Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лозята в България ще растат с по 6 хил. дка годишно до 2030 г.

Избите ще водят три дневника по производството на вино

0 коментара
Лозята в България ще растат с по 6 хил. дка годишно до 2030 г.

Винените лозя в България до 2030 г. ще могат да нарастват с по 1% годишно спрямо съществуващите площи към 31 юли на предходната година. Така на годишна база ръстът им ще е около 6000 дка. Това става ясно от чисто нов Закон за виното и спиртните напитки, приет от кабинета "Борисов" и чакащ ред да се гледа в Народното събрание.

На практика, този закон официално въвежда прилагането и в България на еврорегламентите за периода от 2016 до 2030 г., като над 2 години отне придвижването му от първи проект до одобрението му от МС. През това време течеше и комуникация между българското министерство на земеделието и Брюксел. Изпълнителната агенция прилагаше европравилата със заповеди в изчакване на валидирането им със закон и твърди, че забавянето няма да се санкционира от ЕК.

Законът изисква всяка година до 1 май директорът на Изпълнителна агенция по лозата и виното (ИАЛВ) да определя срок за подаване на заявления за разрешения за нови лозови насаждения, който не може да бъде по-кратък от 30 дни. Кандидатстващите лозари ще трябва да прилагат и документи като нотариален акт или документ за наем, даващи им правно основание за земята, върху която ще садят лозята. Те трябва да са за срок не по-малко от 3 винарски години, следващи годината на подаване на заявлението, и да съдържат изричното съгласие на собственика на имота за създаване на лозови насаждения, пише в проекта.

Разрешенията за нови насаждения ще се издават не по-късно от 1 август и ще бъдат със срок на валидност от три години.

"Целта на въведения механизъм е запазване на качеството и авторитета на вината, произведени в ЕС", се казва в мотивите на закона.

Заявления за презасаждане на лозя ще могат да се подават целогодишно. Новият закон обаче изисква заявителят да извърши изкореняване на посочените площи с лозови насаждения най-късно до края на четвъртата година от датата, на която са били засадени нови лозя. Към въпросното заявление производителят прилага банкова гаранция по образец за извършване на изкореняването в полза на ИАЛВ, за срок 3 години, на стойност 1500 лв. на хектар. Задължително е лозарите да засаждат масивите само със сертифицирани сортове лозя.

Нарушителите ще изкореняват

В закона е посочено, че когато длъжностните лица от ИАЛВ установят наличието на лозя, които са засадени без разрешение, със заповед на директора на агенцията ще се определя срок от 4 месеца, в които производителят да извърши изкореняването. Заповедта се съобщава и може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Ако в тези 4 месеца нарушителите не изкоренят лозята, ИАЛВ осигурява тяхното принудително изкореняване, като направените разходи са за сметка на производителя.

В същото време ИАЛВ се задължава да съобщава на Европейската комисия до 1 март всяка година общия размер на площите, за които е установено, че са засадени след 1 януари 2016 г. с лозя без разрешение, както и размера на площите, които са изкоренени след като са разкрити незаконните площи.

Прозрачност

Законът задължава ИАЛВ да поддържа сайта си лозарски регистър. В него обаче влизат гроздопроизводители с управляваните от тях лозарски стопанства. Винопроизводители с управляваните от тях производствени обекти, и оцетопроизводители с управляваните от тях производствени обекти.

От нормите в новия закон става още ясно, че избите ще попълват редица дневници. В дневник № 1 се вписват постъпилите грозде, плодове и други суровини и материали, предназначени за ферментация, и получените след ферментацията продукти. В дневник № 2 се вписват съхраняваните количества небутилирани вина и определените енологични практики и процесите на преработване и обработка. В дневник № 3 се вписва завършеното бутилиране, съхраняваните количества бутилирани продукти и реализираната продукция.

Регистрираните производители съхраняват за срок 10 винарски години от датата на приключването им дневниците на територията на производствения обект, за който се водят, или при невъзможност – в седалището на предприятието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.