Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Костов: Министър Кунева се държи като администратор на ЕС

0 коментара

По повод изявление на министъра по европейските въпроси Меглена Кунева, че липсва воля у политическите сили да направят исканите от Европейския съюз промени в Наказателно процесуалния кодекс, лидерът на партия Демократи за силна България (ДСБ) Иван Костов заяви, че Кунева се държи като администратор, а не като политик.

Според Костов изявлението на министър Кунева е "изказване на човек, който се държи като административен служител, и то на ЕС".

"Един министър, български, затова е министър, за да постига политическа подкрепа за нещата, които трябва да се свършат. Това му е основата задача. Ако не разбира това ...значи просто не си е мястото... Такива има много в НДСВ", заяви Иван Костов в Русе.

В отговор на журналистически въпрос зам. председателят на ДСБ Екатерина Михайлова информира, че министър Меглена Кунева е поела задължение към ЕС до юни 2005 година България да има изцяло нов Наказателно процесуален кодекс (НПК). Това е невъзможно, тъй като нов НПК се създава за години и ЕС вече отчита закъснението, счита Екатерина Михайлова. Тя каза, че министър Кунева непрофесионално, не в защита на българските интереси е поемала ангажименти към ЕС, които дори и сега не са известни на политиците и вината за забавянията е нейна.

ЕС поиска спешни реформи в българската съдебна система, като посочи дублирането на функциите на следователи и дознатели, което води до бавно и неефективно съдебно производство. Липсата на напредък по тази тема може да забави членството на България в ЕС, каза министър Кунева.

Пред в. "Труд" тя посочи, че "политическите сили, които правят законите, не могат да се крият зад гърба на Конституционният съд. Такъв орган има във всички европейски страни, но никъде политиците не си разрешават той да замества липсата на действия или политическа воля."

КС миналата година се изказа, че настоящият парламент не може да променя основния закон в частта му за структурата на съдебната власт, към която принадлежи и следствието и че това може да извърши само Велико народно събрание.

В момента парламентът разглежда внесения от правителството проект за промени в НПК, който предвижда фактическото ликвидиране на следствието, като 95% от работата му се прехвърли на дознанатели в МВР. Дясната и лявата опозиция в парламента се противопоставиха на промените с мотива, че неподготвеният дознателски апарат в МВР ще влоши досъдебното производство. Освен това според ДСБ по този начин се заобикаля Конституцията.

НДСВ влезе в пазарлъци с ДПС и Новото време, които дадоха предварителна подкрепа на промените, но настояват от следствието да се отнемат по-малък процент дела, с което на практика на първо четене бяха одобрени взаимно изключващи се текстове.

Татяна Дончева: Новото време прокарва проект на следствието

Депутатът от Коалиция за България Татяна Дончева обясни в неделя пред БНР, че Новото време са се съгласили да прокарат в парламента проект за промени в НПК, подготвен от следствието, който донякъде неутрализира този на правителството.

Дончева обърна внимание на недомислията в законопроекта на управляващите, като тези, че към МВР се прехвърля по-голямата част от работата на следствието, но то не се закрива, а се предлага "едно дело да го разследват няколко следователи годишно и да получават заплати по-големи от депутатските за тази работа".

"Същевременно, за да не се обсъжда толкова въпросът какво ще прави следствието, на него му се дават малко от делата на сегашното военно правосъдие по отношение на МВР-офицерите и сержантите, а следствието отговаря, като изважда част от досегашните правомощия на съда, за да ги даде на следователите. Някак си, това не прилича на цялостно виждане, не прилича на ясна концепция", каза Татяна Дончева.

"И затова аз смятам, че вън от пречките на Конституцията, каквито безспорно има, и от решението на Конституционния съд, което пак обслужваше политически интереси, трябва да има отказ от идеята за Велико народно събрание, защото тя вече не обслужва и онези, които я лансират, и да се седне около една маса да се направи обща конструкция за прокуратурата, следствието и разследващите в МВР, която да може да постигне наистина по-добър ефект от онова, което залягаме сега", смята депутатката от левицата.

По думите ѝ, "има прекалено много рискове от злоупотреби в МВР", което не е представило никаква идея как да бъдат избегнати. "Напротив, казаха, че има разследващи служители в оперативните отдели, което означава автоматически един много сериозен натиск върху разследващите за сметка на законността и прецизността в разследването", напомни Татяна Дончева.

Дебатите по промените в НПК продължават и идната седмица. Те ще могат да бъдат отчетени в годишния доклад на Европейската комисия за напредъка на България само ако бъдат гласувани на второ четене в парламента до края на септември.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.