Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македония е евроатлантически проблем

0 коментара

Г-н Робъртсън каза преди час, че Македония вече е регионален проблем. Това означава ли, че балканските страни трябва да играят по-голяма роля в разрешаването на конфликта, отколкото НАТО?

Аз съм привърженик на това, което в НАТО наричаме Южно измерение на разширяването. Има сериозни регионални проблеми в Западните Балкани. От страна на България и Румъния вече имаше значително стратегическо сътрудничество, както и от страна на Турция, като наш ключов съюзник. Западните Балкани са евроатлантически проблем, но, разбира се, страните в региона имат значителна роля в разрешаването на конфликта в Македония. Това е моето разбиране за казаното от Робъртсън.

Бих се противопоставил на идеята НАТО да излезе и да остави на лидерите в Югоизточна Европа да оправят нещата. Македония е евроатлантически проблем и част от нашата общност. Вярно е, че България географски е по-близо до Македония и може да направи по-лесно повече неща, но ние трябва да работим заедно по проблема.

Смятате ли, че Русия е на път да преосмисли отношението си към НАТО, като се има предвид, че вече даде подкрепата си за борбата срещу тероризма?

Мисля, че Русия е на път да промени политиката си в много отношения. Имайте предвид, че казаното днес от Бжежински за Русия бе много важно. Русия установи отношения на сътрудничество с Европа, САЩ и Запада. Русия осъзна, че бъдещето ѝ е свързано с европеизация, както го каза и Бжежински. Надявам се, че Русия е стигнала до концептуална повратна точка за това, че институциите в Европа не са заплаха, а приближаване към просперитета и демокрацията. Тук ключовият момент е в отношението на Русия, което досега не се е случвало - те се съгласиха с нас за тероризма, застанаха на нашата позиция. Това е добър момент.

Какво мислите за създаването на балкански пакт срещу тероризма ?

Мисля, че всичко, което се прави на местно ниво, трябва да се координира с останалите съюзници в пакта. Зависи какви механизми ще се използват. НАТО отново ще се събира през ноември във Варшава, за да обсъжда специфични мерки срещу тероризма. Препоръчвам на България да участва в тази среща. Трябва да обсъдите с президента на Полша Александер Квашневски как Централна и Югоизточна Европа ще се организират. Това е въпрос на дебат между самите страни. Вече има значителни регионални инициативи в борбата срещу тероризма. Това е глобален феномен, който изисква глобален отговор.

Каква е ролята на България?

България е една от първите страни, която предложи да се използва нейното въздушно пространство, както и приносът ви за сериозните мерки за сигурност. Политическата солидарност на България и останалите страни кандидатки за НАТО може да се окажат по-важни в дългосрочен аспект. Това може би ще включва разузнавателни операции, банкови разкрития. Ние самите още не знаем какви усилия ще ни трябват в борбата срещу тероризма. България вече показа своето желание, както във войната в Косово, така и сега, да подкрепи съюзниците в НАТО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.