Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Левицата не подкрепи закона за медиацията на първо четене

0 коментара

Граждански, търговски, трудови, семейни, административни и наказателни спорове, спорове, свързани с права на потребители, и спорове между граждани, юридически лица, държавни органи и международни институции ще могат да бъдат разрешавани извънсъдебно чрез медиатор. Това предвижда законопроектът за медиацията, който Народното събрание прие днес на първо четене. Проектът бе приет след прегласуване със 102 гласа "за", 48 "против" и 33 "въздържал се".

Срещу законопроекта, внесен от правителството, възразиха депутати от левицата. Любен Корнезов заяви, че не приема проекта, тъй като според него той е юридически неиздържан и опасен. Според Корнезов, цитиран от БТА, законопроектът е срам за правото и той призова народните представители да не подкрепят приемането му.

Депутатът от Коалиция за България Гиньо Ганев отбеляза, че медиаторът е непознат в България и каза, че не може да се съгласи Народното събрание да приеме нещо, което българското общество и граждани не разбират. Даже една задруга на майсторите имаше повече права, защото е установена от традицията, заяви той.

Проектът определя медиацията като доброволна, неформална и поверителна процедура за извънсъдебно разрешаване на спорове, при която трето неутрално лице - медиатор, подпомага спорещите страни сами да постигнат взаимноприемливо споразумение. Основните начала на медиацията са доброволност и равнопоставеност на страните, неутралност и безпристрастност на медиатора и поверителност на информацията, се отбелязва в мотивите на вносителя.

Посочва се, че промените в българското общество са формирали потребността от въвеждане на нови институции и механизми за разрешаване на правни и други спорове. Съдебните процедури невинаги са най-приемливият способ поради строго формалния си характер, високите съдебни разноски и недостатъчната бързина при решаването на спора, отбелязва вносителят.

Законопроектът за медиацията определя условията, на които трябва да отговаря медиаторът, правилата за поведението му в процедурата и описва действието на завършващия акт на процедурата - споразумението.

Проектът предвижда в срок от три месеца след приемането на закона министърът на правосъдието да свика Учредително събрание на Национално сдружение на медиаторите. То ще приема стандарти за обучение на медиатора, процедурни и етични правила за поведение на медиатора и тарифа за минималния размер на възнагражденията на медиаторите и другите разноски, свързани с процедурата по медиация.

Чрез своите органи Националното сдружение на медиаторите ще има съществени координиращи и контролни функции по отношение на организацията на дейност на медиаторите в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.