
Кубинската телевизия показа за пръв път в последните три месеца кадри с боледуващия държавен лидера Фидел Кастро, предадоха световните агенции в сряда. Излъченият 10-минутен видеозапис показва среща на Кастро с венецуелския президент Уго Чавес, която според медията се е състояла в понеделник в Хавана. Визитата на Чавес не е анонсирана, отбелязва ББС.
Кубинският лидер изглежда укрепнал и понапълнял в сравнение с предишни негови записи, предаде Асошиейтед прес.
80-годишният Кастро, облечен в спортен екип в червено, бяло и синьо, е показан да стои прав, да седи и да пие портокалов сок. Двамата с Чавес са заснети как разговарят и се шегуват.
По думите на Чавес двамата са обсъдили множество въпроси, включително световната енергийна криза и климатичните промени.
Кастро бе подложен на тежка коремна операция през юли 2006 г. и се показва изключително рядко в публичното пространство.
Записът явно цели да разпръсне слуховете за тежкото здравословни състояние на кубинския лидер. По-рано този месец испанският вестник "Паис" съобщи, като се позова на медицински източници, че състоянието на Кастро е сериозно след три неуспешни операции на дебелото черво. Кубински представители отхвърлиха тези твърдения.
В същото време наблюдатели на кубинския режим отбелязват, че през последните шест месеца управлението на страна, оглавено "временно" от брата на Фидер - Раул Кастро, започна бавен и постепенен процес на приспособяване. Този процес открива пътя към реформи, смятани за неизбежни от експертите, пише Франс прес в сряда, цитирана от БТА.
Макар властите да повтарят неуморно, че няма нито "наследяване" - тъй като Раул остава човекът номер две - нито "преход", а само "революционна приемственост", промени са забелязани.
Първите нюанси в "официалната линия" се появиха в края на 2006 г. - в реч пред конгреса на Федерацията на студентите на 20 декември Раул призова младите и цялото общество да разискват и изразяват различията си, пише АФП.
Два дни по-късно Раул Кастро поиска от парламента по-ефикасни действия за преодоляване на траспортната и жилищната криза, които тормозят кубинците, както и твърди мерки срещу корупцията.
“За първи път той поставя под въпрос системата, а не хората", отбелязва Кристиан Надо, специалист по политико-икономическа социология в Квебекския университет в Монреал, който през последните две години е бил дълго време в Куба.
"Новото колективно ръководство твърде неохотно ще се отклонява от политиките, свързвани тясно с Фидел", добавя Брайън Лател, бивш анализатор на ЦРУ за Латинска Америка, чиято книга "След Фидел" ще излезе тази пролет във Франция.
Скоростта на реформите ще бъде тясно свързана с позицията на Съединените щати - ако Вашингтон не смекчи ембаргото, наложено преди 45 години и продължи да настоява за многопартийна система и свободни избори, "няма да постигне нищо друго, освен да забави ритъма на либерализацията", смята Джулия Суейг, специалист по Куба.
Анализатори допускат възможността да бъдат разрешени избори с пряко гласуване за национален парламент и местни власти, както предвижда конституцията от 1992 г.
"Временното правителство" начело с Раул Кастро е наясно с рисковете, пред които ще се изправи, ако недоволство на населението се засили, смятат експертите. Режимът помни потушените с твърда ръка протести през 1994 г., през "специалния период", когато младежите реагираха гневно на недостига на храни.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент