Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Макрон не изключва войски в Украйна в бъдеще. Денков: Български войски в Украйна няма да ходят

62 коментара
Откриването на конференцията в Париж, Сн. ЕПА/БГНЕС

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че изпращането на западни сухопътни войски в Украйна не бива да се изключва в бъдеще, но че на този етап "няма консенсус" за подобно решение, предаде Франс прес.

"Днес няма консенсус за изпращане на сухопътни войски по официален, приет и одобрен начин. В дългосрочен план обаче нищо не бива да се изключва. Ще направим всичко необходимо, за да гарантираме, че Русия няма да може да спечели тази война", обясни френският президент в края на международна конференция в подкрепа на Украйна в Париж.

В срещата, която бе организирана в кратки срокове, участваха високопоставени представители на голяма част от основните европейски поддръжници на Киев, включително германският канцлер Олаф Шолц и британският министър на външните работи Дейвид Камерън. България бе представена от министъра на отбраната Тодор Тагарев, докато премиерът Николай Денков бе в Киев.

Всички, изказали се след конференцията, европейски лидери, включително българският премиер, изключиха изпращането на войски в Украйна.

Френският президент Макрон и от двете му страни германският канцлер Шолц и полският президент Дуда по време на конференцията, сн. ЕПА/БГНЕС

"Общото разбиране днес е, че сигурността на всички ни е застрашена", заяви Макрон пред около 20 държавни и правителствени ръководители в Елисейския дворец.

Френският президент не пожела да каже повече за позицията на Франция по този въпрос, позовавайки се на "стратегическа двусмисленост, която приема".

"Определено не съм казвал, че Франция не подкрепя това", посочи той. "Няма да допринасям за двусмислието на днешните дебати, като назовавам имена. Казвам, че това беше споменато сред вариантите", добави Макрон.

Този вариант никога досега не е бил споменаван от Франция.

"Много от хората, които днес казват "никога, никога", бяха същите, които преди две години казваха "никога танкове, никога самолети, никога ракети с далечен обсег", заяви Макрон и допълни: "Нека бъдем достатъчно смирени, за да признаем, че често сме закъснявали с шест до дванадесет месеца. Това беше целта на днешната дискусия: всичко е възможно, ако е полезно за постигането на нашата цел".

Въпреки това френският президент припомни на съюзниците си в Украйна, че те "не са във война с руския народ", а че "просто не искат да позволят на Русия да победи в Украйна".

Макрон обяви също така създаването на нова коалиция, посветена на доставката на ракети със среден и далечен обсег на действие, на фона на украинските опасения относно обема и графика на доставка на вече планираните боеприпаси.

Той изброи пет "насоки за действие", по които има консенсус: киберзащита; съвместно производство на въоръжение и боеприпаси в Украйна; защита на държави, пряко застрашени от инвазията в Украйна, като Молдова; "възможност за подкрепа на Украйна на границата ѝ с Беларус с невоенни сили" и операции по разминиране.

"Убедени сме, че поражението на Русия е от съществено значение за сигурността и стабилността в Европа", добави френският президент след дългата конференция в Елисейския дворец, която започна вчера късно следобед и приключи късно снощи.

Премиерът Денков: Български войски в Украйна няма да ходят

Български военни няма да заминават на фронта в Украйна, заяви във вторник в софия по повод парижката конференция премиерът академик Николай Денков.

"Искам да кажа напълно категорично, че по никакъв начин никой не е поставял въпроса за изпращане на войски в Украйна. Самият президент Зеленски изобщо не е повдигал такъв въпрос, а дори и да го беше повдигнал някой, аз ще кажа това, което винаги съм казвал: български войски там няма да отидат", каза премиерът.

Той припомни, че България и Украйна са обсъждали само военно-техническа помощ, и изрази готовност да го повтори и пред парламента.

Изпращането на войски не е на дневен ред

В отговор на въпрос след конференцията нидерландският министър-председател Марк Рюте увери, че темата за изпращане на сухопътни войски не е бил включена в дневния ред.

Основната цел на Белгия по въпроса с войната в Украйна остава осигуряването на материална помощ. Това се посочва в отговор от кабинета на белгийския министър на отбраната Людивин Дедондер на въпроса, дали страната предвижда да изпрати войски в Украйна, съобщават местни медии.

От гледна точка на Белгия първостепенната задача остава осигуряването на всякаква необходима материална подкрепа за украинската страна, се допълва в отговора на министерството. Отбелязва се, че тази година белгийските власти предвиждат да предоставят 611 милиона евро за боеприпаси за украинските сили.

Неотдавна Белгия изрази готовност да предостави всички свои изтребители Ф-16 на силите на Киев, а в последната седмица премиерът Александер де Кро изрази очакване доставките да започнат от следващата година. Белгия участва в обучението на украински летци и предостави част от приходите от запорираното руско имущество на украинската страна.

