Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мартин Шулц напуска ЕП и се връща в Германия като конкурент на Меркел

Сделката за председателството между двете най-големи групи в ЕП е под въпрос

4 коментара
Мартин Шулц, сн. БГНЕС

Председателят на Европейския парламент (ЕП) Мартин Шулц обяви в сряда, че напуска поста си, за да се върне към политиката в родината си Германия, съобщи ДПА.

"Няма да се кандидатирам за председател на Европейския парламент догодина, ще се кандидатирам за германския Бундестаг, оглавявайки листата на моята партия, Германска социалдемократическа партия, в (федералната провинция - б.р.) Северен Рейн-Вестфалия“, заяви Шулц пред репортери в Брюксел.

„В последния месец имаше много спекулации за моето бъдеще в пресата. Не взех това решение лесно. Занапред ще се боря за европейския проект от национално ниво. Направих най-доброто, на което съм способен, за да подобря всекидневието на европейците“, заяви председателят на ЕП, без да даде възможност да му бъдат зададени въпроси.

Според в. "Зюддойче цайтунг" той може да оглави Германската социалдемократическа партия. За поста се спрягат още сегашният ѝ лидер Зигмар Габриел и кметът на Хамбург Олаф Шолц.

Така 60-годишният Шулц може да се окаже и съперник за канцлерския пост на Ангела Меркел.

Името на Шулц се завъртя като възможен вариант за външен министър на Германия, ако сагешаният - Франк-Валтер Щайнмайер стане президент, както се очаква.

Другата възможност пред Шулц е да замени сегашния министър на икономиката Зигмар Габриел, който е и заместник-канцлер на Ангела Меркел.

Мартин Шулц работеше в институциите на ЕС в последните 25 години. Той бе избран за пръв път за председател на ЕП като представител на социалистите и демократите през 2012 година. Договореността между левицата и десницата в ЕП предполага 5-годишният мандат на председателя на бъде поделян поравно между двете групи.

След изборите за ЕП през 2014 г. Шулц отново пое председателския пост с мандат до края на тази година. Предстои да се изясни как властта в институциите на ЕС ще бъде поделена в следващите две и половина години покрай изтичането на мандата и на председателя на Европейския съвет Доналд Туск (ЕНП) и с оглед на това, че Европейската комисия също е председателствана от представител на ЕНП - Жан-Клод Юнкер.

Председателят на групата на Европейската народна партия (ЕНП) в Европейския парламент Манфред Вебер съобщи днес, че групата ще представи през декември своя кандидат за следващ председател на ЕП. Вебер отказа да отговори дали самият той би се кандидатирал след днешното решение на социалдемократа Мартин Шулц да се оттегли.

Трябва да уважим решението на Шулц и да отдадем дължимото на работата, която той свърши, коментира Вебер. Той добави, че ЕНП ще представи убедителен кандидат, излъчен след вътрешнопартийни избори.

Вебер заяви, че основна задача е "екстремистите" в ЕП да бъдат оставени без влияние при взимането на решенията на институцията. Трябва да осигурим стабилност, поясни той.

Вебер обаче не изключи групата му да подкрепи консенсусен кандидат от друга от основните, проевропейски блокове в парламента, което включва либерали и зелени.

По-късно в четвъртък френският евродепутат Ален Ламасур се кандидатира за поста председател на Европейския парламент.

"Европа преживява безпрецедентна криза - вътрешна и външна. Единството на европейските държави е поставено под въпрос. Необходими са кардинални мерки за укрепване на солидарността между страните от Европейския съюз. Готов съм да работя за това с всичките си сили", заяви в комюнике Ламасур.

Евродепутатът подчерта, че се кандидатира от Европейската народна партия (християндемократите) - най-голямата формация в ЕП.

За поста се кандидатира и ирландката Мейрийд Макгинес.

Сделката между двете най-големи групи в ЕП се разсъхва?

Решението на Шулц да се върне в германската политика поставя под въпрос споразумението за разпределението на властта в Европейския парламент между двете най-големи групи – Европейската народна партия (ЕНП) и Социалисти и демократи (С&Д).

Споразумението, постигнато през 2014 г., предвиждаше двете групи да си разделят председателството на ЕП, като ЕНП го поеме от януари 2017 г., след като през първите две години от мандата начело е бил Мартин Шулц от С&Д.

Лидерът на С&Д Джани Питела коментира в четвъртък, групата му е готова да разтрогне споразумението, тъй като при такава смяна ЕНП ще придобие "монопол в институциите на ЕС".

Председателят на ЕК Жан -Клод Юнкер и председателят на Европеюйския съвет Доналд Туск са от ЕНП.

"ЕНП ще предложи убедителен кандидат", заяви лидерът на групата Мнфред Вебер и допълни, че финалното решение за дясноцентристкия кандидат ще се вземе през декември.

Той подчерта стремежа да бъде изключено влиянието на всички екстремисти и популисти в ЕП, като каза, че следващите седмици ще проведе срещи с трите проевропейски политически групи, за да обсъдят приемника на Шулц, който трябва да бъде гласуван в пленарната зала през януари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Мартин Шулц се бори всекидневно ЗА НАС и нашите нужди, защото го може?! Той разбира от всичко: икономика, външни отношения, евроинтеграция. Меркел е заплашена от сериозна конкуренция?! Както виждаме в политиката личните качества играят все по-малка роля. Важни са структурите, които стоят зад един или друг играч.

  2. pepe
    #3

    В лицето на Щайнмайер и Габриел /не знам почти нищо за кмета на Хамбург/, германските социалдемократи /все още ми е трудно да произнеса ГСДП без това да предизвика у мен силно негативно отношение, макар да съзнавам, че западногерманската SPD има сравнително малко общо с източногерманската ГСДП от ерата на Студената война /освен общия произход и история до преди 1933-та :)// имат двама добри и забележително популярни в страната си политици, та не знам Шулц като какъв точно смята "да го играе".

  3. Dr. Web Browsing
    #2

    Според мен, повече е склонност към белетристиката отколкото към реалността, да се говори точно сега за тъмни и светли епизоди в биографията на един или друг по-известен и доказан европейски политик. Защото на карта всъщност се залага самото бъдеще на Европейския съюз. А всички знаем, че не са малко наличните противници на ЕС. Затова европейските политици да помислят как да го направят по-ефикасен и по-функциониращ този ЕС - първата крачка в тази насока вече е направена с резолюцията за превенция, разпознаване и борба с антиевропейската пропаганда на трети страни.

  4. Vidco91
    #1

    Този странен господин посети България след гафа с Пеевски, за да подкрепи на партийния формум съпатриеца си Станишев--един от главните виновници за назначаването на олигарха-мафиот за шеф на службите. Станишев му се отблагодари, като го номинира за председател на ЕК от квотата на европейските социалисти. Този тъмен епизод в биографията на Шулц вероятно е останал незабелязан в Германия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.