Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лекари и МЗ отчитат повишен интерес към ваксината срещу HPV

Тя обаче все още е жертва на сериозна дезинформационна кампания

1 коментар
Лекари и МЗ отчитат повишен интерес към ваксината срещу HPV

Лекари и здравни власти отчетоха повишен интерес към ваксината срещу човешкия папиломавирус (HPV) през тази година по време на академия за журналисти, посветена на човешкия папилома вирус и свързаните с него заболявания, организарана от Коалиция HPV. От септември миналата година държавата вече осигурява безплатно за момичетата у нас най-ефективната ваксина срещу папиломавирус - 9-валентна ваксина срещу 9-те типа HPV, които са най-честите причинители на свързаните с вируса заболявания. От нея могат да се възползват безплатно по държавната програма момичетата между 10 и 14 ненавършени години. Въпреки това, имунизационният обхват у нас остава ниска, а една от причините за това е дезинформацията по темата. 

"Ваксината срещу HPV е жертва на много сериозна дезинформационна кампания от доста години", коментира епидемиологът д-р Христиана Бацелова по време на академия за журналисти, посветена на човешкия папилома вирус и свързаните с него заболявания, организарана от Коалиция HPV.

"Като лекар знам как действат ваксините и огромната полза от имунопрофилактика за предотвратяване свързаните с HPV ракови заболявания. Но много родители се страхуват поради недоверие в медицинската наука, защото у нас неконтролируемо се разпространява фалшива информация. С тревога осъзнах, че битува страх от ваксините не само сред обществото и родителите, а дори сред представители на медицинското съсловие. Докога страхът от ваксините ще ни пречи да предпазваме от тежки заболявания и децата си, и себе си?!

Затова е много важно да даваме личен пример. Аз самата освен двете си дъщери ваксинирах и себе си. Направих го късно, на 40 години, защото преди това нямах достъп до ваксината срещу деветте типа HPV (човешкия папилома вируси). Направих го миналата година и съм изключително благодарна, че в България разполагаме с деветвалентната ваксина.“, посоци д-р Бацелова.

За предизвикателствата пред общопрактикуващите лекари да издирват, убеждават, преглеждат и ваксинират разказа д-р Гергана Николова. Тя посочи, че благодарение на инициативите на Коалиция HPV и на интервютата на специалисти в медиите е усетила в собствената си практика увеличаването на желаещите родители да ваксинират децата си. "Само за един месец съм ваксинирала 50% от общия брой ваксинирани срещу човешкия папилома вирус деца в кабинета ми за цялата 2023 г.“, каза д-р Николова.

Тя съобщи, че за една година средствата, които се отделят от здравната система само за онкологични операции на женските полови органи са около 12 милиона лева. "В тези пари не са включени средствата за химио- и лъчетерапия, за изследвания със скенер и ЯМР, за временна нетрудоспособност и инвалидизация, не говоря и за загубата на живот на млади хора. Когато една ваксина срещу HPV е пропусната да се направи до 14-годишна възраст, това може да доведе човек на 22 години да загуби живота си. Най-голямото предизвикателство за мен е да убедя една майка, която се страхува повече от страничните ефекти на ваксината вместо от рака, който HPV предизвиква, добави д-р Николова.

Експертът в Министерство на здравеопазването д-р Кремена Пармакова съобщи, че на фона на слабото изпълнение на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка в предишните четири, от началото на 2024 г. е започнало значимо увеличаване на броя на ваксинираните. "През януари момичетата само с първа доза ваксина срещу HPV са 197, през февруари ваксинираните вече са 234, през март са 462, а през април 532 момичета. Сигурна съм, че тази положителна тенденция ще продължи. Това се случи благодарение на усилията на специалистите от Коалиция HPV, на информационната кампания на МЗ и на сайта „+мен“, заяви д-р Пармакова.

Специалният гост-лектор проф. д-р Кенет Александър обърна внимание на факта, че ваксината срещу HPV не е нова. За 18 години от нейното прилагане са поставени над 500 милиона дози по света и така са спасени милиони хора от заболяване и смърт.

"Имунизационната програма срещу HPV в САЩ започна през 2006 г. и досега сме ваксинирали 60% от населението. Резултатите щяха да са много по-добри, ако не се правеха грешки в комуникацията с обществото на тази тема. Хората трябва да разберат, че ракът на маточната шийка и всички останали видове рак, свързани с HPV (на ануса, на устата и шията, на пениса, на вулвата), има младо лице. От тези заболявания страдат хора в разцвета на силите си, които се разболяват между 30 и 40-годишна възраст. И най-честата причина хората да не се ваксинират срещу HPV е, че лекарят не им е предложил. Родителите вземат решение не възоснова на научните факти, а емоционално – когато лекарят покаже загриженост и лична отдаденост за здравето на своите пациенти“, подчерта проф. Александър.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПyтлЭр Xyйло
    #1

    Я-а, пукнаа няколко дЭбила, и останалите си размърдаха 3-те мозъчни гънки?!? Даже им се заформя 4-та, май? Какво стана с "чипирането", матрялЭ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.