Изпращането на войски в Украйна "не е актуално" в момента, заяви шведският премиер Улф Кристершон, но без да изключи напълно подобна възможност в момент, когато страната му е напът да стане 32-рата членка на НАТО, предаде Франс прес.

"Това изобщо не е актуално в момента", каза той по шведската обществена телевизия в отговор на коментарите на френския президент. "Засега сме заети с изпращането на модерно оборудване в Украйна", подчерта Кристершон.

На 20 февруари Стокхолм обяви 15-и, рекорден по размер пакет с военна помощ за Киев, на стойност 633 млн. евро, който включва артилерийски боеприпаси, военни кораби, противовъздушни системи и гранати, за които разкъсваната от войната страна постоянно моли.

"Няма искане" от украинска страна за сухопътни войски, отбеляза Улф Кристершон. Така че "въпросът не е актуален", подчерта той, въпреки че не изключи възможността за това в бъдеще.

"От друга страна, страните имат различни традиции на ангажираност" на международната сцена и "френската традиция не е шведската", добави шведският премиер.

Швеция участва в международни мироопазващи сили, но не е водила война от конфликта с Норвегия през 1814 г., отбелязва АФП. След като вчера унгарският парламент гласува за одобряване на влизането на Швеция в НАТО, почти две години след началото на процеса на присъединяване, Стокхолм, ще стане член на Алианса, слагайки край на повече от 200 години военно необвързване.

Стана известно, че полският президент Анджей Дуда е заявил, че идеята за изпращане на военни в Украйна не е предизвикала ентусиазъм, предаде УНИАН. "Най-разгорещената дискусия се разгърна около въпроса за изпращането на войници в Украйна. И тук също нямаше абсолютно никакво съгласие", цитира Полското радио думите на полския президент Анджей Дуда.

Радев: Изпращането на войски означава глобален сблъсък

Изпращането, макар и на основата на двустранно споразумение, на войски от натовска страна в Украйна, означава глобален сблъсък. Това каза държавният глава Румен Радев на съвместен брифинг с президента на Словения Наташа Пирц Мусар. Словенският президент е на официално посещение в България по покана на президента Радев.

Следим с интерес и нескрита тревога срещата в Париж на европейски лидери, където започва да се тества общественото мнение за изпращане на войски на отделни държави, каза Румен Радев след срещата си със словенския президент. Стратегията на даване на още и още оръжия явно не дава резултат. Големият проблем вече не е в оръжията, големият проблем е, че свършват хората на бойното поле и вярвам, че европейските лидери ще проявят достатъчно разум и един много балансиран подход в подкрепата към Украйна, така че да не стигаме до извънредна ескалация и до риск от трета световна война и ядрен конфликт, коментира българският държавен глава.

Очаквам българският премиер да даде повече разяснения за това, което той изложи вчера като готовност за двустранно споразумение за сигурност между Украйна и България.

Моят призив е за един много внимателно обмислен и балансиран подход. Не можем да изоставим Украйна сама, защото това означава да компрометираме вярата в собствените си принципи и ценности и в международното право. В правото на всяка една страна е да отстоява своя суверенитет, свобода и независимост. Не можем да си позволим и необмислени действия, които да доведат до глобален военен сблъсък, заяви Радев. Споделихме своята тревога от двегодишната война на Русия срещу Украйна, от ескалацията на напрежението. Виждаме, че стратегията за постигане на победа на бойното поле с военни средства не дава желания резултат вече две години. Броят на жертвите и разрушенията растат, каза още държавният глава.

НАТО няма планове да изпраща войски в Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че военният съюз няма планове да изпраща бойни подразделения в Украйна на фона на съобщенията, че някои западни страни може да обмислят изпращането на войски в опустошената от война страна, предаде Асошиейтед прес.

Столтенберг каза, че "съюзниците от НАТО предоставят безпрецедентна подкрепа на Украйна. Ние правим това от 2014 г. и я засилихме след пълномащабната инвазия. Няма обаче планове за разполагане на бойни подразделения на НАТО на място в Украйна".

Въпреки че изключи предприемането на военни действия от страна на НАТО, Столтенберг заяви пред АП, че "това е война на агресия от страна на Русия срещу Украйна, която откровено нарушава международните закони. Съгласно международните закони Украйна, разбира се, има правото на самоотбрана и ние имаме правото да ги подкрепяме в отстояването на това право".

Алиансът НАТО предоставя на Украйна само несмъртоносна помощ и подкрепа като медицински консумативи, униформи и зимна екипировка, но някои членове изпращат оръжия и боеприпаси на двустранен принцип или групово, посочва АП. Всяко решение за изпращане на войски ще изисква единодушна подкрепа от всички страни членки.

