Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Левът на 130 години

32 коментара
На тази дата през 1880 г. влиза в сила Законът за правото на рязане на монети в Княжество България, с който българският лев с подразделението си "стотинка"  е определен за национална парична единица, припомня БТА.

Сеченето на монети в България датира от 1218-1240 г., когато за първи път по времето на цар Иван Асен II върху монетите е изписано името на български владетел. На 28 май 1880 г. се провежда заседание на Второто обикновено Народно събрание, завършило с приемането на Закона за правото на рязане на монети.

Първо Стефан Стамболов настоява паричната единица да носи наименованието "франк", а неговите подразделения "сантим", по примера на Белгия. Д-р Иван Богоров предлага думата "свободник". В крайна сметка надделява мнението на депутата Йосиф Ковачев за наименованието "лев".

Първите монети от по 2, 5 и 10 стотинки са медни и са отсечени в Монетния двор на Бирмингам, Англия през 1881 г. През 1894 г. е пусната и първата златна българска емисия на монети с номинална стойност 10 и 20 лева. Те са сечени в Австро-Унгария.

За отсичането на всички монети до 1951 г. са използвани различни европейски монетни дворове. През 1952 г. е създаден Българският монетен двор и оттогава всички емисии разменни монети се изработват в него.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганий
    #33

    Цитат: `През 1952 г. е създаден Българският монетен двор и оттогава всички емисии разменни монети се изработват в него.`---Ганий (коментар) костовистите не са прави като казват, че при соца нямало нищо хубаво... Ето, примерно, при капа сме били в зависимост от различни монетни дворове, а благодарение на соца сме извоювали своята монетосечна и банкнотопечатна свобода...

  2. stv
    #32

    Да, ама не. Защото при любимия на Ганий соц банкнотите се печатаха в ссср, а количеството - колкото искаха. Затова и левът не беше конвертируем, а доларът се продаваше на черно за 4 лева при официален курс на БНБ 88 стотинки. Докато преди 1944 левът е бил приеман навсякъде, защото е имал 100% златно покритие. Това е "информация к размишлению"...

  3. Ганий
    #31

    Не разбирам защо ехидничиш срещу Костов, разнасяйки из форума нелепиците, че по време на неговия режим левът бил без златно покритие!

  4. До гадний
    #30

    Пак пропагандираш, ей, помияр Ганийски. Хората ти пишат за монети, той веднага включи и банкнотопечтна свобода! Банкноти почват да се печата в БГ рез 98-99 ако не се лъжа. Преди това е имало само една емисия за много кратко печатана в БГ през 1948, и веднага всичко се пренасочва към братушките, а преди това са печатани в западна европа. Изобщо каква свобода може да дойде от СССР , освен за крадците, убийците и малоумниците.И stf ти говори за златно покритие преди 44-та, ти пак чул недочул, костов ти е на езика.

  5. Балканец
    #29

    Още в първите години след Освобождението левът е равен на фр.франк.България е единствената балканска държава със стабилна валута.Това продължава до 1944.Отивш в банката и обръщаш.Докато след 44 ,олеле!Обмени,девалвации,реформи.`Конвертирум`лев,лев`първо направление`,лев`второ`такова,`конвертируем`лев ... и всичките с ... различна сойност!Имаше и `преводен`,чуждите пари имаха различна стойност-зависи в коя част от годината се харчат?!!!И "Кореком"имаше.Най-важният показател-съществуваше черен пазар!Всичко

  6. С.Петков, София
    #28

    Честито! Сеченето на собствени пари е един от признаците на суверенитет и независимост на държавите. За съжаление, с мълчаливото съгласие на компетентните български институции, през последните години международното означение на българската национална парична единица - Lev е заменено с безличното BGN. Не е така положението обаче със злотата, унгарския форинт, чешката крона или румънската лея (което, между другото също значи лев или лъв). Защо доброволно раздаваме части от националната си идентичност?

  7. Ганий
    #27

    Имат си мангизи със златно покритие отпреди Девети и хич не им пука - още ги харчат... Където и да отидат с тез пари - посрещат ги с отворени обятия...

  8. stv
    #26

    След 90-та какво измъкнаха другарчетата от България, Ганий? Левчета ли? Или? Виж кои са най-"заможните" бг-граждани и после говори за "заможните костоваци". А колкото за печатането на банкнотите, помните ли последните соц банкноти от по 50 лева и че бяха отпечатани двойно, от всеки пореден номер по две? И после на магурата ги ченджеха едни яки момченца за долари, а не за рубли. Това е. И накрая, Ганий, защо след като Русия е един от най-големите износителки на петрол, котировките му са в долари, а не в рубли? Въпрос с повишена трудност. Или по-точно - въпрос на конвертируемост.

  9. Ганий
    #25

    че Монетният двор е в двора оня от Драгалефци...

  10. за Ганаеца
    #24

    и да не мърдаш много готен!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.