Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конгресът на САЩ ще разследва твърденията за руска намеса в изборите

Подкрепата на висши републиканци за разследването е първото по-сериозно разногласие между Тръмп и лидери на партията му

0 коментара
Конгресът на САЩ ще разследва твърденията за руска намеса в изборите

Конгресът на САЩ ще разследва твърденията на ЦРУ, че Русия се е намесвала в президентските избори в САЩ през ноември в подкрепа на Доналд Тръмп, заяви лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл. Към момента това е най-сериозното разногласие между избрания президент Доналд Тръмп и основните лидери на неговата партия във Вашингтон.

Макконъл каза пред репортери, че разследването ще бъде извършено от сенатската комисия по разузнаването.

Двама ключови сенатори-републиканци - Джон Маккейн и Линдзи Греъм, който е отявлен критик на новоизбрания президент, заедно с двама сенатори демократи, са поставили въпроса за такова разследване на действията на Кремъл.

"Очевидно е, че всякаква намеса от чужбина в нашите мерки за киберсигурност, е обезпокоителна и аз силно осъждам подобни действия", каза Макконъл.

Преди няколко дни ЦРУ оповести заключението си "с висока степен на надеждност", че Русия се е опитвала да повлияе върху изборния резултат в полза на републиканеца Доналд Тръмп, който по време на кампанията изрази адмирации за действията на руския лидер Владимир Путин, предаде Би Би Си.

Новоизбраният американски президент обаче нарече тези твърдения на ЦРУ "смехотворни".

В интервю за Фокс Нюз, излъчено в неделя, Тръмп обвини демократите за "смешните съобщения", според които Русия носи вина за хакерски атаки.

Високопоставени републиканци обаче се присъединиха към демократите с искания за провеждане на пълно разследване на руската намеса.

Хакерските атаки срещу електронната система на Демократическата партия и публикуването на електронни съобщения на важен съветник на кандидатката на партията Хилъри Клинтън, внесоха обрат в кампанията за изборите.

През октомври американски представители посочиха Русия като основен играч зад хакерските атаки, като я обвиниха, че се меси в кампанията, за да подкопае доверието в процеса.

В петък представители на американското разузнаване отидоха още по-далеч, като съобщиха за медии, че "са дълбоко убедени", че руснаците са се опитали да влияят на изборите в полза на Тръмп.

Руснаци са пробили също така системата на Републиканската партия, но са предпочели да не съобщават получената информация, а са предали на Уикилийкс само данни от системата на демократите.

Тръмп каза за Фокс Нюз, че "смята всичко това за смешно". "Мисля, че отново търсят извинение. Не вярвам в това", коментира той.

В същото интервю Тръмп заяви, че няма нужда от специалните доклади на разузнаването защото "съм достатъчно умен".

Сенаторът републиканец Джон Маккейн изрази мнение, че няма информация руското хакерство срещу американски политически организации да е имало за цел да повлияе върху изхода от тазгодишните президентски избори в САЩ, предаде Ройтерс.

Изявлението на сенатора контрастира с твърденията на висш служител от щатското разузнаване, че американските разузнавателни служби "с голяма степен на надеждност" са стигнали до извода, че техните руски колеги не само са насочвали проникването в компютърните мрежи на Демократическата партия и нейните лидери, но са правили това с намерение да подкопаят позициите на кандидата за президент на демократите Хилари Клинтън.

"Очевидно е, че руснаците са хакерствали в нашите президентски кампании, но няма информация те да са го правили с намерение да повлияят на изхода от изборите, и затова ние се нуждаем от конгресно разследване по въпроса", каза Маккейн в интервю за Ройтерс.

Говорителят на Белия дом Джош Ърнест съобщи, че подкрепя извършване на такова разследване от Конгреса. Той добави, че разузнавателните служби сътрудничат тясно с депутати от двете партии по въпроса.

Макконъл заяви, че смята за необходими двете двупартийни разследвания на сенатските комисии по разузнаване и за въоръжените сили. Той каза, че "решително осъжда" всякаква намеса на чуждестранни хакери и добави: "Руснаците не са ни приятели".

Тръмп освен това се натъква на съпротива сред републиканците за номинирането на тясно свързания с Русия изпълнителен директор на корпорацията "Ексън Мобил" Рекс Тилърсън за държавен секретар. Сенаторът републиканец Марко Рубио, член на комисията по международни отношения, която ще утвърждава назначението на най-висшия дипломат на САЩ, написа тази неделя в Туитър: "Възможността да се наричаш "приятел на Владимир" не е качеството, което се надявам да видя в #държавния секретар".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.