името на Фердинант,Борис,Симеон ако има такива са си техни.Нотариалните актове актове на интендантството са на Царя на българите - на държавния глава тоест на Царство България всичко друго КРАЖБА от ДЪРЖАВАТА НИ.
Не са ги взимали а са ги купували, за разлика от имотите на комунистическата номенклатура в Бояна. Те трябва до един да върнат това което са ограбили. Как не се сещаш за това бе Levski???
A ot koi sa gi wzimali tezi imoti seto sa "dokumentirani" - ot nashite bashti i predci, koito sa im robuwali na Sakskoburgotite.Mislete predi da pishete i goworite gluposti, a ne ostawiajte niakoi drug da gowori wmesto was.
Там има всичко! И е документирано!