Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Магистралата София- Ниш остава приоритет

0 коментара

България и Югославия заедно трябва да представят проекта за магистралата София – Ниш, защото така имат по-голям шанс да намерят финансиране. Това заяви националният координатор на Пакта за стабилност Владимир Филипов пред БНР тази сутрин, преди откриването на министерска среща за либерализация и улеснение на търговията.

София е домакин на пленарната среща на Работна маса - Две "Икономическо възстановяване, развитие и сътрудничество" на Пакта за стабилност за Югоизточна Европа. Неин съпредседател на ротационен принцип е България. По думите на Владимир Филипов, Втората работна маса на Пакта може би отразява най-базово неговата философия, т.е. чрез икономическо сътрудничество да се изпълни една превантивна функция, да се смекчат някои исторически противоречия и на практика да се постигне стабилност в региона. Специално в приоритетите на България инфраструктурата на Балканите заема централно място.

Досега между страните от региона има подписани девет двустранни споразумения за свободна търговия. Други девет са в процес на преговори, заяви при откриването на форума вицепремиерът Николай Василев. Той изтъкна, че либерализацията на търговията между тях ще облекчи процеса на инвестиции в региона, ще разшири пазарите, ще намали цените за потребителите и ще съдейства за обмяна на технологии и управленски практики.

За срещата, в която участват представители на Албания, Босна и Херцеговина, Югославия, Македония, Черна гора, Румъния и др., в София пристигна и специалният координатор на Пакта за стабилност за ЮИЕ Ерхард Бусек.

Националният координатор Владимир Филипов посочи, че предложението на премиера Сакскобургготски от февруари България да стане енергиен център на Балканите се приема по принцип от Пакта за стабилност. Става дума за оптимизиране на енергийната система, за да се намалят сривовете и оптимизират доставките, и то по такъв начин, че тази енергийна система, която ще се изгради, да бъде съвместима с европейската такава и фактически да се реши един доста сериозен проблем в района, обясни Владимир Филипов.

Той каза, че вече са отпаднали предишните страхове Пактът да се превърне в заместител на европейската интеграция за страните от региона. “Вече в абсолютно всички документи и изказвания на официални представители и на Европейския съюз се посочва, че целта на упражнението пакт за стабилност в крайна сметка е приемането на тези всички страни в Европейския съюз. Тоест, страхът, че това нещо може да се превърне в някакъв изолатор или, как да кажа, играчка, подхвърлена на страните от района, отпадна”.

Българският национален координатор каза още, че графикът по проекта Дунав мост – 2 изпреварва разчетите и даде за пример наскоро отпуснатия от Франция грант от 10 млн. евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.