Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Корейският премиер видя възможности за още инвестиции у нас в зелена енергия и ИТ-технологии

2 коментара
Снимка: БГНЕС

Корейският министър-председател Ким Хеан-сик видя добри възможности за още по-големи корейски инвестиции във фотоволтаичните централи и в сферата на информационните технологии. Това той отбеляза при откриването на българо-корейски форум в София, на което присъства и българският премиер Бойко Борисов.

С ниските данъци и стабилната финансова система България е оазис за инвеститорите, каза премиерът Бойко Борисов в приветствието си към участниците във форума.

Премиерът Борисов изтъкна успехите и възможностите на България в развитието на инфраструктурата, високите технологии, образованието, възобновяемите енергийни източници.

Визитата на корейския премиер е достатъчно ясен знак за нивото на нашето сътрудничество, изтъкна Борисов. С Ким Хуан-сик говорихме и за създаване на карготерминал в Стара Загора, за електронното правителство, за селското стопанство, за инфраструктурата и за иновации, каза Борисов.

Подписахме споразумение за признаване на шофьорските книжки, които ще са валидни и в двете страни, което е първото подобно със страна извън ЕС, каза още българският премиер. Продължаваме да инвестираме в образованието - имаме училище, в което се изучава
корейски език, посочи той.

Радвам се, че посещавам България - страната на киселото мляко, на лозата и на розовото масло, каза Ким Хуан-сик пред участниците във форума.

Днешният бизнес форум ще има голямо значение, каза министър-председателят на азиатската държава. Корея и България положиха много усилия за разбирателство след установяване на дипломатическите отношения през 1990 г., каза той. Южнокорейският премиер подчерта убедеността си, че България предлага привлекателни условия за инвестиции. Сега двете страни могат да имат успешно икономическо сътрудничество и то може да се подобри, ако се използва споразумението за взаимна търговия между Корея и ЕС.

Премиерът на Република Южна Корея посочи възможностите за сътрудничество в областта на възобновяемите енергийни източници, в информационните технологии, в търговията, в инфраструктурата и в изграждането на пречиствателни станции.

Корейските фирми, които са вече в България, изграждат фотоволтаични централи, очаквам още успешни проекти от тях, каза Ким Хуан-сик. България притежава качествена ИТ индустрия, както и добре подготвени програмисти, а общото им използване ще доведе го голям успех и за двете страни. Между изследователските институти на двете държави има сътрудничество, но очаквам то да се разшири, каза Ким Хуан-сик.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Цената на електроенергията от ТЕЦ и АЕЦ е 89 лв./MWh. Цената на електроенергията от фотоволтайчни инсталации е 700 лв./MWh и НЕК е задлъжена да я изкупува 100% за 25 години. При такива условия и Бангладеш ще иска да инвестира в Б-я, като има глупаци да плащат.

  2. Анонимен
    #1

    Добра новина !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.