Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционният съд обвинен, че форсира към предсрочни избори

0 коментара

Конституционният съд(КС) постави управляващите пред избора - да разпуснат парламента и да свикат Велико Народно събрание (ВНС) или да отложат във времето необходимата сериозна съдебна реформа. Такова е мнението на управляващите по повод решението на КС от четвъртък.

Според правосъдния министър Антон Станков то забавя сериозните съдебни промени. НДСВ обаче декларира готовността си да проведе съдебната реформа въпреки пречките, създавани от КС.

Депутати от различни политически сили обвиниха съда в опит за диктат над парламента и оцениха решението му като недопустим и опасен прецедент. Съдът тласка страната към предсрочни избори с решението си, че само Велико Народно събрание може да направи най-важните промени в основния закон, необходими за съдебната реформа, смятат представители на различни политически сили.

Не е необходима промяна в конституцията, за да се осъществи съдебната реформа. Основните проблеми са в процесуалните закони, заяви днес заместник главния прокурор Христо Манчев. Вчерашното решение на КС бе в отговор на питане, отправено именно от главния прокурор Филчев. Според заместникът му Манчев, не е важен имунитета на магистратите, важно е да се запишат конкретни срокове за прокурорите, следователи и съдии, в които да решават делата, както и наказания за тяхното неспазване.

С 9 на 2 гласа КС даде разширено тълкуване на понятието "форма на държавно управление", което според конституцията може да се променя само от ВНС. Съдът включи във формата на държавно управление съдебната власт и всички нейни органи, изброени в конституцията - съд, следствие и прокуратура, Висш съдебен съвет, Върховен касационен съд, Върховен административен съд, главен прокурор. Недопустимо е обикновен парламент да променя определените от конституцията организация, функции и статут на основните органи, които осъществяват държавното управление, както и в баланса между тях, решиха съдиите.

В решението по делото, докладчик по което бе бившият министър на правосъдието в кабинета на ОДС и настоящ конституционен съдия Васил Гоцев, изрично се казва, че обикновено НС не може да изважда извън съдебната власт прокуратурата и следствието, не може да променя бройката на народните представители, не може да премахне поста вицепрезидент или да променя мандата на висшите държавни органи.

Промените в прокуратурата и следствието се блокират

С решението си КС блокира възможността този парламент да извади следствието от съдебната система и да го свърже функционално с МВР, за да подобри досъдебното производство. Всички европейски институции настояват следствието да се върне в изпълнителната власт, а КС не разрешава това се направи от този парламент, каза днес зам.председателят на ПГ на НДСВ Борислав Ралчев.

КС запазва без промяна и сегашното статукво на прокуратурата - централизирано подчинена само на главния прокурор, който на практика е безконтролен. Както и досега, отделните прокурори ще се отчитат за действията си само пред Филчев, а той - пред никого. Идеите прокуратурата да се изведе от съдебната власт, без да минава към изпълнителната, като се въведе избор на главния прокурор от парламента, пред който и да се отчита, остават недостижими за това Народно събрание.

С решението си конституционните съдии ограничават и промяната във функциите на Висшия съдебен съвет, разписани в промените на закона за съдебната власт.

Това потвърди министърът на правосъдието Антон Станков и добави, че в този смисъл решението не помага за бързите съдебни реформи, а ги отлага.

Това ограничение бе потвърдено и от зам.председателят на СДС Екатерина Михайлова, която заяви, е най-добре правителството да изтегли внесения в парламента закон за съдебната власт и "да го съобрази с всичко това, което е възможно".

Управляващите се опитват да лавират

На спешна сбирка в централата на НДСВ днес се събраха всички юристи на движението и евроминистърът Меглена Кунева. След срещата стана ясно, че НДСВ ще се опита да лавира, за да прокара без предсрочни избори изискваната от ЕС съдебна реформа.

В декларация управляващите заявиха, че НДСВ трябва да продължи с реформата, обвиниха КС в опит да им попречи и в подмяна на волята на Великото Народно събрание, приело основния закон през 1991 година.

Мнозинството ще редуцира имунитета и мандатността на магистратите в рамките на позволеното от КС и ще наблегне върху устройствените и процесуални закони за съдебната система.

"В голямата си част решението дава възможност заложеното в декларацията на политическите сили да бъде реализирано. След като има консенсус на политическите сили, след като КС очерта параметрите на тази реформа, няма какво да се чака, тя трябва да бъде реализирана", заяви Антон Станков след извънредната среща на управляващите. Преди седмица лидерите на всички парламентарни сили подкрепиха с общ документ съдебната реформа.

Опит за диктат над парламента

С особеното си мнение председателят на КС Румен Янков заяви, че съдът не може да внушава как да действа Народното събрание, ако реши да променя конституцията. Това тълкуване подменя правото на легитимно избраните да творят закони и КС се превръща в оракул, който запазва сегашното статукво, заяви Янков.

Не е допустимо КС по принцип да определя правомощията на парламента, реагира днес и заместник председателят на ПГ на НДСВ и член на правната комисия Константин Пенчев.

Управляващите имали опасения още преди произнасянето на КС, че този му състав ще се опита да запази статуквото в съдебната система, призна Пенчев. Само напомням, че през октомври предстои подмяна на четирима от членовете на КС, добави той.

По думите му обаче има твърда воля да бъде проведена съдебната реформа, дори и някой да иска да запази сегашното статукво.

За първи път КС тласка към предсрочни избори, предпоставяйки, че необходимите за европейската интеграция на България промени в основния закон могат да се направят само от ВНС, е мнението на Снежина Чипева от НДСВ. За пример тя даде невъзможността да се промени сегашната безконтролност на главния прокурор.

Чепива каза още, че КС е излязъл извън правомощията си да тълкува конкретен текст от основния закон, изпълвайки решението си с казуси за конституционност или противоконституционност на евентуални действия на парламента.

Като опит за блокиране на съдебната реформа изтълкува решението на съда и депутатът от БСП Михаил Миков, въпреки че именно левицата в момента поддържа тезата за липса на необходимост от подобни промени в конституцията.

И според Миков КС се опитва предварително да ограничава възможностите на парламента, което е твърде опасно като прецедент и подход. "Но за мен не е неочакван, като се имат предвид персоните, които години наред участваха във формиране на статуквото в съдебната власт и сега го защитават", добави той, отправяйки атаката срещу СДС.

"След решението на КС трябва да се мисли по-скоро за една изцяло нова конституция, а не за "кърпежи" на нещо, което явно е заложено така, че не е гъвкаво и работещо", коментира зам.председателят на СДС Екатерина Михайлова и добави: "Рано или късно ще вървим към Велико Народно събрание".

Михайлова каза още, че гражданите искат радикална съдебна реформа, но със становището на съда такава практически не може да се направи в рамките на този парламент.

Премиерът отказа да коментира решението на КС. Това, което решава КС, се изпълнява, заяви Сакскобургготски.

Президентът също заяви, че решенията на съда се спазват, а не се коментират, но добави, че то е стеснило параметъра на съдебната реформа. Той препоръча на депутатите да попитат КС доколко точно могат да променят имунитета и несменяемостта на магистратите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.