Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Липсващите оръжия за масово поразяване на Ирак създава политически проблем за Белия дом

0 коментара

След като не успяха за открият прословутия арсенал на Саддам от ядрено, химическо и биологично оръжие, САЩ сега пренасочват вниманието си към учените, които знаят иракските оръжейни тайни.

Някои американски служители вече заявяват, че само намирането на тези учени, които биха свидетелствали за амбициите на Саддам в оръжейната област, ще е достатъчно, за да оправдае започването на войната от Америка - дори и ако въпросните оръжия никога не бъдат открити.

Но и намирането на учените е проблем. Във Вашингтон цари тревога, че въпреки залавянето напоследък на неколцина видни фигури в оръжейната област, стотици и дори хиляди други може да се изплъзнат. Впоследствие те може да започнат да служат на неблагонадеждни държави или терористични организации.

"Разговаряхме за това още преди войната и се питахме какво можем да направим по въпроса", заяви за Ройтерс висш американски служител. "Отговорът е: нищо не можем да направим. Докато не бъде установен пълен контрол над страната, остава реална опасността учените да избягат - например в Сирия и Либия, като унищожат документация или я отнесат със себе си."

Досега, месец след нашествието в Ирак, все още не са открити предполагаемите 500 тона химически бойни вещества и десетки хиляди тонове биологично оръжие, и това създава политически проблем за Белия дом.

"Правителството на Буш вдигна летвата твърде високо, затова сега международната легитимност на войната на САЩ срещу Ирак зависи от откриването на значителни запаси от забранени оръжия", заяви бившият оръжеен инспектор на ООН Джонатан Тъкър. Той добави, че макар да е възможно в крайна сметка да бъдат намерени някакви запаси, "те вероятно няма да отговорят на големите очаквания, внушени от Вашингтон преди войната".

"Въпросът не е в това, какво количество забранено оръжие ще бъде намерено", заяви висш правителствен служител, пожелал анонимност. Според него най-важното нещо било самият отказ на Саддам да докаже, че е изоставил своите оръжейни програми. Това означавало, че "е имал намерението да притежава оръжия за масово поразяване и да ги използва, когато е необходимо".

Служителят предрече, че инспекторите ще намерят биологични и химически арсенали в Ирак, но не изказа увереност, че количествата им ще отговарят на твърденията на САЩ от преди войната.

Ирак е разполагал с 12 години, за да усъвършенства тактиката си за измами, и може да е смесил биологичните и химическите вещества с други реактиви, да ги е укрил в речни води или заровил в пустинята, предполагат служители. Колкото до ядрената програма на Саддам, не е ясно дали ядрени материали ще бъдат открити, посочват служителите.

"Но това, което знаем със сигурност, е, че Саддам бе събрал хиляди учени, инженери и техници - така наречените ядрени муджахидини. Сигурно ще се окаже, че тяхната документация съдържа описание как се правят ядрени оръжия", каза един служител.

Възможно е тези учени да заявят, че не са създавали такива оръжия, но са имали готовност да започнат веднага след като Съветът за сигурност обяви, че страната не ги притежава, добави служителят. Това според него ще е убедително доказателство, че дори да не са намерени ядрени бомби, Саддам определено е имал намерението да ги създаде.

Предполага се, че в иракската програма за оръжия за масово унищожение са участвали около 3 хиляди души, стотина от които са били ръководните фигури.

Както изтъкна Джонатан Тъкър, САЩ ще направят огромен пропуск в политиката си, ако не спрат "изтичането на мозъци" от средите на безработните иракски учени, които може да се изкушат да приемат предложения от съседни страни или терористични организации.

"Ще е ужасна ирония на съдбата, ако една война, целяща да предотврати разпространението на химическо и биологично оръжие сред терористите, в крайна сметка доведе до точно такъв резултат", посочи Тъкър.

След разпада на Съветския съюз САЩ организираха в Москва и Киев научни програми с цел да насочат учените от ядрената област към работа за мирни цели. Сега Вашингтон обмисля да създаде подобна програма и в Ирак.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.