Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лондон иска държавите да имат последната дума в ЕС

0 коментара

Великобритания започна участието си в Конвента с една мисъл: че последната дума трябва да бъде казана от държавите-членки на ЕС. За британците ЕС е просто един съюз от държави, които действат заедно в името на общата полза. За консерватори, като бившия британски премиер Маргарет Тачър, Европа е досадна тежест, и колкото по-малко се чува нейната дума, толкова по-добре за Великобритания. За сегашния премиер Тони Блеър, Европа е възможност за разширяване на влиянието на Великобритания: колкото по-британска е Европа, толкова по-добре.

Блеър успя да наложи своите идеи в сферата на икономическата политика: срещата на върха в Лисабон утвърди либералната визия във връзка с икономическите отношения, а срещата в Барселона ще ратифицира този модел. Задачата на британците сега е насочена към налагането на техните идеи и за европейските институции, за да превърнат ЕС повече в бизнес организация, отколкото в политически съюз. Есенцията на тези идеи се изразява чрез термина "delivery": нещо като изпълнението на ежедневните функции на правителството и ефективност на управлението.

Една компактна, добре управлявана Европа, подчинена на абсолютната власт на съставляващите я държави под шапката на Съвета на министрите, който да доминира над останалите европейски институции, а Комисията и Парламента да бъдат поставени под контрол. Това е моделът за Европа, който Лондон иска да наложи на Конвента, ако се съди по дадените през последната седмица знаци /по възходяща йерархична линия/ от зам. министъра по европейските въпроси Питър Хейн, от министъра на външните работи Джак Стро и от премиера Тони Блеър, който заедно с немския си колега, Герхард Шрьодер изпрати писмо до испанския премиер Хосе Мария Аснар, чиято страна е ротационен председател на ЕС.

"ЕС е преди всичко съюз от държави-членки", припомни Хейн. "Като всяка суверенна държава нашата сила е толкова по-голяма, колкото по-голяма е силата на нашите съюзи: нашата сигурност и просперитет зависят от способността ни да влияем върху събитията в останалата част на нашия континент и в света, а не от способността ни да попречим на другите да оказват влияние върху нас", обобщи Стро, прегръщайки прагматичния европеизъм на лейбъристите. Бивш евроскептик, превърнал се в европрагматик, Джак Стро е склонен да приеме или да отхвърли бъдещата европейска конституция според това какво ще бъде съдържанието ѝ.

Британските предложения към Конвента обаче са по-скоро прозаични: реформа в Съвета на министрите, насочена към засилването на ролята на държавите (на големите държави, естествено); Европейската комисия да стане по-малка и компактна, както по числен състав, така и по правомощия. Не на последно място се предлага и преразглеждането на някои бюджетни разходи, които според Великобритания са "непосилни".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.