Няколко държави от ЕС са готови да купуват боеприпаси за Украйна извън Европа

Няколко европейски държави, включително Франция, подкрепят идеята Европейският съюз да купува боеприпаси, произведени извън Европа, за да продължи да подкрепя военните усилия на Киев, заявиха участниците във вчерашната конференция в подкрепа на Украйна в Париж, предаде Франс прес.

Това предложение, инициирано от Чехия, "се радва на голяма подкрепа от няколко държави", заяви чешкият министър-председател Петър Фиала след конференцията в Елисейския дворец.

"Това е много силно послание, което се отправя към Русия", каза чешкият лидер, като увери, че около 15 държави са готови да се присъединят към тази инициатива, която има за цел да отговори на недостига на боеприпаси, по-специално артилерийски снаряди, за Украйна.

Френският президент Еманюел Макрон смята, че чешкото предложение е "в съзвучие" с досегашната политика на ЕС и обяви, че Париж ще се присъедини към него.

"Ние /.../ помолихме държавите, които не са членки на ЕС, да предложат решения /.../ и затова ще участваме в тази инициатива", заяви на пресконференция френският президент и добави: "Единствената цел е ефективност".

Нидерландският премиер Марк Рюте заяви, че страната му ще предостави "над 100 милиона евро" за чешкия план и че "други държави ще я последват".

"Що се отнася до боеприпасите, има много добра чешка инициатива за закупуване на боеприпаси и снаряди от цял свят за Украйна", посочи Рюте.

Той отказа да уточни кои държави извън Европа може да бъдат помолени да произведат тези боеприпаси. "Това е тайна", каза Рюте.

Няколко държави, включително Франция, Германия и Италия, подписаха двустранни споразумения за сигурност с Киев през последните седмици, но ЕС, който е предоставил военна помощ на стойност 28 млрд. евро от началото на войната, се затруднява да изпълни ангажиментите си, особено по отношение на снарядите.

ЕС си беше поставил за цел да достави един милион снаряда на Украйна до март, но няма да успее да я изпълни. "Трябва да признаем, че не разполагахме с този един милион. Така че това несъмнено беше неразумен ангажимент", заяви Макрон.

Португалският министър-председател Антонио Коща, който също участваше в конференцията в Париж, увери, че министрите на отбраната на ЕС ще представят "в рамките на следващите 10 дни конкретен план за укрепване на капацитета за поръчка на боеприпаси в подкрепа на военните усилия на украинския народ".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

62 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #62
    Отговор на коментар #52

    ... ама верно ли и двата сЭв-корЭйски завода (за дървени приклади) работят за русиъ??? ;-))) ... И верно ли пУтината ти матушка е толкова зависима от кимчЭ-тата...? :-))) ... ... btW, слЬОнчик! - НЯМА! (не съществува такова нещо като) "патрони с калибър 152 mm" :-))), нито "122 mm ракети"... :-))) ... ... (има снаряди за оръдия с такива калибри, некомпетентен руски игнорантино...)

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #61
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #60
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #59
  5. The Rock
    #58
    Отговор на коментар #52

    ВЪрви там да работиш!

  6. The Rock
    #57
    Отговор на коментар #56

    Първо вас, бръмбарите-русофили.

  7. brambar
    #56

    Българската държава в лицето на премиера Денков, на който ние всички безрезервно вярваме, трябва да изпрати час по-скоро български военен контингент в Украйна, който да се бие срещу руския нашественик. България е стожер на демокрацията в Източна Европа и трябва да защитава демократичните ценности със силата на своето собствено оръжие. Без военната помощ на България няма как Русия да бъде сломена. Единствено България може да стори това със своите дръзки политици, мотивирани въоръжени сили и висок

  8. archibal
    #55

    Радев, какъв е проблема? Нали Русия казва, че воюва с НАТО?

  9. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #54
  10. Филка Русофилка
    #53

    "Иckaм пopaжeниeтo нa Pуcия в Уkpaйнa“, kaзa Мakpoн. Мakap чe нe e пpeдлaгaл дa ce изпpaщaт зaпaдни cуxoпътни вoйckи в Путинcka „Pуcия“, a (мoжe дa ce гaдae) във вepoлoмнo нaпaднaтa oт нeя kaтo вekoвeн вpaг в минaлoтo и в бъдeщeтo Уkpaйнa, нe e ниkakвa изнeнaтa, чe „нoвинaтa“ възбуди, pecп. взpиви „kaтo гpaдинckи keнeф, зaлян c мaя зa xляб“ имeннo pуckитe пpokcитa, koитo ca „нa вcekи caнтимeтъp“ в бългapckoтo oбщecтвo, в т.ч.

    oт pуcko-бoлшeвишkитe тepopиcтичeckи opгaнизaции „cъc 120 гoдишнa

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.